Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anksiyeteden Kurtulmak İçin Uygulanabilecek 7 Yöntem

Anksiyete günümüzde insanların en sık yaşadığı sağlık sorunlarından bir tanesi olmaya başladı. Anksiyete sorunu olan kişiler günlük hayatlarında sık sık stres, depresyon, endişe, korku ve kaygı yaşıyorlar. Anksiyete, şiddetine ya da ortaya çıkma özelliğine bağlı olarak kişinin günlük hayatına sağlıklı bir şekilde devam edememesine de neden olabiliyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı artık psikolojik rahatsızlıkları da acilen doktora gitmemiz gereken rahatsızlıklardan olarak görmemiz gerekiyor. Yani nasıl kolunuz kırıldığında kendi kendine geçmesini beklemiyor ve hemen doktora ya da hastaneye gidiyorsanız anksiyetede de aynısını yapmalısınız.

“Peki, anksiyete gibi bir rahatsızlığım olduğunu nasıl anlarım?” diye düşünenler için belirtiler arasında mide bulantısı, çarpıntı, tansiyon, iştahsızlık, terleme, uykusuzluk, halsizlik, göğüste ağrı ve kaslarda kasılma gösterilebilir. Eğer anksiyete şikayetlerinden kurtulmak isterseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ancak bunun dışında da yapabileceğiniz bazı önemli şeyler de var. Bu yöntemlerin her birini uygulayarak iyileşme sürecinizi hızlandırabilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

1. Yoga ve Meditasyon Yapmak

Aslında yoga ve meditasyon yaparak pek çok hastalığın üstesinden gelmek mümkün. Çünkü bilindiği gibi pek çok hastalığın temelinde stres yatıyor ve yoga ya da meditasyon ile stresten kurtulmak mümkün oluyor. O yüzden anksiyeteyi önlemek için de düzenli olarak yoga ya da meditasyon yapmaya özen gösterin. Her sabah 30 dakika yoga ya da meditasyon yapmak uzun vadede zihninize ve vücudunuza çok iyi gelecek. Aynı zamanda yoga ve meditasyon seansının ardından kısa süreli yüz ve kafa masajı yapmanızı da öneririz.

2. Düzenli ve Sağlıklı Beslenmek

Düzenli ve sağlıklı beslenerek yalnızca anksiyeteyi değil hemen hemen bütün hastalıkları önlemek mümkün. Çünkü insan vücudunun sağlıklı biçimde çalışması sağlıklı beslenme ile alakalı. Sağlıklı bir vücuda sahip olmadan da zihnin temiz, sakin ve sağlıklı olmasının imkanı yok. Özellikle anksiyeteye iyi gelen yiyecekleri tüketmenin de etkisi büyük. Bu yüzde ıspanak, badem ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmenizi öneririz. Ancak hiçbir gıda haddinden fazla tüketildiğinde sağlıklı olmaz. Bunun için her şeyi yeterli miktarda ve düzenli bir şekilde tüketmek gerekiyor.

3. Şifalı Bitkiler Tüketmek

Bazı bitkiler de anksiyeteyi iyileştirme özelliğine sahip. Bu bitkileri tüketerek de anksiyeteyi geçirmek mümkün. Özellikle hepsinin demleme yöntemiyle çay yapılarak tüketilmesi gerekiyor. Bunun için önerebileceğimiz bitkiler arasında lavanta, kekik, papatya ve karanfil bulunuyor. Aynı zamanda bunlar sayesinde uykunuz da çok daha kaliteli bir hale gelir.

4. Sosyal Bir Hayat Yaşamak

Anksiyetede hastalar depresyona, içine kapanmaya ve asosyalliğe çok meyillidir. Eğer kişi bu tip bir karamsarlığa bir defa girerse bir daha kolay kolay kurtulamaz. Bu yüzden anksiyeteden kurtulmak için mutlaka daha sosyal bir hayat sürmek gerekiyor. Yeni arkadaşlar edinmek ve yeni ortamlara girmek de anksiyete konusunda oldukça olumlu bir etkiye sahip.

5. Sıcak Bir Banyo Yapmak

Sık sık sıcak banyo yapmak insanı fazlasıyla rahatlatır ve anksiyeteden kurtulmasına yardımcı olur. Özellikle banyo suyuna çeşitli aromatik yağlar ve esanslar ilave etmenin de faydası büyük. Hatta en etkili esansın kiraz ya da lavanta esansı olduğunu da söylemek mümkün. Böylece hem vücudunuzun hem de zihniniz çok rahatlayacak. Bu uygulamayı yapmak için en doğru zaman sabahları ya da akşamları. Bu sayede vücudunuzdaki ve zihninizdeki bütün kötü enerjiyi banyo suyunda bırskırsınız.

6. Düzenli Egzersiz Yapmak

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözü boşuna söylenmemiş olmalı. Eğer ankaiyeteden kurtulmak ve çok daha sağlıklı bir zihne sahip olmak isterseniz mutlaka düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmaya başlamalısınız. Ancak bu konuda kesinlikle fazla yorucu ve fazla sert egzersizleri tercih etmeyin. Unutmayın, kendinizi iyi hissetmek istiyorsunuz, sakatlamak değil. Hatta en doğru egzersizi yapmak için bir uzmandan yardım almanızda da fayda var. Eğer bir spor salonuna gitmeniz ya da egzersiz yapmanız mümkün değilse her gün düzenli olarak 30 dakika boyunca tempolu yürüyüi yapabilirsiniz. Bu bile yeterli olacaktır.

7. İyi Düşünmek

İyi düşünce anksiyeteden kurtulmak için en çok ihtiyacımız olan şey. Çünkü anksiyetesi olan kişiler kötü düşünceye fazlasıyla meyillidir ve her bir kötü düşünce de bir diğerini tetikler. Bu yüzdem stresten ve mutsuzluktan kurtulmak için kişinin kendisini iyi düşünmeye yönlendirmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.