Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anne Sütü Ne Zaman Kesilir?

Anne sütünün bebeğin iyi ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için oldukça önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olup Dünya Sağlık Örgütü de bu durumu tasdik eden bir bildiri yayınlamış ve anne sütünün ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha çizmiştir. Dünya sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre anne sütünün ilk altı boyunca bebeğin tek besini olmasını, su dahil bir başka gıdanın verilmemesi gerektiğini, altı ayın ardından ilave gıdalar ile takviye yapılarak emzirmenin iki yıl boyunca devam etmesi gerektiği söylenmiş bulunuyor. Bu sebeple bebeğin anne sütünden mahrum bırakılmaması ve annenin iki yıl boyunca bebeğini emzirmesi gerekiyor. Diğer yandan doktorlar tarafından verilecek olan tavsiyeleri de kendi kişisel sağlık geçmişiniz çerçevesinde yerine getirmeniz gerekiyor.

Anne Sütünün Kesilmesi Ne Zamandır?

Oldukça değerli ve önemli olan anne sütünün kesilmesi için belirli bir zaman bulunmuyor. Bebeğin emzirmenin kesilmeden önce buna hazır olması ve emzirmenin kesilebileceğinden emin olmanız halinde emzirmeyi sonlandırmanız, bu noktada yapılabilecek olan en doğru şey olur. Bebekler 9 ve 12. aylar arasında anne sütünü bırakmak istese de emzirmenin olabildiğince devam etmesi ve iki yıla kadar sürdürülmesi gerekiyor.

Emzirmenin kesildiği dönemde aile üyelerinin sabırlı olmalı. Emzirmenin kesilmesi ile birlikte anneler, suçlu, yalnız, üzgün ya da depresif hissedebilir. Emzirmenin kesilmesi halinde anneni bebeği kucağına daha fazla alması faydalı olur. Emzirmenin kesilmesinin de büyümenin bir aşaması olduğunu unutmamak gerekir.

Emzirmenin yavaş ve alıştıra alıştıra yapılması, aniden bırakılmaması gerekiyor. Zira birdenbire sütten kesilen bebek duygusal açıdan travma yaşayabiliyor. Diğer yandan bu durum anneyi de olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Sızıntı, süt kanallarında tıkanma, memelerde şişme ya da enfeksiyon gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Diğer yandan emzirmenin kesildiği dönemin çocuğun hayatındaki annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı ile tanışma, diş çıkarma, taşınmak ya da hastalık gibi bir döneme denk geliyorsa emzirmeyi kesmek yerine bu dönemin geçmesini beklemekte fayda var.

Emzirmeyi Bırakmanın Yolları Nelerdir?

İlk olarak işe günde bir defa emzirmemek ile başlamanız da fayda var. Emzirme sayısını bir kez azalttıktan sonra bir hafta boyunca bu şekilde devam ederek hem bebeğiniz hem de göğüslerinizin alışmasını bekleyebilirsiniz. Kademeli bir şekilde azaltılacak olan emzirme sayısı bebeğinizin bu duruma alışmasını sağlar.

Birdenbire süt almamaya başlayan bebeklerin biberona ya da bardağa alışmasını beklememeniz gerekiyor. Bundan dolayı da tamamen sütten kesmeyi düşündüğünüz bir bebeğin bardak ya da biberona alışması için çalışmalara önceden başlamak gerekir. Bu nedenle de örneğin memeden bir öğün kesilen bebeğe o öğünde biberon verilerek işe başlanabilir. Böylelikle süreci hızlandırabilirsiniz. Geceleri öğünlerin kesilmesi her daim daha zor olduğu için kesilecek olan son öğününü gece olmasına dikkat edin. Gece uyanan bebeği kucağınıza alarak sakinleştirebilirsiniz.

Babaların Emzirmeyi Bırakmadaki Rolü Nedir?

Babalar, bebeklerine eğer sağılmış anne sütü varsa onu, yoksa formal sütü ya da bir yaşından büyük olan çocuklara inek sütü verebilirsiniz. Emzirme süresinin kısılması ile birlikte ek besinlerin verilmesi gerekir. Çocuğun ilgisini bir başka yöne çekerek emzirmeyi ertelemeniz gerekiyor. Bir yaşından büyük olan bebeğin ne zaman ve nerede emzirileceğine dair kısıtlamalar koyarak bu işi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için koltukta ya da uyumadan önce gibi prensipler belirleyebilirsiniz. Babaların da bu dönemde eşlerinin süt verebilecek durumda olmamaları halinde bebeği oyalaması ya da takviye besinlerle beslemesi, kucağına almalıdır.

Bebeğin sütten kesilmesi için sabırlı olmanız ve bunu yapmadan önce çeşitli noktalara dikkat etmelisiniz. Her şeyden önce ilk olarak bebeğin buna hazır olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Zira bu konuda başarısız olan çoğu kişi genellikle bebeğin bu duruma hazır olup olmadığı konusunda emin olmadan bu işe kalkışan kişiler oluyor. Bu tür durumlarda bir süre bekledikten sonra tekrar denemeniz de mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.