Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Antibiyotik Sonrası Sulu Dışkılama Neden Olur?

Antibiyotik ishali, bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavi edilmesi sırasında kullanılmakta olan antibakteriyel ilaçlara tepki olarak meydana gelen sulu dışkılama durumu olarak karşımıza çıkar. Genellikle hafif olan bu rahatsızlık, antibiyotik alımının kesilmesiyle birlikte son bulur. Ancak nadiren de olsa bu hastalık, kolit isimli kolon iltihaplanmasına sebep olur. Yalancı zar koliti isimli psödomembranöz kolit hastalığının yaşanması halinde ise karın ağrısı, kanlı ishal ve ateş gibi daha ileri durumlar ortaya çıkar. Hastalığın hafif seyretmesi halinde tedavi gerekmeyecek olsa da ciddi bir şekilde seyretmesi halinde mutlak surette tedavi gerekir.

Antibiyotik İshalinin Belirtileri Nelerdir?

Antibiyotik ishalinin hafif ya da şiddetli belirtileri bulunur. Yaygın olarak görülen belirtilerin arasında cıvık dışkı ve sık sık tuvalete çıkma bulunur. Genellikle antibiyotik tedavisine başlanılmasının ardından geçen 5 ile 10 gün aralığında kendini gösteren bu rahatsızlık, ishal ve diğer belirtilerin bitmesinin ardından geçen gün ya da haftalar sonra da ortaya çıkabilir.

Antibiyotik ishalinin daha ciddi seyrettiği durumlarda zararlı bakterilerin aşırı çoğaldığı kolit ya da psödomebranöz kolit gibi hastalıkların belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda kanlı dışkı, ateş, dışkıda iltihap, karın ağrısı ve krampları, sık ve sulu ishal ve mide bulantısı gibi belirtiler kendini gösterir. Bu belirtilere sahip olmanız halinde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Birçok hastalığın da benzer belirtilere sahip olması sebebiyle durumun net bir şekilde tespit edilebilmesi için test yapılası gerekir.

Antibiyotik İshalinin Sebepleri Nelerdir?

Antibiyotik ishalinin sebebi antibiyotik ilaçlarının mide bağırsak yolunda yer alan kötü ve iyi bakterilerin dengesini bozmasıdır. İshale sebep olma ihtimali daha yüksek olan antibiyotikler bulunur. Neredeyse tüm antibakteriyel ilaçlar kolite, psödomembranöz kolite ya da antibiyotik ishaline sebep olur. Eritromisin, slindamisin, penisilin, tetrasiklin, minosiklin, doksisiklin, sefpodoksim, cefixime, sefalosporim gibi ilaçlar bunların arasında yer alır.

Sindirim sisteminde milyonlarca mikro organizmanın bulunduğu bağırsak florası oldukça karmaşık bir yapıya sahip olup yüzlerce bakteriyi barındırır. Çoğunlukla faydalı ve önemli işlere sahip olan bu bakteriler, kimi zaman zararlı da olabiliyor. Her ne kadar iyi bakteriler, kötü bakterileri kontrol atlında tutsa da ilaç, hastalık ya da bir başka sebepten dolayı bu denge bozulur. Antibiyotikler ise iyi ya da kötü fark etmeksizin bakterileri yok ettiği için bağırsak florasına zarar verir. Yeteri kadar iyi bakterinin olmadığı durumlarda alınan antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olan kötü bakteriler kontrolden çıkacak ve bağırsağa zarar vererek iltihaplanma yol açacaktır.

Kalın bağırsakta yer alan clostridium difficile isimli bakteri antibiyotik ishalinin en ciddi hale gelmesine sebep olabilir. Bu bakteri neredeyse tüm antibiyotik ishali vakalarından sorumludur. Evde ya da hastanede yapılacak olan tedaviler de genellikle bu bakteriyi önlemeye yönelik yapılır.

Antibiyotik İshalinin Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Antibiyotik ishalinin teşhisi sırasında sağlık geçmişiniz hakkında sorular sorulabileceği gibi aynı zamanda dışkı örneği de alınır. Yakın geçmişinizde hastanede kalıp kalmadığınız, tıbbi geçmişiniz ve antibiyotik kullanma durumunuz bu noktada bilinmesi gereken bazı şeylerdir. Diğer yandan dışkı örneğinin alınmasının ardından yapılacak olan testin sonucuna göre antibiyotik ishaline sebep olan bakteri tespit edilir. Böylelikle en doğru tedavi yapılabilir.

Antibiyotik ishalinin tedavisi işaret ve belirtilerin ne kadar şiddetli olduğuna göre değişkenlik gösterir. Hafif bir şekilde seyreden antibiyotik ishalinde antibiyotik alımının kesilmesi ile birlikte belirtiler kaybolur. Bu tür vakalarda doktorunuz antibiyotik ishali durana dek antibiyotik alımına ara vermenizi de söyleyebilir. Ayrıca evde yapılabilecek olan çeşitli şeyler ile birlikte bu hastalığın geçmesi için hastalığınıza destek olabilirsiniz. Sindirimi kolay şeyler tüketebilir, bol sıvı içebilir, büyük öğünler yerine küçük öğünleri tercih edebilir ve bağırsaklarınızı tahriş edecek olan yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

Fakat şiddetli antibiyotik ishaline sahipseniz kolit ya da psödomembranöz kolit hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu durumun üstesinden gelebilmek için doktor tarafından kötü bakterileri öldürecek olan antibiyotik tavsiyesi verilebilir. Çoğu kişide tedavi başarı ile sonuçlanacak olsa da psödomembranöz kolit hastalığının tekrar ortaya çıkması durumunda tekrar tedavi edilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.