Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Antidepresan İçenlerin Lens Kullanması

Birçok organımız gibi gözünde vücudumuzda işlevi oldukça önemlidir. Beş duyu organımızdan biri olan göz insanların hem fiziksel sağlığı hem de ruhsal sağlığı için oldukça hayatımızda yeri olan ancak ne yazık ki herhangi bir rahatsızlık sonucu değerini anladığımız nadide organlardan biridir. Sistematik olarak işleyen ve gözdeki her organele düşen görevlerin herhangi bir işlevsizliği sonucunda kişilerde rahatsızlıklar meydana gelir. Gözdeki herhangi bir rahatsızlık durumu kişiyi sadece fiziken değil aynı zaman da ruhsal anlamda da etkilemektedir. Gözde ki herhangi bir rahatsızlık eğer tedavi edilmezse ileri sonuçları da ardından gelmektedir. Göz sağlığı açısından dikkat etmemiz gereken bazı konular vardır. Her gün dikkat ettiğimiz çok fazla zaman harcadığımız konulara verdiğimiz önem kadar göz sağlığı açısından da göze dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Güneşten gelen bazı uv ışınları cildimize oldukça zarar verir. Kişide alerjik etkenler göstermesi ile birlikte kişinin cildin de büyük koyu lekeler de bırakmaktadır.

Göz hava ile direkt olarak temasta olan ve açıkta olan bir organımızdır. Deri altında bulunan organlarımız bile güneşten zarar görürken gözün bu koşullardan etkilenmemesi ne yazık ki imkansızdır. Bu nedenden dolayı özellikle yaz aylarında kişinin mutlaka bu zararlı ışınlardan koruması gerektiği ilk organ gözdür. Gerek uv ışınlarından koruyan gözlükler ile gerek lensler ile bu hususa dikkat etmeliyiz. Sadece lensler göz rengini değiştirmek için değil aynı zamanda bu tarz koşullardan da gözü korumak için sıkça kullanılmalı ve gereksiz para harcadığımız konuları gerek kısarak mutlaka gözünüze sağlık açısından yatırım yapmalısınız. Eğer gözlerinizi koruyamazsanız illa o an etkisini göremeyebilirsiniz. Gözün yapısında bulunan organellerin yapısının bozulmasının ardından göstereceği olumsuz sonuçlar yıllar sonra bile ortaya çıkabilir. Zaten yaş ilerledikçe kişinin görme yetisi giderek bozulur ve bununla birlikte bulanık görmeye başlar bir de zamanında göz sağlığınızı koruyamadığınız durumda bu olumsuz etkiler yaş ilerledikçe sonuçları ameliyata götürecek kadar büyük hastalıklar meydana gelebilir. Kişinin göz sağlığını koruması gerektiğini bu yazımızda anlattık ancak kişinin ne durumlarda hangi hastalıklara dahil olacağını da doktorlar gerekli testler sonucu belirlemektedir.

Kişi yakını gördüğü halde uzağı göremiyorsa uzaktaki objeyi ya da kişiyi görmek için sık sık gözlerini kısmak zorunda kalıyorsa bu kişide miyop rahatsızlığı olabilir. Miyop kalıtsal olacağı gibi çevresel faktörler sonucu da ortaya çıkabilir. Eğer kişi televizyonla, bilgisayarla, tabletle ya da artık herkesin elinde bulundurduğu en çok vakit harcadığı cep telefonları ile mesafesini koruyamıyorsa bu rahatsızlığa yakalana olasılığı artar. Özellikle küçük yaştaki çocuklar da bu rahatsızlığa daha çok rastlanır. Gerekli tedavi için doktora başvurulduğunda tavsiye edilen gözlük kullanımı ya da lens kullanımı bu rahatsızlığın basit bir şekilde düzelmesine sebep olacaktır.

Kişi uzağı gayet net görüyorsa ancak yakını seçemiyorsa ve yakındaki bir objeyi ya da bir kişiyi görmek için bunları uzaklaştırarak gözün odaklanmasını sağlıyorsa kişi de hipermetropi rahatsızlığı görülür. Bu rahatsızlık yine kalıtsal olmakla birlikte yaşlı olan kişilerde daha sık rastlanır. Bu da yine göz yapısının bozulmasından ve ışınların direkt olarak gözün odaklanmasına yardımcı olan organeli bozmasıyla meydana gelir. Bu da yine gözlük kullanımı ve lens kullanımı ile ortadan kaldırılabilecek bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlığı teşhis etmek tedavi etmekten daha zorudur. Testler sırasında eğer özenli bir muayene olmadıysa bu rahatsızlığın teşhisi konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Eğer bu şikayetleriniz varsa ancak doktorunuz bir şeyiniz olmadığını söylüyorsa mutlaka başka uzman bir hekime daha görünmelisiniz. Bununla birlikte yine gözlük ve lens kullanabilirsiniz.

Kadınlarda göz rahatsızlığı daha sık görülebilir. Çünkü makyaj ile uyunması göze oldukça ciddi zararlar vermekte ve makyaj malzemesinin içerisindeki kimyasallar göz tarafından gece boyunca emilmektedir. Aynı zamanda elimizle her şeye gün içerisinde dokunmaktayız. Ve ellerimizi ne kadar sık yıkasak da mikropların en çok bulunduğu ve taşınmasını sağladığı organ ellerimizdir. Bununla beraber kişi ellerini yıkamadan gözlerine temasta bulunuyorsa etraftaki mikropların göze zararı oldukça fazladır. Eğer kişi bu hususa dikkat etmezse gözde enfeksiyon olasılığı kaçınılmazdır.

Antidepresan İçen Kişilerin Lens Kullanımı

Gözde sıkça meydana helen ve her yaş grubundan cinsiyet farketmeksizin herkesin yaşadığı bir diğer rahatsızlık da göz kuruluğudur. Göz kuruluğu kişide sık sık yanma hissi ve batma hissi ile etkisini gösterir. Bulunduğunuz ortamın havasız kalması fazla sigara tüketimi gibi sonuçlar göz kuruluğuna sebep olmakta ve gözde bulunan organellerin işleyişini de olumsuz etkilemektedir. Özellikle hassas gözlerde bu duruma sıkça rastlanır bu kişiler mutlaka uzman bir hekime gitmeliler ve göz kuruluğuna sebep olan faktöre de dikkat etmeliler. Göz yaşı iki türlü yolla salgılanmaktadır. Bunlardan ilki göz yaşının herhangi bir uyarıcıya gerek kalmadan organellerin hareketlerini kolaylaştırmak için sabit olarak salgılanan göz yaşıdır. Diğer ise beynin gönderdiği uyarılarla salgılanan göz yaşıdır. Genellikle duygusal anlarda bu uyarı yapılır. Ancak bazı kişiler bu iki yolla ile de göz yaşı salgılayamaz. Bu da organellerin hareketini zorlaştırarak kişinin göz kaybına kadar neden olmaktadır. Göz kuruluğu ve kayganlığı gözlerimizi kapatırken ya da açarken bile oldukça büyük önemi olan bir durumudur. Bu göz yaşının normal seviyelerde salgılanması kişinin göz sağlığını olumlu yönde etkiler. Eğer kişide göz rahatsızlığı var ise ve bununla birlikte hem konfor hem de estetik açıdan gözlük kullanmayıp lens kullanıyorsa bu kuruluk kişide daha büyük hasarlar bırakabilir. Ancak bazı çevresel faktörlerin haricinde bazı ilaçların kullanımı da gözyaşı seviyesini olumsuz etkilemekte ve lens takanlar için de oldukça olumsuz bir sonuç doğurmaktadır.

Kimyasal ilaçların sıkça kullanılması ve ayrıca kimyasalların en çok bulunduğu ve sinirlere temas eden ilaçlardan olan antidepresanların sıkça kullanıyor olması kişi de göz kuruluğuna neden olmaktadır. Antidepresanlar uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sonucunda lens takan kişilerin lenslere zarar verdiği kanısına ulaştı. Lens takan kişiler antidepresanları sıkça kullanıyorsa bu göz yaşının üretimini iki yoldan da keser ve göz kuruluğuna sebep olarak lense zarar verir. Ortalama lens kullanım tarihleri 6 ay kadar iken antidepresanlar lenslerin ömrünü kolayca tüketerek neredeyse iki gün içerisinde kullanılamaz hale getirebilir. Bu da kişinin gözünde daha büyük hasarlar oluşmasına neden olur. Lens takan kişiler antidepresan kullandığında göz kuruluğu meydana gelebilir. Ve bu şekilde lenslerin de tüketimi hızla artar bununla beraber kişiye ekonomik açıdan da zarar verir. Aynı zamanda bazı ağır psikolojik rahatsızlık geçiren kişiler lens temizliğini unutabilir ya da zamanla buna önem vermeyebilir. Bu da kişinin gözünde enfeksiyona ve gözün işleyişini sağlayan organellerin birer birer bozulmasına neden olarak sonuçları ameliyat ile sonlanan rahatsızlara yol açabilir. Bu nedenden dolayı antidepresan kullanan kişiler mutlaka göz hekimine bu durumu bildirmeli buna göre bir tedavi uygulanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.