Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anjiyo Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kalp rahatsızlıkları günümüzde genellikle yaşı ilerlemiş erişkin bireylerde görülür. Kalp rahatsızlıkları kişiyi etkileyebilecek hastalıklar olduğu için oldukça önemlidir. Yanlış ve düzensiz beslenme, genetik aktarım gibi durumlar sebepleri ile kalp hastalıkları görülebilir. Günümüzde bu rahatsızlıkları belirlemek için yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bir tanesi olan anjiyo, doktorun uygun görüldüğü durumlarda yapılan bir tetkiktir. Bu yazıda anjiyonun ne olduğu, ne gibi durumlarda anjiyo yapıldığı, anjiyo sonrası hastaların nelere dikkat etmeleri gerektiği konularında bilgiler vereceğiz.

Anjiyo Nedir?

Anjiyo Sonrası Neler Dikkat Edilmeli?

Anjiyo, kalp ve damar hastalıklarında hastanın mevcut durumunu öğrenmek için ince olan tüplerle damar içinde analiz yapılmasıdır. Bu sayede damar içindeki tıkanıklıklar ve varsa damarlardaki daralan yerler belirlenir. Çeşitli bölgelerden anjiyo yapılabilir. İnceleme yapılacak bölgeye yakın olacak şekilde el bileğinden, kasıktan, kasıktan ve kol bölgesinden atar damarlardan girerek işlem yapılır. Bu sayede birçok bölge için olan sorunlar analiz yapılıp teşhis edilebilir.

Neden Anjiyo Yapılır?

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi anjiyo damar ve kalp hastalıklarında teşhis amaçlı yapılır. Anjiyo doktorların yapılmasını istediğinde yapılan bir işlemdir. Çeşitli göğüs ağrısı çeken, kalp krizi geçiren, kalp damarlarında daralma olan, bypass sonrası kontrol yapılacak kişilerde anjiyo işlemleri yapılabilir. Tabii ki öncelikle bir doktora gitmeli ve durumunuzu anlatmalısınız. Doktorunuz gerekli incelemeler ve analizler sonucu karar verecektir.

Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anjiyo Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde teknoloji gelişmiş olmakla beraber anjiyo işlemleri de eskiye nazaran daha çabuk ve güvenli gerçekleşir. Yapılan her işlem gibi anjiyo işlemi sonrasında da dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur. Anjiyo sonrası birtakım durumlar mevcut olabilir. Bahsi geçen bu durumlar kişiden kişiye değişebileceği gibi anjiyo bölgesine göre de farklılık gösterir. Dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat ettiğiniz takdirde bahsi geçen bu durumları engelleyebilir, mevcut durumda ilerlemesini önleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken süreç değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık 2 hafta civarıdır. Bu süreç anjiyo türünden kaynaklı uzayabilir. Bu konuda doktorunuza danışmalı ve bilgi almalısınız.

1. Ağırlık Kaldırılmamalı

Anjiyo sonrası hastaların kaçınması gereken ilk durum ağırlık kaldırma durumlarından uzak durmalarıdır. Çünkü ağırlık kaldırmak anjiyo olan kişi için fazlasıyla zorlayıcı bir durumdur. Ayrıca kişiyi yoracak ve zorlayacak aktiviteler anjiyo sonrası uzak durulması gerekenler arasındadır. Bu şekilde anjiyo yapılan bölge korunmuş olunur. Kısaca anjiyo olan kişiler bu süreçte dinlenmeli, olabildiğince durağan kalmalıdır. Bu konuda doktorunuzun direktiflerinden çıkmamanızda fayda vardır.

2. Bol Su Tüketilmeli

Anjiyo sonrası süreçte sıvı tüketimi önemlidir. Anjiyo sonrası 2,5-3 litre su içilmeye dikkat edilmesi hastalar için yararlı bir durumdur. Su içilmesi unutulabileceği için suyu yanınızda bulundurmanızın faydası vardır. Anjiyo sonrası sıvı tüketimi konusunda detaylı bilgi için doktorunuza danışılmalı ve tavsiyesini almalısınız.

3. Sigara ve Alkol Kullanılmamalı

Bu tarz müdahalelerden sonra sigara kullanılıyor ise sigara kullanımına mutlaka ara verilmelidir. Sigara içinde barındırdığı zehirli maddeler sebebiyle bu süreçte vücuda yardımcı olmaz. Aynı şekilde alkol kullanıyorsanız bu süreçte ara vermelisiniz. Bu sebeple doktora mutlaka danışılmalı ve söylediklerine uyulmalıdır.

4. Sıvı Yiyecekler Tüketilmeli

Katı yiyeceklerinden çok sıvı yiyecekler tüketmek anjiyo sonrası önerilen tavsiyelerdendir. Bu süreçte katı yiyeceklerin tam anlamıyla kesilmese de sıvı yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yağlı yiyecekler bu tarz işlemlerden sonra tüketilmesi yararlı değildir.

5. 24 Saat Duş Alınmamalı

Anjiyo sonrası taburcu olan hastanın anjiyo bölgesindeki bantları 24 saat tutmasında fayda vardır. Daha sonra bu bantlar çıkarılabilir ve duş alabilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda vardır çünkü bahsi geçen bilgilendirme geneldir. Doktorunuz anjiyo işleminize daha hakim olacağı için daha yararlı bilgilendirmeler yapabilir.

Ayrıca bahsedilmesi gereken diğer bir durum ise anjiyo yapılan bölgede damar yolu açıldığı için bir şişlik görülebileceğidir. Bu şişliğin oluşması normaldir. Şişlik bölgesinde hafif de bir ağrı olabilir. Doktorunuz uygun gördüğü ağrı kesicileri bu amaçla kullanabilirsiniz. Şişlik normalden fazla ve ağrılı ise zaman kaybetmeden bir doktora görünmekte fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.