Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Antidepresanın Zararları

Antidepresan anksiyete bozukluğu, depresyon, takıntı ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan, kullanılması bir psikiyatr tarafından tavsiye edilen ilaçtır. Bu ilaç tedavisinde esas amaç, beyinde meydana gelen birtakım kimyasal bozuklukların iyileşmesini ve serotonin geçişini kolaylaşmasını sağlamak.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise bu ilaçların günümüzde bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve bu kullanımın başka ya da benzer sorunları tetiklemesidir. Çoğunluğun kendisine bir ruhsal bozukluk yakıştırdığı günümüzde bu ilaçların kullanımı da yaygınlaştı. Bunun yanında antidepresan kullanımının bir psikiyatr denetiminde olmayışı da günümüz insanı için önemli bir sorun. Bir denetim gerektiren bu ilaçları kullanmanın zararları nelerdir? Bu yazımızda bulabilirsiniz.

Antidepresan Kullanmanın Zararları Nelerdir?

1. Mide Rahatsızlıkları

Genellikle mide koruyucu ilaçlarla birlikte tavsiye edilen antidepresanlar, uzun süreli kullanımda veya midenin korunmasının aksatılması durumunda çok sayıda mide rahatsızlığına neden olur ve bunların başında kusma, mide bulantısı gelir.

2. İntihar ve Sinir Krizi

Aslında göründüğü kadar sorun giderici olmayan bu antidepresanlara alışma sürecinde kişilerin intihara olan meyilleri artar. Bir bunalımdan kurtulmaya çalışan kişi kendisini intiharın eşiğinde bulabilir. Antidepresanların birçok yan etkisinin yanında intihara meyilli bir ruh hali de sayılabilir. İntiharın yanı sıra, bu süreci hızlandıracak sinir krizlerine neden olan antidepresanlar kriz atakları ve cinnet ihtimali de doğurur. Antidepresan kullanımının birden bire bırakılması ise büyük oranda bu sorunlara neden olur.

3. Nöbetler

Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye etkisi farklı olan antidepresanlar kimi kişilerdeki mevcut nöbetlerin sayısını ve şiddetini artırır. Nöbet geçirmeyen hastaların ise nöbet geçirmelerine neden olabilir.

4. Kabus Görme

Görülen kabuslar nedeniyle gündelik hayatı sekteye uğrayan kişiler bu tür ilaçları kullandıklarında, olağanın üzerinde bir bozukluk yaşar. Kabus görmeyi tetikleyen antidepresanlar, görülen kabus sayısının artmasına neden olur.

5. Baş Ağrısı

Antidepresan kullanımının bünyeden bünyeye etkileri değişse de genel olarak rahatsız edici baş ağrılarına neden olur. Baş ağrısını tetiklemesinin yanında ağrının sıklığını ve şiddetini de etkiler.

6. Baş Dönmesi

Antidepresanlar içeriklerinde bulunan sersemletici maddeler nedeniyle baş dönmesine yol açar. Baş dönmesinin şiddeti ve sıklığında artış görülebilir.

7. Uyku Düzeni

Birtakım antidepresanların uyku düzenini etkilediği kolayca gözlemlenebilen bir olaydır. Örneğin, gece uyuyamayıp gündüz uyuma. Antidepresan ilaçlar uyku düzenini doğrudan etkileyen ilaçlardır, kişinin olmadık yerde uykusunun gelmesine ya da kaçmasına neden olabilir.

8. Asosyallik

Günümüz insanının önemli sorunlarından biri de asosyalliktir. Gündelik hayatta birçok sorunla yüzleşmek zorunda kalan insan bir yandan da sosyalleşememe gibi bir sorunla karşı karşıyadır. Antidepresan kullanımı, kişide bir sürekli yalnız kalma hali doğurabilir ve kişiyi evine hapsedebilir.

9. Tehdit Unsuru

Antidepresan kullanımının zararlarından biri de asosyalleşmenin yanında, kişinin diğer bireyleri kendi hayatı veya iç dünyası için bir tehdit unsuru olarak görmesidir. Kişi, yaşadığı ruhsal karmaşayı bastırmak adına, farkında olmasa da, bir başka sorunla karşı karşıya gelir. İnsan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen antidepresanlar, günümüz toplumunda insanların ilişki kurmalarında yaşanan güçlükleri daha da pekiştirir.

10. Ani Ruhsal Değişiklikler

Antidepresan kullanımını neden olduğu bir başka sorun ise kişide oluşan ağlama ve çığlık atma nöbetleridir. Gün içerisinde düşüşler ve yükselişler yaşayan kişi, ani ağlama veya çığlık atma nöbetlerine kapılabilir.

11. Halüsinasyon Görme

Bu ilaçların yan etkilerinden biri de yanılsamalar ve halüsinasyonlardır. Olur olmadık yerde beliren sanrılar kişinin ruh durumunu etkiler ve gündelik hayatının işlerliğini sekteye uğratır.

12. Cinsel Sorunlar

Antidepresan kullanımına alışma sürecinde ortaya çıkan ve bazen sürerlik gösteren rahatsızlıklardan biri de sertleşme sorunudur. Sertleşme acılı ve sancılı bir şekilde görülür ve kişiyi son derece rahatsız eder. Bu sorun her ne kadar önemsizmiş gibi görülse de ciddi bir rahatsızlık ve acılı bir süreçtir. Antidepresan kullanımının, tam tersi bir soruna yol açtığı da görülebilir. Cinsel isteksizlik de bu tür ilaçların neden olduğu önemli bir başka sorundur.

13. Biyolojik Rahatsızlıklar

Antidepresan kullanımı kalp çarpıntısı, idrar birikmesi, ağız kuruluğu, bağırsak problemleri, iştahsızlık veya fazla iştah gibi sorunlara yol açabilir.

14. Gündelik Aktiviteler ve Sorumluluklar

Bu tür ilaçların kullanımı sonrası kişide görülen esriklik hali, uyuşukluğa ve tembelliğe yol açar. Yapılması gereken küçük bir iş bile ertelenir, sorumluluklar bir kenara bırakılır. Bu ise kişinin düzenini bozduğu gibi yitirdiği sorumluluk duygusuna dair farkındalığı olmasına rağmen bu sorunu düzeltememesi ayrı bir ruhsal bozukluğa yol açar. Kişi, ertelemeyi bir alışkanlık haline getirebileceği gibi yapması gereken işlerden tamamıyla vazgeçebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.