Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü hem emziren anne için hem de sütün içerisindeki maddeler nedeniyle bebek için çok faydalıdır. Özellikle bebeğin çok ekstrem durumlar dışında belli bir süre yalnızca anne sütü ile beslenmesinde büyük bir fayda vardır. Böylece bebek hem o yaşlarında karşılaşması muhtemel hastalıklardan hem de ileri yaşlarında ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan vücudunu koruyabilir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

1. Emzirme hareketi sayesinde annenin vücudunu toparlamasına yardımcı olur

Emzirme işlemi rahim kaslarında kasılmaya yol açarak rahmin eski şekline hızlı bir biçimde dönmesine yardımcı olur. Aynı zamanda emzirme sayesinde doğumun ardından meydana gelen kanamalar da erken bir zamanda kesilebilir.

2. Anne sütü bebeğin D vitamini ihtiyacını karşılar

Anne sütünün içerisinde bol miktarda A vitamini, C vitamini ve diğer çeşitli vitaminler bulunmaktadır. Pek çok insanın bildiği gibi doğumun ardından geçen ilk 6 ayda bebeğe sadece anne sütü verilmesiyle bebeğin vitamin D haricindeki tüm ihtiyaçları karşılanabilir. Yani anne sütünün içeriği bebek için o kadar zengin olmaktadır. Hatta anne sütünün sindirimi de hazır mamalara oranla çok daha kolay olmaktadır.

3. Bebeği hastalıklara karşı korur

Hazır mamalarla beslenen bebeklerin üstü solunum yolu enfeksiyonlarına ya da bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma riskleri anne sütüyle beslenen bebeklere göre çok daha fazla olmaktadır. Çünkü anne sütünün içinde bulunan bazı bir takım maddeler bebeğin mikrobik enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur.

4. Sindirimi kolay olup, bebeğin protein, yağ asidi, kalsiyum ve mineral ihtiyacını karşılar

Anne sütünün bebek için sindiriminin hazır mamalara oranla daha kolay olduğundan bahsetmiştik. Bununla beraber anne sütünün içinde bulunan proteinler de inek sütünün içinde bulunan proteinlere göre yine bebek tarafından çok daha kolay bir şekilde sindirilmektedir. Ayrıca bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için ihtiyaç duyduğu yağ asitleri de anne sütünde diğer tüm gıdalara göre daha fazla bulunmaktadır. Aynı şekilde proteinlerin yanı sıra içinde bulunan mineraller de bebeğin bağırsaklarında çok kolay bir şekilde emilebilir. Elbette inek sütünde anne sütünden çok daha fazla miktarda protein bulunmaktadır. Ancak anne sütünün içinde bulunan protein miktarı bebek için yeterli olan miktardır. Zaten bebeğin vücuduna fazla miktarda alınan proteinler ve mineraller de bebeğin böbreklerinden dışarıya atılmaktadır. O nedenle eğer bebek anne sütü ile beslenirse vücuduna yeteri miktarda protein ve mineral gireceği için bebeğin böbreklerinde ekstra bir yüklenme yaratmaz. Anne sütünün içinde bulunan laktoz sayesinde de bebeğin sindirim sistemindeki kalsiyum emilimi daha fazla artmaktadır. Anne sütünün içinde bulunan yağ miktarı da her zaman aynı olmaz. Genelde anne sütünün içindeki yağ miktarı annenin emzirme süresine bağlı şekilde değişiklik gösterir. Eğer emzirme süresi artarsa anne sütünün içinde bulunan yağ miktarında da bir artış ortaya çıkabilir.

5. Süt alerjisinin görülme ihtimalini azaltır

Bebekler eğer anne sütü ile beslenirlerse bu bebeklerde genellikle süt alerjisinin görülmemesini sağlar. Çünkü anne sütünün içerisinde inek sütünde bulunduğu gibi alerjen proteinler yer almaz.

6. Obezite riskini azaltır

Anne sütü bebek için hem çok doyurucu hem de çok besleyici bir gıdadır. Bebek belirli bir süre yalnızca anne sütü ile beslenerek çok sağlıklı bir şekilde gıdasını alabilir. Böylece yan gıdalara belli bir süre ihtiyaç duyulmaz. Yan gıda tüketimi olmadığı için ileri yaşlarda bireyde obezite görülme riski de azalır. Çünkü obezitenin temelleri daha çok küçük yaşlarda yanlış beslenme ile atılır.

7. Bebeğin büyümesine yardımcı olur

Anne sütü bebeğin organlarının ve vücudundaki sistemlerinin gelişmesine de etki eder. Böylece anne sütü sayesinde bebek çok daha sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilir.

Doğumun hemen ardından annenin ilk salgıladığı süte kolostrum adı verilir. İlk etapta anne sütü çok az miktarda salgılanabilir. Ancak bebek anne sütünü emdiği sürece anne sütünün vücutta üretimi de artar. Kolostrum adı verilen ilk anne sütü doğum gerçekleştikten sonraki ilk 72 saat içerisinde salgılanmaktadır. Özellikle bu ilk süt bebeğin hastalıklardan koruyacak olan maddeler bakımından çok zengin olduğu için çok değerlidir. Kolostrumun sarıya yakın bir rengi bulunmaktadır. Bu yüzden yeni doğmuş bebeğin kolostrumdan mümkün olan en fazla düzeyde faydalanması gerekecektir. Bunun için de doğum gerçekleştikten sonraki ilk 2 saat içerisinde bebeğin annesi tarafından emzirilmeye başlanması gerekir. Aynı zamanda emzirme ile annedeki süt üretimi de artacağı için emzirme işleminin sık aralıklarla yapılmasında büyük bir fayda olmaktadır.

Emzirme Sürecinde Annenin Beslenmesi

Emziren kadınların enerji ihtiyaçları emzirmeyen kadınlara göre 500 kalori daha fazla olmaktadır. Bu nedenle emzirme sürecindeki annelerin kalori, protein ve kalsiyum bakımından daha zengin olan gıdalarla beslenmeleri gerekir. Aynı zamanda emziren annelerin günde ortalama olarak 2 litre kadar su içmeleri de çok önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra stres ya da aşırı yorgunluk gibi durumlar annedeki süt üretimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden emziren annelerin mutlaka çok iyi bir şekilde dinlenmeleri ve gece uykularını çok iyi bir şekilde almaları gerekmektedir.

Emzirme Teknikleri

Sağlıklı bir emzirme için emzirme sırasında meme başının çok temiz olması gerekir. Eğer emziren anneler her gün düzenli olarak duş alıyorlarsa emzirme öncesinde meme başlarını yalnızca öncesinde kaynatılarak soğutulmuş bir su ve temiz bir bezle silmeleri yeterli olacaktır. Gün içinde bu hazırlanmış suyun da temiz bir kabın ya da şişenin içinde saklanması ve her meme başı silineceği zaman yeni bir bez tercih edilmesi de önemli olmaktadır. Özellikle emziren annelerin meme başlarını açık kapta bekletilmiş ve daha önceden kullanılmış su ve bezle temizlemeleri tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda anne sütünün bebeğe sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için emziren annenin emzirme işlemi öncesinde ellerini mutlaka yıkaması da çok önemlidir.

Annenin bebeğini emzirirken durduğu pozisyon da çok önemlidir. Özellikle uzmanlar annelerin bebeklerini sırtlarını dayayabildikleri, rahat, alçak ve konforlu bir koltukta emzirmelerini tavsiye etmektedirler. Bu pozisyon hem annede bir sırt ağrısı yaşanmasını önler hem de bebek anne sütünü rahat bir şekilde emebilir. Emzirme sırasında bebeğin hem yüzü hem de gövdesi annenin memesine dönük olmalıdır. Gerekirse bebeğin sırtı da bir yastıkla desteklenebilir. Emzirme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bebeğin burnunun meme dokusuyla kapanmamasıdır.

Aynı zamanda bebek anne sütünü emerken annenin meme ucu da çevresinde bulunan koyu alanla birlikte bebeğin ağzına tüm ağzını kapatabilecek bir şekilde girmelidir. Ancak emziren annelerin bilmesi gerekir ki meme ucu bebeğin ağzına verildiğinde meme ucunda çatlaklar ya da çeşitli yaralanmalar oluşabilir.

Eğer bebek meme ucunu ağzına alma konusunda biraz tereddütlü yaklaşıyorsa bu sürece bebeği alıştırmak için meme ucu bebeğin dudaklarına sürtülebilir, bebeğin yanağı ya da çenesi okşanabilir. Böylece bebek rahat bir şekilde ağzını açıp anne sütünü içmeye ve anne sütünün muazzam faydalarından yararlanmaya başlayabilir. Aynı şekilde bebeğin ağzına birkaç damla anne sütü damlatılarak da bebek anne sütünü emmeye başlayabilir. Emzirmenin ne kadar süreceği de bebeğin ne kadar sürede emeceğiyle doğru orantılı olmaktadır. Ancak ortalama olarak bir bebek bir memedeki anne sütünü 5-10 dakika içerisinde emebilir.

Emziren annelerin hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin anne sütünden tam anlamıyla faydalanmaları için her emzirme zamanında her iki memeyi de kullanmaları gerekir. Ayrıca bir sonraki emzirme zamanı geldiğinde de bebeğin anne sütünü en son emdiği memeden emzirmeye başlamak gerekecektir. Eğer bebek anne sütünü çok yavaş bir şekilde emiyorsa bebeğin daha hızlı bir şekilde anne sütünü emmesi için bebeğin çenesi okşanabilir.

Bazı durumlarda bebekler anne sütünü tam olarak emdikten sonra dahi memeyi bırakmayabilirler. Böyle durumlarda annenin küçük parmağının bebeğin ağzının içine soktuktan sonra meme ucunu da bastırarak memeyi dışarı çıkarabilir. Ancak bu konuda çok nazik hareketler göstermek gerekir, zorlama yapmak hem anne için hem de bebek için doğru olmaz. Elbette bebek anne sütünü emdikten sonra sıra gaz çıkarma işlemine gelecektir.

Emzirme Süresince Sık Karşılaşılan Problemler

Her ne kadar anne sütü bebek için çok sağlıklı olsa da ve emzirme işlemi annenin rahatlaması için çok önemli olsa da meme ucunu biraz yorabilmektedir. Bu yüzden annenin ara sıra meme ucuna masaj yapması gerekebilir. Bunun yanı sıra meme ucu ılık bir havluyla da ovulabilir. Özellikle bu işlemler bebeğin anne sütünü sağlıklı ve rahat bir şekilde emebilmesi için çok önemlidir. Çünkü sağlıklı ve etkili bir emzirme işlemi için sert meme ucuna ihtiyaç olur ve meme ucu bu masajlar sayesinde gerektiği şekilde sertleşebilir. Özellikle doğumun hemen ardından annenin meme ucuna bu tip masajlar yapılması da emzirmenin rahat bir şekilde başlamasına yardımcı olur.

Bebeğin anne sütünü rahat bir şekilde emebilmesi için meme ucunun biçimi de çok önemlidir. Bu konuda henüz bebek emzirmeye başlanmadan, hatta direkt doğum öncesinde annenin muayene olmasında fayda vardır. Eğer meme ucunun şekli emzirmeye tam anlamıyla uygun değilse bir takım masaj hareketleri gerekecektir. Bununla birlikte bebek anne sütünü emerken de annenin meme ucuna bir takım müdahaleler yapması gerekebilir.

Eğer bebek annenin meme ucunun yapısından dolayı etkili bir şekilde anne sütünü ememiyorsa memedeki anne sütü bir pompa yardımıyla boşaltılmalı ve bebeğe biberonla verilmelidir. Çünkü bebeğin anne sütünü her halükarda içmesi gerekecektir. Anne sütünün bir diğer özelliği ve güzel yanıysa sağıldıktan sonra steril şişeler içerisinde saklanırsa uzun süre bebek tarafından tüketilebilir olmasıdır. Eğer anne sütü sağıldıktan sonra oda sıcaklığında bekletilirse 6 saat, buzdolabında bekletilirse 24 saat ve buzlukta bekletilirse 3 ay boyunca saklanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.