Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

Çağımızın hastalığı olarak bilinen anksiyete, bu problemi yaşayan kişilerde bir hayli sıkıntılı etkiler gösterebilmektedir. Altına pek çok farklı sebebin yattığı anksiyete kişinin sosyal yaşamına, fiziksel sağlığına ve beslenmesine de etki etmektedir. Bu nedenle bozulan beslenme alışkanlıkları ve bununla doğru orantılı olarak bozulan sağlığı kontrol altına almak da çok önemlidir. Aynı zamanda bazı besinler hem anksiyetenin kişide oluşturduğu fiziksel problemleri önlemede hem de anksiyetenin ruhsal anlamda kişide bıraktığı rahatsızlıkları azaltabilmektedir. Bu yüzden de özellikle anksiyeteye iyi gelen yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak kesinlikle bu besinleri tüketirken aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Balık

Screenshot_10

Bilindiği üzere balık insan sağlığı için en çok tavsiye edilen ve en faydalı yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle balık tansiyonun dengede tutulmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yine balığın içinde bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler problemlerin azalmasına ve kan şekerinin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından balığın şayet kişinin sağlığı için bir tehlike teşkil etmiyorsa en az haftada bir kez tüketilmesi önerilmektedir. Balık bunların yanı sıra anksiyete için de bir hayli faydalı bir besindir. Vücudu balığın içerisinde bol miktarda magnezyum bulunmaktadır. Magnezyum da vücudun rahatlamasını, stresin ve anksiyetenin de azalmasını sağlamaktadır.

2- Süt ve Süt Ürünleri

Screenshot_16

Süt ve süt ürünleri eğer kişide herhangi bir alerjik reaksiyon yaratmıyor ise mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır. İnsan vücudunun genel sağlığına eşsiz katkılarının yanı sıra bu besinler, anksiyete probleminin azalmasında da bir hayli etkilidir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin içerisinde triptofan adlı amino asit bulunmaktadır. Bu madde ruh halinin düzeltilmesine ve kişinin rahatlamasına olanak sağlamaktadır. O yüzden de bu tip doğal gıdaların tüketilmesi anksiyete problemini hafifletmek için büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra triptofan isimli amino asit, muz ve yer fıstığı gibi gıdalardan da alınabilmektedir.

3- Badem

Screenshot_47

Badem özellikle belli bir yaştan sonra her gün düzenli olarak yeterli miktarda tüketilmesi önerilen yiyeceklerden bir tanesi. Badem de tıpkı balık gibi bol miktarda magnezyum içermektedir. Bununla birlikte vücudun genel işleyişine yardımcı olacak protein ve vitaminleri de içeriğinde bulundurmaktadır. Bu nedenle anksiyete gibi strese bağlı olarak gelişen psikolojik rahatsızlıklarda yaklaşık bir avuç badem tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

4- Muz

Screenshot_48

Genellikle kramplara iyi gelmesi ile bilinen muz, potasyum açısından çok zengin bir meyvedir. Aynı zamanda potasyumun vücutta yarattığı etki sayesinde muz, tüm sinir sistemini güçlendirmektedir. Doğal olarak da anksiyete ve pek çok stres ile alakalı rahatsızlıkların kontrol altına alınmasına olanak sağlamaktadır.

5- Deniz Yosunu

Screenshot_8

Her ne kadar ülkemizde Uzakdoğu yemekleri haricinde pek tüketilmese de deniz yosunu da insan sağlığı için çok faydalı bir bitkidir. Özellikle deniz yosununun içerisinde bol miktarda triptofan amino asiti ve magnezyum minerali bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde de deniz yosunu tüketildiği takdirde kişilerde streslerinin azaldığı gözlemlenmekte ve sakinleşme görülmektedir.

6- Bitter Çikolata

Screenshot_9

Herhangi bir çikolatanın kişilere mutluluk verdiği açıkça bilinen bir gerçektir. Ancak hem etkisinin çok daha yüksek olması hem de çok daha sağlıklı olması nedeniyle özellikle siyah bitter çikolata tavsiye edilmelidir. Özellikle bitter çikolata sinirlerin yatıştırılmasına ve strese neden olan kortizol hormonunun azaltılabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle aşırı miktarda olmamak kaydı ile düzenli olarak bitter çikolata tüketmekte fayda vardır..

7- Yulaf Ezmesi

Screenshot_10

Lifli gıdalar arasından hem lezzetlilerinden hem de en sağlıklılarından olan yulaf ezmesi, insan vücudunda bir nevi antidepresan görevi gören hormonların üretilmesini arttırmaktadır. Bu nedenle anksiyete problemi ile başa çıkma konusunda yulaf ezmesi çok işlevsel bir gıda olmaktadır. Bununla birlikte yulaf ezmesinin içerisinde bol miktar magnezyum da bulunmaktadır. Yulaf ezmenin önerilen tüketim şekli ise bir miktar yulafın suda bir süre haşlanıldıktan sonra öğün aralarında ve gece yatmadan tüketilmesidir. Bu şekilde bu besini tüketerek ansiyete ve çeşitli sinir hastalıklarının olumsuz etkilerini ciddi ölçüde hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

8- Portakal Yaprağı

Screenshot_11

Çok bilinmemekle birlikte portakal yaprağı da çeşitli antidepresan ilaçlarının ve uyku haplarının etkilerine sahip olmaktadır. Bu nedenle doğal bir yatıştırıcı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle portakal yaprağının suda demlenerek uykudan hemen önce içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede anksiyetenin kişide yarattığı olumsuz etkilerden, stresin yarattığı sıkıntılardan ve düzensiz uykulardan bir süre içerisinde kurtulmak mümkün olabilmektedir.

9- Kuruyemiş

Screenshot_12

Kuruyemişlerin içerisinde bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin de anksiyete ile başa çıkma konusunda etkili bir besin maddesidir. Çünkü düzenli kuruyemiş tüketimi ile yani vücuda düzenli B vitamini alımı ile sinir sistemine büyük katkıları olan serotoninin üretimi artmaktadır. Bununla birlikte kuruyemişler asabiyeti de önlemeye bir hayli yardımcıdır. Aynı zamanda bedenin ısısını kontrol atına almakta ve iştahı da düzenleyebilmektedir. O yüzden kesinlikle aşırıya kaçmadan düzenli olarak kuruyemiş tüketilmesi önerilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.