Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Anti Uv Özellikli Lensler

Göz beş duyu organımızdan biri olmakla birlikte insan sağlığı açısında oldukça gerekli olan oladığı takdirde kişinin ruh halini etkileyecek kadar önemli bir organımızdır. Göz yapı itibari ile oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Göz ile ilgili birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar kalıtsal olabilir. Örneğin gözlüklü bir anneden ve babadan doğan çocuğun göz hastalığına yakalanma oranı daha yüksek olabilir. Bazı göz rahatsızlıkları kalıtsal olarak aktarılırsa da göz yapısı itibari ile çok hassastır. Bu nedenden dolayı gözü oldukça olumsuz etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenler teknolojinin giderek artması ile birlikte ve kişilerin bu teknolojik ürünleri çok sık kullanması ile daha da kişinin gözünü olumsuz etkilemektedir.

İlkokul yıllarında öğrencilere öğretmenler kitapla arasındaki mesafeyi iki karış olarak belirlememiş ve ölçülebilmesi kolay olsun diye de karış hesabı yaptırmaktaydı. Ve çocuğa o yaşta gözün ne kadar önemli olduğunu anlaması sağlanmaktaydı. Ancak dediğimiz gibi teknolojinin gelişmesi ile beraber gözümüz sadece kitaptan gazetenden değil değişik ışınlar salgılayan cihazlardan da olumsuz etkilenmektedir. Artık her evde bulunan bilgisayarlar telefonlar tabletler sayesinde gözümüzün bozulma oranı gittikçe küçük yaşlara düşmektedir. Bu cihazlar sadece göz mesafesini koruyamadığımızdan değil verdiği  ışınlarla da kişinin gözün bozabilmekte idi. Gençken çok iyi görsek de yaşlandıkça bu görme oranı gittikçe düşer. Ve gençken yaptığı herhangi bir hata yaşlılıkta ortaya çıkarak kişinin görme yetisini bozabilmektedir. Çeşitli olarak göz rahatsızlıkları bulunmaktadır. Bu göz rahatsızlıklarından korunmak için insanlar birtakım çalışmalar yapsa da bu yeterli olmamaktadır.

Özellikle kadınlar makyaj malzemelerini iyi temizlemediği takdirde göz enfeksiyonlarının ve göz rahatsızlıklarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bunun ile birlikte göz temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Bulaşıcı hastalıkları olan kişilerden uzak durmak gerekmekte ve özellikle alerjisi olan kişilerin alerji dönemlerinden kullan-at lenslerden kullanmasını tavsiye edebiliriz. Böylelikle kişinin alerjisi olduğu maddeyle teması kesilir ve günlük olarak değiştiği içinde herhangi bir temizlik hatasının da olmasını önlemektedir. Göz rahatsızlıkları her ne kadar yaşlandıkça artsa da küçük çocuklarda da bazı göz rahatsızlıklarına fazlaca rastlanabilir. Bunun için uzman bir hekime başvurulduğu takdirde gerekli testler yapılır ve sonucunda da kişinin göz numarasına göre bir gözlük tavsiye edilir. Gözlük insanların göz rahatsızlıkları için uyguladığı en kolay tedavi biçimidir ve kişi gözlük kullanması gerekiyor iken kullanmıyorsa göz numarası ilerler ve daha kötü sonuçlar doğurabilir. Hatta kişinin göz rahatsızlığı yoksa bile ancak her gün gözü ile bir şeye odaklanmak zorunda kalıyorsa bile mutlaka dinlendirici bir gözlük kullanması gerekmektedir. Bu oluşacak herhangi göz hastalığına alınmış önemli bir önlemdir. Bunun haricinde oluşacak göz hastalıkları şöyledir;

Eğer kişi uzakta duran kişileri ve eşyaları göremiyorsa ve görmeye çalışırken de gözlerini sürekli kısmaya çalışıyorsa bu kişi de miyop hastalığının olma olasılığı yüksektir. Miyop kişilerde yakını görmekte herhangi bir sıkıntı yoktur ancak gözlerinin bu bozukluğuna müdahale edilmezse yakını görmekte de problem yaşayabilir.  Özellikle ergenlik döneminde bulunan kişiler de görülme olasılığı fazladır. Gözlük kullanılması ya da kontakt lens kullanılması ile birlikte tedavi edilebilir

Eğer kişi uzağı gayet net görüyorsa ancak yakındaki objeleri ve kişileri seçemiyorsa seçmek için objeyi uzaklaştırmaya çalışıyorsa bu kişide hipermetropi olma olasılığı yüksektir. Bu rahatsızlık genel olarak yaşlanan kişilerde görülebilir. Görme bulanıklığı yaşayan bu kişilerin doktora gidilmesinde eğer dikkatli bir muayeneden geçilmezse bu hastalık kolay kolay ortaya çıkmayacak yani teşhis edilmeyecek bir hastalıktır. Eğer kişi gözlük ya da lens kullanırsa bu durum kolaylıkla ortadan kalkabilir

Eğer kişi hem yakını hem de uzağı görmeye çalışırken oldukça zorlanıyorsa sisli ya da bulanık bir görüntü ortaya çıkıyorsa bu kişide katarakt hastalığı olabilir. Katarakt ise göz merceğinin zaman ile şeffaflığını kaybetmesi ile ortaya çıkar. Katarakta neden olan sebepler oldukça önemlidir. Kişi çok fazla uv ışınlarına maruz kalıyorsa ve bununla birlikte sigara tüketimi oldukça fazlaysa kişide bu hastalığın görülmesi normaldir. Lens ya da gözlük kullanımı bu hastalığın tedavisi için yeterli olmayacaktı. Kişinin mutlaka uzman bir hekime danışması ve sonucunda da katarakt ameliyatı olması gerekmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler renkleri bile ayırt edememektedir.

Gözlük konfor açısından insanı rahatsız eden bir aksesuardır. Bu nedenden dolayı tıp bu konu da da gelişerek insanların hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir. Bunun sonucunda da lensler geliştirilmiştir.

Anti Uv Özellikli Lens

Kişinin gözlük takmasına gerek kalmadan kişin görme bozukluğunu ortadan kaldıracak bir araç olan lensler göz rahatsızlığı olmayan kişilerin de sıkça kullandığı ve hatta çeşitleri ile daha cazip hale getirdiği bir durumdur. Renkli lenslerden tutun da  izleri zararlı ışınlardan koruyan lenslere kadar çeşitlilik gösterirler. Lenslerin en dikkat edilmesi gereken durum ise alınacağı zaman ne tür ışıklardan insanın gözünü koruduğunu bilmek gerekmektedir. Aksi halde sizler farkında olmadan bu ışınla karşı karşıya geldiğinizde rahatsız olmasanız da bu durum sizlerin göz sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için lens seçiminde kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Özellikle yaz aylarında takılacak olan lenslerin daha koruyucu özellikli olması gerekmektedir. Çünkü güneşten gelen ve gözle direkt temasta bulunan ışınlar kişinin gözünde kalıcı rahatsızlık yaşamasına neden olur. Gözlük seçiminde de kişilerin bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle uzman bir hekime gitmeniz gerekmektedir. Sizlere tavsiye edeceği uv ışınlarından koruyacak olan tavsiye ettiği lensi takmanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak kişi uv özellikli lensi takarken de güneşle direkt göz temasından yine de kaçınmalıdır. Uzmanlar bu uv ışınlarından korumalı olan lensler için her ne kadar % 80 oranında zararlı ışınlardan koruduklarını söyleseler de ger kalan ihtimal de insanın göz sağlığını bozmasına neden olmaktadır. Uv- ışınlarından korumalı lensler takan kimsenin mutlaka aynı zaman uv ışınlı gözlükler de takması tavsiye edilir. Derimizde bile uv ışınları kalıcı lekeler bırakırken göz kadar hassas olan bir organda da kalıcı bir hasar bırakması oldukça normaldir. Bu nedenden dolayı kişi mutlaka uv ışınlarından koruyacak bir lens takmalı bununla birlikte güneşle direkt göz temasından kaçınmalı ve hatta yine uv ışınlarından koruyan gözlüklerle de takmalıdır. Mutlaka bu kalkanı oluşturmanız gerekmektedir .Aksi halde sonuçları ameliyata kadar götürecek hastalıklarla karşılaşmanız mümkündür.  Kişi bu hususlara dikkat ettiği takdirde ne kadar gözlerinin iyi gördüğünü fark edecektir. Uv- ışınlı lensleri kullanırken de son kullanma tarihlerini geçirmemek gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.