Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Antibiyotik Kanser Yapar mı?

Antibiyotikler genellikle bakteri enfeksiyon hastalıklarında tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Antibiyotik, mikroorganizmalar tarafından üretilen, aynı zaman da diğer zarar mikroorganizmaları etkisiz hale getiren veya mikropların gelişimini etkileyen maddelere denir. Biz de bu yazımızda antibiyotikler hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayıp, antibiyotik kanser yapar mı sorusuna cevap vereceğiz.

İskoçyalı bilim adamı, küf mantarlarının bulunduğu yerde bakteri yaşamadığını görünce, penisilin adı verilen ilacı bulur, daha sonra ki yıllarda yine bilim adamlarının araştırmaları sonucunda bakteri ve mantarlar adı verilen mikroorganizmalar, biyosentez veya kimyasal sentez yoluyla üretilen antibiyotikler, hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlamıştır.

1920’li yıllarda doğal yollarda elde edilen penisilin (penisilin alan kişilerin idrarları biriktirilip, biriktirilen bu idrardan elde ediliyordu), az bulunuyordu, bu yüzden de pahalıydı. 1950 yıllarından sonra laboratuvar koşullarında elde edilmeye başlanmış olan penisilin, yeter derecede üretildiğinden fiyat olarak da ucuzlamıştır.

Antibiyotikler, hastalıklara sebep olan mikropların veya bakterilerin öldürülmesi ya da gelişimini durdurmak amacıyla kullanılan ilaçlardır, ağrı kesici ya da ateş düşürücü olarak kullanılmaz, kullanılmamalıdır.

Antibiyotik Kullanmak Zararlı mıdır?

Antibiyotik kanser yapar mı sorusundan önce antibiyotik kullanımının zararlı olup olmadığına göz atalım. Antibiyotiklerin iki çeşit kullanım alanı vardır. Bunlardan biri hastalıktaki tek mikroba karşı olarak kullanılan antibiyotik, diğeri ise geniş spektrumlu antibiyotik olarak bilinen ve bir çok bakterinin bulunduğu hastalıkta veya hastalığınıza sebep olan bakterinin hangisi olduğu bilinmediği durumlarda kullanılan antibiyotiktir. İkinci tür hastalıkta yani geniş spektrumlu antibiyotik adı altında kullanılan ilaç, vücuttaki yararlı olan bakterileri de öldürdüğü için kullanılması sakıncalı olan antibiyotik türüdür.

Bakteri enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotikler, kanser ve mantar enfeksiyonu tedavisinde de kullanılmaktadır. Virüs hastalıklarında etkili olmayan antibiyotikler, doğru kullanıldığında iyileştirici, gereksiz ve doğru kullanılmadıkları zaman da zararlıdır.

Antibiyotikler enfeksiyon hastalıklıları olarak bilinen zatürre, menenjit, tifo, veba gibi hastalıklarda kullanılmaya başlandı. Antibiyotik dahil diğer ilaç çeşitlerinde de fazla kullanıldığında, kullanılan mikrop ya da bakterilerin direnci artmakta ilaç ya da antibiyotik artık faydalı olmamaya başladığı için ilaçları doktorun önerdiği şekilde ve önerdiği sürece kullanılması sağlığınız açısından oldukça önemlidir. O yüzden kişi kendi aklına göre ilaç alıp kullanmamalıdır.

Antibiyotik zararlarından korunabilmek için uzman görüşleri ise, gereksiz olarak kullanılan antibiyotiklerin, sindirim sistemindeki faydalı bakterileri öldürerek, tehlikeli olabilecek mantar hastalıklarına sebep olduğudur. Doktorunuz tarafından verilen antibiyotikler, doktorun yazdığı şekilde uygulanması ve tedavinin yarım bırakılmaması gerekmektedir ki, dirençli bakteri oluşumuna olanak sağlanmasın.

Antibiyotik kullanırken başka ilaçların kullanılma zorunluluğu varsa doktora danışmadan kullanılmaması gerekmektedir. Damardan yani iğne olarak kullanılan antibiyotikler de eğer iğnenin vurulduğu yerde herhangi bir problem oluşursa vakit geçirmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Başkalarının önerdiği antibiyotikleri kullanmayın, çünkü herkesin vücut direnci farklı olduğu gibi, hastalıklara olan ilaçları da farklıdır. Kişinin kilosuna yaşına göre verilen ilaçlar vardır. Çok sıklıkla kullanılan antibiyotikler böbreklerde hasar oluşmasına neden olabildiğinden, kendinize göre gidip antibiyotik almayın. Aldığınız antibiyotiklerin süresi dolunca, antibiyotik bitmemiş dahi olsa, bir daha kullanmak adına saklamayın, çünkü etkisi ortadan kalktığı gibi bir takım istenmeyen durumlar yaşanmasına neden olabilir.

Antibiyotik kanser yapar mı sorusunun ise birden çok cevabı vardır. Yapılan araştırmalar, fazla antibiyotik kullanımı sonucunda özellikle kadınlarda kanser olma riskinin çok yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Buna örnek olarak fazla miktarda ya da gereksiz şekilde antibiyotik kullanan kişilerin, antibiyotik kullanmayan kişilere oranla yüzde yetmiş dört olarak RİSK faktörüne girdiklerini göstermiştir. Finlandiya’da idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için yapılan araştırma sonucu ve bir başka araştırma nedeni olan akne hastalığı için kullanılan antibiyotiklerin meme kanseri ile bağlantıları açıklanmıştır.

Antibiyotiklerin kesinlikle kanser yapıyor diyen bir araştırma sonuçları bulunmamaktadır, bilinçsizce kullanımın, fazla kullanımın ya da gereksiz kullanımın sonucunda meme kanser olma oranının fazla olduğu görülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.