Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anjiyo

Birtakım sebeplerle ortaya çıkan kalp ve damar hastalığına sahip olan bireylerde, insan vücudunda yer alan damarlara ince bir tüp aracılığı ile girilmesine anjiyo adı verilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile insan vücudunda yer alan damarlarda tıkanıklık olması durumunda ve aynı zamanda diğer kalp, damar hastalıklarının teşhisini kolaylaştırmaktadır. Anjiyo tedavisi kasıkta, el bileğinde ya da kol bölgesinde yer alan atar damar girişinden yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile birlikte beyinde, kalpte, gözlerde ya da bacaklarda ortaya çıkmış olan birtakım hastalıkların da teşhisine imkan tanır ve tedavinin başlamasına yardımcı olur. Kalp hastalarında koroner artar hastalığının olup olmadığının kontrolünü sağlamak amacıyla yapılan en güvenli ve sağlıklı yöntem anjiyo olmaktadır. Damar sertliğinin etkisi ile kalp damarlarından biri olan koroner arterlerin hangi bölgede daraldığı ya da tıkanma yaşadığı anjiyo tedavisi ile belli olmaktadır. Eğer koroner arterlerde tıkanma ve aynı zamanda daralma gibi bir durum yaşanırsa, ameliyatla ya da stentle tedavi edilebilir.

Anjiyo yapılması gereken birtakım durumlar vardır. Bu durumlar ise,

Hasta olan bireylerde ortaya çıkan şiddetli bir göğüs ağrısı olduğu zaman anjiyo yapılabilir. Ancak hasta daha önceden kalp krizi geçirdiyse ve yapılan testlerde koroner arterlerde daralma meydana geldiyse hastaya anjiyo tedavisi uygulanmaktadır. Eğer hastanın efor testi pozitif çıktıysa bu durumda da anjiyo yapılmaktadır. Eko sırasında kalp kasılması gibi bir rahatsızlığı olanlara, taşyum testi aşamasında koroner arter hastalığı gibi bir belirtili bulunuyorsa, bilgisayar anjiyosu şüpheli olanlara, kalp kapak hastalığı olanlarda, şeker hastası olup bir ameliyat geçirecek olan bireylere, by pass ameliyatı olan hastalara kontrol amaçlı olarak, kırk yaşının üzerinde önemli ameliyat geçirecek olanlara ve aynı zamanda stent takılmış olan hastalara kontrol amaçlı olarak anjiyo uygulanmaktadır.

Anjiyo Çeşitleri

Anjiyo yönteminde insan vücudunda yer alan kalp damarları görüntülenmektedir. Aynı zamanda anjiyo damarların büyüklüğü, ebatı, çapı, damarlarda daralma olup olmadığı, damarlar daralmış ise ne kadar daraldığı, daralmanın nerede olduğu ve uzunluğu, daralmanın kireçlenme olup olmadığı, damarın içerisinde pıhtı olup; olmadığının kontrolünü sağlayan bir uygulamadır. Anjiyo, damar sertliği hastalığının belirtileri ortaya çıktığı durumlarda ve aynı zamanda kalp krizi gibi damar tıkanıklığına bağlı durumlarda uygulanmakta olan bir yöntemdir. Anjiyo aşamasından sonra hastaya nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağının kararına varılır. Bu nedenle anjiyo uygulamasını bir tedavi olarak değil de bir test, tetkik yöntemi olarak düşünmek daha doğru bir tanımlama olacaktır. Anjiyo uygulamasının birtakım türleri bulunmaktadır, bu türler ise,

Kontrastlı MR Anjiyografi

Çok kesitli Bilgisayarlı Tomografik : Bu anjiyo yöntemi ile aort anevrizması, yüksek tansiyona neden olan koroner arter damarının daralması, akciğer damarlarında ortaya çıkan pıhtıya bağlı olarak tıkanma gibi bazı hastalıkların teşhisi kolay bir şekilde konulmaktadır.

Girişimsel Anjiyografi: bu anjiyo yönteminde ise kasık girişinden damara girilerek hasar görmüş olan kısmı kolayca ulaşılmaktadır. Bu aşama sırasında bilgisayar ekranından damarların durumuna bakılmaktadır. Eğer damarda daralma gibi bir problem varsa, damara sokulan özel boyalı bir madde damara bırakılır. Bu durumda damarda tıkanma ya da daralma olan bölge kolay bir şekilde tespit edilmektedir.

Anjiyo Nasıl Uygulanır?

Anjiyo uygulamasında ilk olarak hastalara birtakım tahlil ya da tetkikler yapılarak, hastalara bazı hazırlıklar yapılmaktadır. Bu hazırlıkların tamamlanmasının ardından, hasta anjiyo uygulaması yapılacak olan odaya alınmaktadır. Hasta hangi bölgesine anjiyo uygulanacaksa, bu kısım birtakım ilaçlarla dezenfekte edilmektedir. Bu kısmın dışında kalan vücudun diğer kısımları için steril olan özel örtüler kullanılır. Sadece anjiyo uygulaması yapılacak olan kısım açıkta bırakılmaktadır. Bu durumda hastanın sadece baş kısmı ve aynı zamanda anjiyo uygulamasının yapılacağı alan açıkta bırakılmaktadır. Anjiyo uygulaması lokal anestezi verildikten sonra yapılmaktadır. Bazen gerekli olan durumlarda anjiyo uygulamasından önce hastanın rahatlamasını sağlamak amacı ile bazı sedatif ilaçların kullanılması gerekebilir. Hastanın bilek, kasık ya da kol bölgesine, yani anjiyo uygulamasının yapılacağı yere uygun özel, ince tüplerden takılmaktadır. Hastaya takılan özel ve ince tüplerin içinden ondan daha da ince olan bir tüp daha sokulmaktadır. İnsan vücudunda hangi bölge incelenecekse, tüp o bölgeye kadar ilerletilmektedir.

 

İnsan vücudunda yer alan tüm damarlar birbirleriyle bağlantılı olması sonucunda, hiçbir zorlama olmadan damarlar aracılığıyla zarar görmüş olan bölgeye kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Anjiyo uygulamasının bu aşamasında yapılan her işlem özel bir monitörden kontrol edilmektedir. Böylece kalpte yer alan ve kalbi besleme işlevine sahip olan koroner arter damarlarının çıkışına kadar gidilir. Bu aşamadan sonra vücuda özel, ilaçlı bir sıvı enjekte edilmektedir. Bu sıvı ile zarar görmüş olan damarların resimleri çekilmektedir. Vücuda sıvı enjekte edilmesi sayesinde hangi damarın tıkandığı ve aynı zamanda insan vücudundaki diğer hastalıklarda kolay bir şekilde belirlenmektedir. Damar tıkanıklığı sonucunda uygulanan yöntemlerden biri olan anjiyo işlemi genel olarak on ya da on beş dakika gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Anjiyo işlemi sonucunda hangi bölgeden giriş sağlandıysa, o bölgeye baskı uygulanır ve aynı zamanda o bölgede kanama olmaması için birtakım önlemler alınmaktadır. Eğer anjiyo işlemi kasıktan yapılmışsa, hastanın en az altı saat süresince gözlem alında tutulması ve hastanede yatırılması gerekmektedir. Eğer anjiyo işlemi koldan ya da bileten yapılmışsa, hastanın en az bir saat süresince gözlem altında tutulması gerekmektedir.

Anjiyo Neden Yapılır?

Anjiyo uygulaması özellikle beyin kanaması, beyin tümörü gibi hastalıkların nedenini belirlemek, bazı nörolojik hastalıkların nedenini belirlemek, bazı nörolojik hastalıkların nedenlerini belirlemek, beyinde yer alan kan damarlarında ortaya çıkan hastalıkları incelemek ve aynı zamanda hastaya uygulanması gereken bazı tedavilerin sonuçlarını değerlendirmek amacı ile anjiyo yapılmaktadır. Anjiyo uygulaması kolay ve kısa sürede sonuçlanan bir işlem olsa da, birtakım riskler ortaya çıkmaktadır. Kasıktan yapılan anjiyo uygulaması sonucunda birtakım baskının uygulanması gerekmektedir. Bu tür durumlarda dizlere kadar morarmalar ortaya çıkmaktadır. Eğer hasta kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsa, bu kanamanın ortaya çıkması bir riski ortaya çıkaracaktır. Anjiyo uygulamasının sonucunda o bölgede kanama olması durumunda, şişlik ve aynı zamanda morarma olabilir.

Birtakım sebeplerden dolayı ortaya çıkan damar tıkanıklığı sonucunda anjiyo işlemi uygulanmaktadır. Anjiyo işleminin yapılmasından sonra damarlarda meydana gelen tıkanıklık, yapısal bozukluklar, daralan bölgeler ve aynı zamanda diğer organlarda oluşan hasarlar kolay bir şekilde belirlenmektedir. Bu tür sağlık sorunlarını tespit etmek için anjiyo işlemi uygulanmaktadır. Anjiyo aynı zamanda bacaklarda ya da kollarda yer alan damarlar, beyinde yer alan damarlar, akciğere bağlanan damarlar, kalpteki damarlar ve karındaki organlara bağlı olan damarların durumu rahatlıkla görülüp, eğer rahatsızlık varsa kolay bir şekilde tespiti yapılmaktadır. Kalple alakalı en küçük bir rahatsızlıkta mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü kalp insan vücudunun en önemli ve en hassas organlarından biridir. Eğer kalp küçük de olsa bir belirti, bir sinyal veriyorsa mutlaka bunu ciddiye almalısınız. Aynı zamanda anjiyo işlemi, çok önemli ve ciddi hastalıkları belirlemede çok etkili bir yöntem olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.