Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anne Sütünün Mucizesini Gösteren Deney

Size, anne sütünün yeni doğmuş bebeğinizi bronşit, kulak enfeksiyonları, pnömoni (zatürre), ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarından korumaya yardımcı olan bir iksir olduğunu söylesek şaşırır mıydınız? Üstelik anne sütü bebeğinizde ileride gelişebilecek diyabet, alerji ve yüksek tansiyon riskini azaltıyor. Bununla birlikte, anne sütü zeka gelişimini destekleyen mucizevi bir besin. Biz de bağışıklık sistemini güçlendirdiği hemen herkesçe bilinen anne sütüyle ilgili bir anne tarafından yapılmış ilginç bir deneyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

anne sütü

Deneyin sahibi Mallory Smothers adlı 2 çocuk annesi genç bir kadın. Çocuklarını yetiştirirken bebek sağlığı ve gelişimi ile ilgili birçok kitap okumuş, araştırma yapmış bilinçli bir anne. Araştırmaları sırasında 2013 yılında gerçekleştirilmiş ”Clinical and Translational Immunology” adlı bir çalışmaya rastlamış. Bu çalışma anne sütünün bebeğin ihtiyaçlarına göre günbegün değiştiğini kanıtlamış. Peki, sizce bu nasıl mümkün olabilir? Anne sütü bebeğin günlük ihtiyacını nasıl anlayabilir? Bu sorunun da cevabı bilimsel olarak kanıtlanmış. Annenin meme ucunda bulunan ‘reseptör’ denilen alıcılar bebeğin tükürüğü ile temas ettiğinde bebeğin sağlığı hakkında bilgi ediniyor. Yani, bebeğin tükürüğündeki virüs ve bakteri gibi hasta edici etmenler anne vücudu tarafından algılanıyor. ‘Anne koruyuculuğu’ burada devreye girerek çok kısa bir sürede sütün içeriğini değiştiriyor. Böylece anne sütüne eklenen antikorlar bebeğin hastalığa karşı koymasını sağlıyor. Sizce de muazzam, değil mi?

Bu çalışmayı oldukça ilginç bulan Mallory Smothers bir gece bebeğinin hastalanmaya başladığını fark etmiş. O anda bu çalışmanın doğruluğunu görmek için bir deney yapmayı düşünmüş. O gece sütünü sağarak bir paket içinde dolaba koymuş. Ertesi gün tekrar sütünü sağarak pakete aktarmış ve iki paket arasındaki farkı görünce çok şaşırmış.

anne sütü deneyi

Fotoğrafta gördüğünüz sol taraftaki süt bebeğin hastalandığı geceye, sağ taraftaki süt ise ertesi güne ait. Anne sütü hemen bebeğin hastalandığını fark ederek antikor üretimini arttırmış. Bu sebeple sağdaki pakette bulunan süt daha koyu bir kıvama ve renge sahip. Üstelik miktar olarak da bariz bir şekilde daha fazla. Sağda duran paket içindeki sütün muz gibi yoğun bir kıvama ve renge sahip olmasının nedeni ise içerdiği lökositler. Lökositler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmesi için anne tarafından üretiliyor.

Bu ilginç deney bir anne tarafından gözlemlenince daha gerçekçi geliyor öyle değil mi? Gerçekten de hayatta anne gibisi yok!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.