Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Antibiyotiğin Zararları

Yaşam boyunca bireylerin çeşitli sağlık problemleri oluşur. Bu sağlık problemlerini giderebilmek için çeşitli yöntemler kullanılsa da birçok hastalığın çözümü için antibiyotiğin bulunuşu adeta bir mucize olmuştur. Yaşam karşıtı anlamına gelen antibiyotiklerin %90’ı bakterilerden oluşturulmuştur bunun dışında sentetik antibiyotiklerin bulunduğu da bilinir. Antibiyotikler ile birlikte enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların ölüm oranları gün geçtikçe azalmıştır. Antibiyotik her ne kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılarak bireylere sağlık kazandırsa bile yanlış ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı bireylerin sağlığını ciddi şekilde tehdit eder. Yazımızda antibiyotiğin zararları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir?

Bilinçli kullanımı ile hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan antibiyotik bilinçsiz kullanım ile hastalara ciddi zararlar verir.

1. Alerjik Tepkiler Oluşturabilir

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı alerjik reaksiyonlara sebep olarak ciltte hafif kaşıntı ve döküntü yapabilir. Bazı zamanlarda ise bu reaksiyonlar çok daha ciddi olarak ölümle sonuçlanabilir. Bunda antibiyotiğin içerisindeki maddelerin dikkatle incelenmesi gerekir.

2. Kısırlık Problemine Yol Açabilir

Kadınlar ve erkeklerde bilinçsiz kullanımı sonucunda kısırlığa sebep olur. Ayrıca kadınlarda vajinal florayı olumsuz etkileyerek mantar enfeksiyonuna sebep olur. Bu durum spermin vajina içerisindeki hareket yeteneğini kısıtlar ve spermin dölleyebilme yeteneğini en aza indirir.

3. Karaciğeri Olumsuz Etkiler

Özellikle karaciğer hastalığı olanlarda karaciğer hastalıklarının görülmesine sebebiyet verir. Bu durumdan korunabilmek için karaciğer fonksiyon testleri yapılmalı ve karaciğer hastalığı riskini arttıracak antibiyotiklerden uzak durulmalıdır.

4. Bağışıklık Sisteminin Zayıflamasına Yol Açar

Düzensiz antibiyotik kullanımı ile birlikte bağışıklık sistemi zayıflar böylece vücut enfeksiyon tehditlerine karşı kendisini koruyamaz bir hal alır.

5. Böbrek Yetmezliğine Sebebiyet Verebilir

Gereksiz kullanılan antibiyotik böbrekler üzerinde toksik oluşturur. Bu durum organ yetmezliğini tetikler. Organ yetmezliğinin en büyük tetikliyicilerinden birisinin kullanılan ilaçlar olduğu unutulmamalıdr.

6. Kilo Problemine Sebebiyet Verebilir

Düzensiz antibiyotik kullanımı bireylerde kilo ve obezite problemine neden olur. Özellikle çocukluk döneminde kullanılan fazla antibiyotik ileriki yaşlarda obezitenin en büyük kaynaklarından birisi olabilir.

7. İshal Yapabilir

Bireylerin vücutlarında çeşitli bakteriler bulunur bu bakteriler vücutlara yararlı olan bakterilerdir. Bağırsaklarda ise yaklaşık olarak 400 yararlı bakteri bulunur bu bakterilerin antibiyotik kullanımı ile birlikte öldüğü gözlemlenmiştir. Bu durum yararlı bakterilerin azalması ile birlikte zararlı bakterilerin çoğalmasına sebebiyet verir. Böylece bireyler ishal problemi ile karşılaşır hatta kanlı ishal bile yaşayabilirler.

8. Astıma Sebebiyet Verebilir

Fazla kullanılan antibiyotik bireylerin vücudunda bulunan zararlı ve yararlı bütün bakterilerin ölümüne sebep olur. Bu durum helicobacter isimli bakterinin de yok olmasına sebebiyet verir. Bu bakterinin her ne kadar zararı olsa da astım hastalığına yakalanma riskini %30 oranında azalttığı bilinir. Antibiyotiklerin bu bakteriyi yok etmesi ile birlikte astım hastalığına yakalanma riski artar.

9. Diyabet Problemi Oluşturabilir

Çocukluk döneminde fazla antibiyotik kullanmış olan bireylerin ilerleyen yaşlarında diyabet hastalığına yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Bunun sebebi vücutta bulunan yararlı bakterilerin ölerek bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

10. Mide Asidini Arttırır

Antibiyotik ilaçlarının helicobacter adlı bakterileri öldürmesi ile birlikte mide asitlerinin artar. Bu durum ile birlikte mide ağrıları, mide zayıflığı, gastrit, ülser gibi durumlar gerçekleşir.

11. Bağırsak Hastalıklarına Sebebiyet Verir

Yararlı bakterilerin antibiyotik kullanımı sonucu ölmesi ile birlikte bağırsaklarda şişkinlik, ağrı gibi problemler gözlemlenebilir. Bu rahatsızlığın sebebi olarak genellikle çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler gösterilebilir.

12. Güneş Işınlarına Karşı Hassaslaştırır

Antibiyotikler vücudu güneş ışınlarına karşı hassaslaştırır bu durum bireylerin cilt hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Cilt problemlerini arttırır, güneş ışınlarına hassaslaşmış vücutta yanık riskleri artar.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmeli, doktorunuzun önermediyse antibiyotik kullanmamalısınız.
  • Yakınınızdaki birisinin kullanıp önermiş olduğu antibiyotiği aynı hastalık belirtilerine sahip olduğunuzu düşünerek kullanmamalısınız.
  • Antibiyotiğinizi doktorunuzun önermiş olduğu sürede ve dozda kullanmalısınız. Antibiyotiğinizi belirtilenden uzun süre kullanmanız ya da tedaviyi yarıda kesmeniz bakterilerin dirençlerini arttırmasına neden olacağından tedavi başarısızlığa uğrayacaktır.

Gereksiz yere antibiyotik kullanımı, antibiyotik dozunun gereğinden düşük kullanılması, antibiyotik süresinin kısaltılması, farklı türlerde antibiyotiklerin bir arada kullanılması, hastalık türüne uygun olmayan antibiyotiğin kullanımı gibi sebepler ile bireylerin antibiyotiğe direnci gelişir bu durum hastalıkların antibiyotikle tedavi edilebilmesini sonuçsuz bırakır.

Antibiyotik ile Birlikte Alkol Kullanımı

Halk arasında antibiyotiğin alkol ile birlikte kullanılamayacağı bilinir. Bu durum bazı istisnalar dışında geçerlidir. Deri, kemik, idrar yolları, alt solunum yolları hastalıkları için verilen antibiyotiklerin alkolle alınmaması önemlidir. Bu antibiyotikler alkol ile birlikte alındığı zamanlarda alkolün emilimi azalır bu durum bireylerde bulantı, kusma, yüzde kızarma, nefes darlığı gibi yan etkiler oluşturur. Bu durumların yaşanmaması için halk arasında antibiyotik ile birlikte alkolün alınmaması gerektiği inancı yaygınlaşmıştır.

Hastalıkların giderilmesi için kullanılan antibiyotiğin doktor tavsiyesi dışında bilinçsizce kullanılması çok daha büyük problemlere neden olabileceğinden yalnızca doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde bilinçsiz antibiyotik kullanımı daha büyük hastalıklara sebebiyet vererek vücudunuza zarar verebileceği gibi ölümcül sonuçlar da doğurabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.