Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anti HCV Nedir? Pozitif-Negatif HCV Ne Anlama Gelir?

Anti HCV, kan yoluyla veya cinsel ilişkiyle buluşan hepatit C virüsünün tespitinde kullanılan bir laboratuvar testidir. Ancak testin sonucu hastalığın aktifliğini veya pasifliğini ortaya koymaz. Ayrıca akut veya kronik olup olmadığını da test etmez. Rutin bir test olduğunu söylemek kesinlikle yanlıştır. Dolayısıyla hastalık şüphesi taşıyan kişilerin mutlaka doktorlarından testin yapılmasını istemeleri gerekir.

Anti HCV Nedir?

kan bileşenleri

Hepatit C, karaciğerde birtakım hasarlara ve iltihaplanmaya neden olan bir enfeksiyon türüdür. Virüs, vücuda girdiği ilk andan itibaren, vücut kendi kendine antikor üretmeye başlayacaktır. Üretilen bu antikorların ölçümünü yapan teste anti HCV adı verilir. Test hem var olan hem de önceden geçirilmiş ve zamanla atlatılmış antikor sayısını belirtir. Yani sonuca göre kişi hepatit C hastası olabilir veya hastalık daha önceden vücuduna girmiş ve zamanla geçmiş olabilir. O nedenle testten net bir sonuç alabilmek için 6 ayda bir tekrar yapılması gereklidir.

Anti HCV referans aralığı ise 0.9 IU/mL’dir. Bu referans değerinden yüksek olan sonuçlar pozitiftir. Test, pozitif çıktıktan sonra sonuçtan emin olmak adına tekrar bir test yapılabilir.

Pozitif-Negatif HCV Ne Anlama Gelir?

Anti HCV

Testin pozitif çıkması için virüsün vücut içerisinde bulunuyor olması şart değildir. Anti HCV pozitif çıkması ne demek? Sorunun en açıklayıcı cevabı, vücut içerisinde hepatit C virüsünün yer alıyor veya geçmişte yer almış olması demektir. Yani test hem hastalığa yakalanmış hem de geçmişte yakalanmış ve atlatmış kişiler de pozitif çıkabilir. Testin pozitif çıkması durumunda hastaya bir kez de HCV RNA TESTİ yapılır. Bu yapılan ikinci test, hastalığın aktifliğini tespit etmek içindir. Ayrıca hastalığın hangi aşamada olduğu ve tedavisinin sonuç verip vermediği de kolayca ortaya koyulabilir.

Anti HCV negatif çıkması ne demek? Anti HCV test sonucunun negatif çıkması ise vücudun hepatit C virüsü için herhangi bir antikor üretmediğinin göstergesidir. Ancak bu negatif sonucun da iki açıklaması olabilir. Birincisi kişinin vücuduna hiç bir evrede hepatit C virüsü girmemiştir. Diğer açıklama ise hasta yakın bir zamanda hepatit C virüsüne yakalanmıştır ancak vücut halen bir antikor üretimine geçmemiştir.

Vücut hepatit C virüsüne maruz kaldıktan 1 ay sonra bile negatif sonuç ile karşılaşılabilir. Dolayısıyla tam net bir sonucun alınması için testin pozitife dönüp dönmeyeceği süre beklenmeli, 6 ayda bir anti HCV testi tekrarlanmalıdır. Peki anti HCV ne zaman pozitifleşir? Eğer vücuda hepatit C virüsü girmişse, pozitife dönmesi kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. En geç 1-1,5 içerisinde anti HCV değerleri pozitif hale gelebilir.

Anti HCV Yalancı Pozitiflik Nedenleri

Anti HCV testi, bazen farklı bir sonuç ortaya çıkartabilir. Örneğin: Vücutta hepatit C virüsü bulunmamış olsa bile test sonucu pozitif çıkabilir veya vücutta virüs bulunmasına rağmen test sonucu negatif olabilir. Ancak negatif çıktığı zaman pozitifleşeceği süreye kadar beklenip test yapılmalıdır.

 • Bağışıklık sisteminin baskılanması
 • Hastada kurtçuk rahatsızlığının tespit edilmesi
 • Kanın laboratuvar ortamına gelmeden veya geldikten sonra kirlenmesi yalancı pozitiflik nedenleri arasında sayılabilir.

Hepatit C Virüsünün Tanı Yöntemleri

Anti HCV testi

Karaciğerde yıkıma neden olan hepatit C virüsünün tanısı esnasında birtakım test araçlarından faydalanılır. Bunlar, Western blot, niceliksel HCV RNA, HCV antikor ve ELISA testidir. Antikorların sayısını belirlemek için yapılan test genellikle kan yoluyla gerçekleştirilir. Enzim immünoassayı ile uygulanan test, farklı sonuçlar verebileceği için doğru zamanlarda yapılmaya dikkat edilmelidir. En sık uygulanan tanı yöntemi ise ELISA testidir.

ELISA Testi Neden Yapılır?

ELISA testi, dirsek veya el üzerinden alınan kan yardımı ile uygulanır. Hepatit C virüsünün takibinde kullanılan test, aynı zamanda farklı hastalıkların teşhis edilmesine de yardım eder. Tespit edilebilecek bu belli başlı hastalıklar şöyle sıralanabilir:

 • Alerjik hastalıklar
 • Sifilis
 • Toksoplazmoz
 • Zona hastalığına neden olan Varicella-Zoster virüsü ve su çiçeği
 • Yassı hücreli karsinoma
 • Hamilelik
 • Kene veya pire gibi parazit hayvalardan buluşan lyme hastalığı
 • Pernisiyöz (kötücül anemi)
 • AIDS’e yol açan HIV virüsü

Anti HCV Pozitif Tedavisi

Doktor araştırması

Vücutta hepatit C virüsünün tespiti durumunda hemen uygun tedaviye başlanmalıdır. Çünkü HCV, hastalarda kısa bir süre sonra kronikleşme eğilimi gösterir. Hastalar, alkol ve sigaradan uzak durmalı, ayrıca hepatit A ve hepatit B virüslerine karşı sık sık aşılanmalıdır. Karaciğer anomalilerinin tespitinde ise ilaç tedavisine başlanmalıdır. Enfeksiyon 8-12 hafta içinde temizlenmemişse, hastaya 24 haftalık pegile interferon tedavisi uygulanmalıdır. Telaprevir ve Boceprevir etken madde içeren ilaçlar ise Hepatit C virüsünün tedavisinde kullanılan yeni yöntemlerden ikisidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.