Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rastgele Antibiyotik Kullanılmaması Gerektiğini Gösteren 7 Neden

Ülkemiz, Avrupa’da kişi başına düşen antibiyotik kullanım miktarı bakımından bugün ilk sırada yer alıyor. Hatta Türkiye’de tüm ilaç harcamalarının %35’i de antibiyotiklerden oluşuyor. Yani ülke olarak çok fazla ve çok yoğun olarak antibiyotik kullanıyoruz. Aslında bu durum elbette bizim çok fazla hastalandığımızdan ve çok fazla antibiyotik kullanma ihtiyacı duyduğumuzdan kaynaklanmıyor. Bu durumun temel sebebi maalesef ki toplumumuzun kontrolsüz bir şekilde antibiyotik kullanmasının ne gibi ciddi zararlara neden olacağı konusunda yeteri kadar bilgilendirilmemesi ve ilaçların herkes tarafından kolay bir şekilde ulaşılabilir olması.

Tabii bu noktada antibiyotikleri direkt olarak zararlı ilan etmek istemeyiz. Çünkü antibiyotikler bakterilerin sebep olduğu çeşitli enfeksiyonların tedavisi için kullanılıyor ve nihayetinde oldukça etkili sonuçlar da veriyor. Fakat antibiyotik kullanımının bu şekilde faydalı olabilmesi için kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine ve doktorun gerekli gördüğü dozda ve sürede kullanılması gerekiyor. Yoksa hem antibiyotikler sağlayabileceği etkiyi gösteremiyor hem de hiç beklemediğimiz başka ciddi sorunlara da zemin hazırlayabiliyor.

Unutmayın; antibiyotikler hiçbir zaman bir ağrı kesici ya da boğaz pastili gibi hastanın kendi başına kullanabileceği ilaçlardan olmadılar. Yani başınız ağrıdığında bir ağrı kesici içtiğiniz gibi her grip olduğunuzu hissettiğinizde kendinize göre antibiyotik içmemelisiniz. Çünkü sizin gördüğünüz belirtiler direkt olarak antibiyotik ile tedavi edilebilecek bir hastalığın belirtisi olmayabilir.

Antibiyotik eğer gelişigüzel bir şekilde kullanılırsa ilk olarak vücudunuz o antibiyotik grubuna karşı güçlü bir direnç gösteriyor. Yani sonrasında hastalığınızın iyileşmesi için doktor tavsiyesi ile kullanacağınız bir antibiyotik de öncesinde vücudunuz direkt gösterdiği için sizi iyileştiremeyebiliyor. Hatta daha da kötüsü hastalık siz farkında olmadan vücudunuzda giderek daha fazla ilerleyebiliyor. Üstelik bu gibi durumlarda hastalığın ilerlemesinin yanı sıra ölümcül durumlarla karşılaşılmasına da neden olabiliyor. Bir diğer açıdan da vücudun belirli antibiyotiklere karşı dirençli hale gelmesi durumunda hastanın hem daha pahalı olan hem de vücut için daha güçlü yan etkileri bulunan ilaçları kullanması gerekebiliyor. Bu yüzden antibiyotiklerin doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Eğer bu konuda kendinize ve evdeki aile bireylerine karşı ilk olarak önlem almak istiyorsanız şu an evinizde bulunan antibiyotikleri çöpe atmakla işe başlayabilirsiniz. Böylece kendinizi hasta hissettiğiniz anda direkt olarak antibiyotiklere sarılamazsınız ve bir doktora gidip doktorun önerdiği şekilde ilaç kullanabilirsiniz.

Unutmayın antibiyotikler bir boğaz pastili ya da bir ağrı kesici gibi masum ilaçlar değillerdir. Eğer hatalı şekilde kullanılırlarsa çok ciddi yan etkilere yol açabilirler.

1. Ciddi alerjik reaksiyonlar meydana getirebilirler

Antibiyotiklerin yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonlar hafif şiddetli kaşıntı veya deride döküntü olabileceği gibi bazı durumlarda sonu ölüme kadar gidecek şekilde ciddi de olabilirler. Bu konuda çok dikkatli davranmak gerekir.

2. Karaciğer fonksiyonlarını bozabilirler

Unutmayın, kullandığınız her ağır ilaç karaciğerinizi yorar. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı sonucunda yapılabilecek karaciğer fonksiyon testleri yani kan tetkikleri ile vücudunuzda yarattığı olumsuz etkiler takip edilebilir. Özellikle karaciğer hastalığı bulunan ya da karaciğer hastalığı yaşama riski bulunan kişilerin mümkün mertebe antibiyotiklerden uzak durmaları gerekir.

3. Böbrek yetmezliğine neden olabilirler

Yanlış, gereksiz ve bilinçsizce antibiyotik kullanımı ile böbreklerde toksik etkiler de meydana gelebiliyor. Bu durum da maalesef ki organ yetmezliğini tetikleyebilir. Hatta inanması güç ancak akut böbrek yetmezliklerinin en azından 5’te 1’i insanların kullandıkları ilaçlar kaynaklı ortaya çıkıyor.

4. İshale yol açabilirler

Bağırsaklarımızın içinde normal hallerde yaklaşık 400’ten fazla sayıdan bakteri çeşidi barınıyor. Üstelik bunlar hastalık oluşturmuyor, aksine vücudumuz için büyük faydalar da sağlıyorlar. Ancak maalesef ki antibiyotik kullanımı ile bağırsak floramızda bulunması gereken bu yararlı bakteriler ölüyor ve yerlerine vücudumuza zarar verecek fırsatçı bakteriler geçiyor. Bu durum da direkt olarak ishale neden olabiliyor. Hatta bazı durumlarda dizanteri gibi kanlı ishal benzeri sonuçlar bile ortaya çıkabiliyor.

5. Obeziteye sebep olabilirler

Obezite elbette çağımızın en sık karşılaşılan hastalığı. Bizler genelde obezitenin hareketsizlik ve sağlıksız beslenme kaynaklı olduğunu düşünürüz. Elbette bu iki sebebin obezite üzerinde çok yaygın ve önemli bir etkisi var. Ancak bazı durumlarda antibiyotikler dahi obeziteye neden olabiliyor. Örneğin bu konuda yapılan bazı araştırmalar ortaya koymuş ki bebeklik ve çocukluk evrelerinde çok sık bir şekilde antibiyotik kullanmış kişilerde ileri yaşlarda ya da belki direkt erken yaşlarda obezite riski ortaya çıkıyor. En azından obeziteden kaçınmak için bile antibiyotik kullanılması gerekebilir.

6. Bağırsak sistemine zarar verebilirler

Antibiyotiklerin ishale neden olabileceğini söylemiştik. Bunun yanı sıra sindirim ve bağırsak sistemimizi yoğun bir şekilde olumsuz yönde etkileyen antibiyotikler bulantıya, karın ağrılarına ya da kusmalara da sebep olabiliyorlar.

7. Hastalıkları iyileştirmek yerine daha da ileri seviyeye taşıyabiliyor

Bizler antibiyotikleri hızlı bir şekilde iyileşmek için kullanıyoruz. Ancak bilinçsiz şekilde iyileşmek için içtiğimiz bir antibiyotik o hastalığı beklediğimiz biçimde iyileştirmek yerine hastalığın çok daha hızlı ve kötü bir şekilde ilerlemesine de neden olabiliyor. O nedenle eğer gerçekten iyileşmek istiyorsanız kesinlikle antibiyotik ilacı bilinçsizce tüketmemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.