Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Kaju familyasından, yeşil renkli bir bitki olan antep fıstığı, kısa boylu ağaçlar üzerinde yetişmektedir. Antep fıstığının ana oluşum yeri olan coğrafyası, Orta Asya ve Orta Doğu’dur. Antep fıstığı ağacının yetişip büyüyebildiği bölgeler; İran, Suriye, Lübnan, Türkiye, Yunanistan, Çin, Tunus, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Hindistan, Mısır, İtalya, Özbekistan, Afganistan ve ABD şeklindedir. Yerli, yöreye özgü Antep fıstığı ise, Doğu Akdeniz bölgesinde ( Türkiye, Kıbrıs, İsrail ve Suriye), Orta Asya bölgesinde ve Çin’de gözlenmektedir.

Antep fıstığı çok lezzetli tadı ile oldukça sevilen bir fıstık türüdür. Antep fıstığı, en iyi, sıcak ve kuru yaz mevsimi aylarında meyve vermektedir. Fakat serin kış aylarına da adapte olmuştur. Antep fıstığı çerez olarak tüketildiği gibi, çikolata, dondurma, pasta, puding ve tatlılar içerisinde kullanılmaktadır. Bazı kültürlerde, yemeklerin ve salataların içerisinde de kullanılmaktadır. Özellikle Türkiye’de Gaziantep bölgesinde baklava tatlısının içerisine eklenmektedir ve yine Türkiye’de lokumların içerisine eklenmektedir.

Dünya genelinde Antep fıstığı üretiminde birinci sırayı İran alırken, ikinci sırayı ABD ve üçüncü sırayı ise, Türkiye almaktadır. Antep fıstığı üretiminde Türkiye’yi sırası ile, Çin, Suriye, Yunanistan, İtalya, Afganistan, Avustralya ve Tunus izlemektedir.

Hoş bir lezzete sahip olan Antep fıstığı sağlık açısından da faydalı bir bitkisel besin kaynağıdır. Antep fıstığı besin değeri bakımından oldukça zengindir. Karbonhidrat, protein, yağ, lif, fosfor, potasyum, tiamin (vitamin B kompleks), zeaksantin, vitamin B6 ve beta karoten gibi besin kaynakları bakımından zengin olan Antep fıstığı aynı zamanda, vitamin E, vitamin A, vitamin C, riboflavin, pantotenik asit, niasin, lutein ve vitamin K bakımından da iyi bir besin kaynağıdır. Tüm bunlara ek olarak, Antep fıstığı, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır ve manganez gibi mineraller de içermektedir.

Antep Fıstığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını koruyan Antep fıstığı, zengin besin içeriği ile, kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Antep fıstığı, yaşa bağlı olarak gelişen maküler hastalıklar riskini azaltmaktadır, cilt kuruluğunu ortadan kaldırır, doğal afrodizyak ve antioksidan kaynağıdır. Bunlara ek olarak, Antep fıstığı, diyabet ile mücadele eder, kan ve damar sağlığını korur, sinir sistemini korur, göz sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığını destekler.

1.Kalp Sağlığı

Living-Well-Heart-Healthy

Antep fıstığının sağlığa olan en büyük faydası, kalp dostu bir besin kaynağı olmasıdır. Araştırmalara göre, Antep fıstığı kanda oluşabilecek kötü kolestrol düzeyini düşürür. Antiosidan içeriği ile, yapısında bulunan fitosteroller ve doymamış yağ asitleri (poli doymamış yağ asitleri ve mono doymamış yağ asitleri) yardımı ile Antep fıstığı, kalp sağlığını büyük oranda destekleyen lezzetli bir fıstık türüdür.

Atıştırmalık olarak tüketilebilen Antep fıstığı, kandaki kolestrol düzeyini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Antep fıstığı düzenli bir şekilde tüketildikten sonra kısa bir süreliğine, kandaki kötü kolestrol (LDL) düzeyini düşürürken, kandaki iyi kolestrol düzeyini ise yükseltmeye yardımcı olmaktadır. A vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlar bakımından zengin olan Antep fıstığı, kalp hastalıkları riskini azaltır ve kan damarlarını korur.

2.Diyabet

sladkaja_krov_-1

Antep fıstığı yemeniz sizi, diyabet 2 hastalığına karşı koruyacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük, fosfor minerali ihtiyacının yaklaşık % 60’ı, sadece bir kase Antep fıstığının içinde saklıdır. Antep fıstığı, amino asitler içerisindeki proteinleri bozduğu gibi, fosfor minerali içeriği ile glukoz toleransına yardımcı olur. Diyabet hastalığını kontrol eden Antep fıstığı, glikasyon adı verilen ve diyabete yol açan kimyasal sürecin indirgenmesine yardımcı olmaktadır.

3.Kilo Kontrolü

ayurvedic-weight-loss

Antep fıstığı, diyet yapanlar ve kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir seçimdir. Çünkü, yapılan araştırmalara göre, Antep fıstığı, düşük kalori, yüksek protein, düşük doymuş yağ ve yüksek doymamış yağ içeriği ile, diğer fıstık ve kuru meyvelere göre çok daha ideal bir kilo kontrolü sağlayan besin kaynağıdır.

Eğer, atıştırmalık olarak fıstık tüketmeyi seviyorsanız, kilo kontrolü için yemeniz gereken miktar sınırlı olmak zorundadır. Yüksek lif içeriği ile fıstık, tokluk hissi hissetmenize yardımcı olacaktır ve günün geri kalanında daha az yemenizi sağlayacaktır. Antep fıstığı da bir fıstık türü olduğu için, aynı şekilde etki etmektedir. Fakat, antep fıstığının yapısında bulunan besin değerleri çok daha yüksektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre; 12 hafta boyunca, 240 kalori değerinde antep fıstığı tüketen katılımcıların vücutlarındaki trigliserid düzeylerinin azaldığı ve vücut kitle indekslerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Üstelik, araştırmaya katılan ve 240 kalori değerinde antep fıstığı tüketen kişilerin, 220 kalori değerinde kraker gibi diyet ürünleri tüketen kişilere göre, vücut kitle indeksleri ve trigliserid düzeyleri çok daha fazla oranda düşmüştür.

4.Kan ve Damar Sağlığı

synthetic-blood

Antep fıstığı, inanılmaz derecede zengin bir vitamin B6 kaynağıdır. Vitamin B6 özellikle kanda bulunan hemoglobin moleküllerin üretilmesine yardımcı olmaktadır. Hemoglobin, kanda oksijen taşımaya yarayan proteinlerin üretilmesini sağlayan bir kan hücresidir. Bu durumda, vücut sağlığı için ve yaşamsal faaliyetlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için, vitamin B6 önemli rol oynamaktadır.

Antep fıstığı, yüksek oranda bakır içeriği ile, demirin vücut içerisinde yüksek oranda emilmesini sağlayan bir besin maddesidir. Böylece, antep fıstığı anemi gibi kansızlık problemleri ile mücadelede önemli rol oynamış olmaktadır.

Aynı zamanda, bakır, manganez, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineraller bakımından da iyi bir besin kaynağı olan Antep fıstığı; içeriğinde bulunan özellikle bakır minerali sayesinde, kırmızı kan hücrelerinin (RBC) üretilmesini desteklemektedir ve metabolizma faaliyetlerini düzenlemektedir. I-arginin içeren antep fıstığı, arterlerin yapısının daha esnek şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

5.Sinir Sistemi

17-NerveCells-Rex

Vitamin B6 kaynağı olan Antep fıstığı, sindirim sistemi üzerinde geniş kapsamlı etki göstermektedir. Moleküller arasında bilgi alışverişi sağlayan amino aitlerin oluşumuna katkıda bulunan vitamin B6, miyelinlerin (sinir hücreleri ile ilgili protein bazlı bir yapı) oluşumu için kritik bir rol oynamaktadır. Antep fıstığı, vitamin B6, içeriği yardımı ile, sinir hücreleri arasındaki iletişi sağlamaktadır. Aynı zamanda, serotonin, melatonin, epinefrin, gama-aminobutirik asit, amino asit oluşumuna katkıda bulunur. Antep fıstığı, vitamin B6 içeriği sayesinde, sinir hücrelerinin uyarılmasını sağlar ve sinir sistemi sağlığını korur.

6.Göz Sağlığı

home1

Antep fıstığı, çoğu fıstık türünde bulunmayan, iki karotenoid türünü içermektedir. Bu karotenoid türü, lutein ve zeaksantin adı ile bilinmektedir ve antioksidan gibi koruyucu etki göstermektedirler. Antep fıstığının yapısında bulunan lutein ve zeaksantin karotenoidleri, serbest radikallerin vücuda vermiş olduğu zararları gidermeye yardımcıdır.

Antep fıstığı içeriğinde bulunan bu iki tür karotenoidler yardımı ile, yaşa bağlı olarak gelişen makuler dejenerasyon (AMD) rsikini azaltır ve mücadele eder. Aynı zamanda diğer bazı göz hastalıkları riskini azaltır ve göz sağlığını korur.

7.Bağışıklık Sistemi

bigstock_Big_Jump_4946411

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için vitamin B6 yeterli ve gerekli olacaktır. Antep fıstığı ise, vitamin B6 bakımından iyi bir bitkisel besin kaynağıdır. Fakat aşırı miktarda vitamin B6 alımı, beyin aktivitelerinin  yavaşlamasına sebep olabilmektedir ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlar ile etkili bir şekilde mücadele etmesini yavaşlatmaktadır. Vitamin B6, antep fıstığı içerisinde bulunmaktadır ve kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı şekilde gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum ise, lenfoid bezleri, timüs, dalak ve lenf düğümleri sağlığını korumaya yani dolayısı ile bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olacaktır. Vücut içinde gelişen enfeksiyonlara karşı mücadele eden beyaz kan hücrelerinin korunmasını ve üretilmesini sağlayan vitamin B6 ihtiyacınızı antep fıstığı tüketerek alabilirsiniz.

8.Cilt Sağlığı

7th-heaven-day-spa-skin-beauty-warana-day-spas-we-specialise-in-anti-ageing-facials-that-are-completely-relaxing-and-indulgent-at-7th-heaven-day-spa-skin-beauty-1ab6-938x704

Çok iyi bir vitamin E kaynağı olan antep fıstığı, yağda çözünebilen bir antioksidan kaynağı olarak, özellikle, hücre ve hücre zarını tamamlar. E vitamini, sıklıkla cilt güzelliğini desteklediği şeklinde bilinmektedir. Çünkü, E vitamini, cildi UV ışınlarına karşı korur ve cildi erken yaşlanma rsikine karşı korumaktadır. Antep fıstığının yapısında da bulunan E vitamini, cilt kanseri riskini azaltır.

Aynı zamanda, antep fıstığı yüksek E vitamini içeriği sayesinde, ciltte oluşan kuruluk ile mücadele eder. Yine antep fıstığı içeriğinde bulunan doymuş yağlar, cildin daha esnek ve yumuşak olması adına birincil rol oynamaktadır.

9.Doğal Afrodizyak

Manfaat-Kacang-Pistachio

Yapılan araştırmalara göre, antep fıstığı özellikle erkeklerde cinsel gücü çoğaltan bir etki göstermektedir. Araştırmalara göre, erkekler günlük yaklaşık 100 gram antep fıstığı alımını 3 hafta boyunca sürdürdükleri takdirde, ereksiyon fonksiyonları % 50 oranında artış göstermektedir.

10.Doğal Antioksidan

Food_Berries__fruits__nuts__032249__enl

Özellikle antep fıstığının ince kabuk kısmında bol miktarda bulunan antioksidan maddeler, vücut içinde bulunan serbest radikallerin verdiği zararlar ile mücadele etmeye yardımcıdır. Antep fıstığının ince kabukları, civa emisyonundan kaynaklanan kirliliği temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Fazla Miktarda Antep Fıstığı Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Aflatoksin içeren bir besin kaynağı olan antep fıstığı, birtakım sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Hatta bazı ülkelerde örneğin Kenya’da aflatoksin alımı nedeni ile, yaşam kaybına sebep olan birkaç vaka yaşanmıştır.
 • Antep fıstığının yapısında bulunan anakardik asit, bazı alerjik durumların yaşanmasına yol açabilmektedir.
 • Çok fazla antep fıstığı tüketimi sonucu, cilt üzerinde kaşıntı, nefes darlığı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Besin Değerleri

28 gram antep fıstığı için besin değerleri şu şekildedir;

 • Kalori: 161
 • Toplam yağ: 13 g / % 20
 • Doymuş yağ: 1.6 g / % 8
 • Doymamış yağ: 3.9 g
 • Mono doymamış yağ: 6.9 g
 • Kolestrol: 0 mg / % 0
 • Sodyum: 115 mg / % 5
 • Potasyum: 294.89 mg / % 8
 • Karbonhidrat: 7.6 g / % 3
 • Lif: 2.9 g / % 12
 • Şeker: 2.2 g
 • Protein: 6 g
 • Vitamin A: % 1
 • Vitamin C: % 1
 • Kalsiyum: % 3
 • Demir: % 7

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.