Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Antidepresanlar Kanser Yapar mı?

Antidepresanlar, depresif hastalıkların nedeni olan beyindeki elektrik akımının, beyin kimyasını bozduğu ve bu bozuklukları kontrol altına alarak hastaya sakinleştirmeye sağlamayı amaçlayan ilaçlardır.

Antidepresanların bağımlılık yapıp yapmadığı kişiye ve alınan dozaja göre farklılıklar kaydetmektedir. Sürekli olarak antidepresan kullanan bazı kişileri bağımlı hale getiren ve zaman ilerledikçe dozu arttırılan antidepresanlar bağımlılık yapıyor diyebiliriz. Diğer bir konu ise antidepresanların kanserle ilişkisi olup olmadığıdır. Biz de bu yazımızda antidepresanlar kanser yapar mı sorusuna cevap vereceğiz.

Antidepresan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antidepresan kanser yapar mı sorusunu incelemeye geçmeden önce antidepresanlar hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmekte fayda var. Antidepresan kullanan kişiler, bu ilaçlardan farklı şekilde etkilenirler, çünkü her insanın ne hastalığı ne bünyesi ne de metabolizması aynıdır. Bazı durumlarda doğru ilaca ulaşabilmek için bir süre farklı ilaçlar denenmesi gerekmektedir, nasıl ki bir kalp hastasının ya da tansiyon hastasının kullanması gereken ilaçlar varsa ruhsal olarak problem yaşayan, beyin ile ilgili birtakım sıkıntılar yaşayanlar da antidepresan ilaçlarından kullanmalıdır. Ancak doktorun verdiği ilaç ve verdiği doz olarak, antidepresanlar sizin bir anda mutlu olmanızı sağlayacak ilaçlar değildir, rahatsızlıklarınızdan kaynaklanan sorunlarınızın giderilmesi amacıyla daha rahat bir yaşam için size verilmiştir, yeni antidepresan kullanmaya başladıysanız iki üç gün veya bir haftanız ilaçlara alışma sürecinizdir, malum beyin bazı hormonları dengelemeye çalışıyor, antidepresan kullanmak zafiyet belirtisi değil, yaşam kalitenizin düzelmesi için gerekli bir ilaçtır ve hayatınız boyunca kullanmanız gerekmez.

Antidepresanlar Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Antidepresanlar, depresyon hastalıklarında kullanıldığı gibi endişe, heyecan, panik atak, alt ıslatma rahatsızlıklarında, sinirsel ağrılarda, stres durumlarında kullanılan ilaçlardır. Antidepresan hangi hastalıklarda kullanılır sorusunun cevabı birçok hastalık olmaktadır.

Antidepresan adı verilen ilaçlar doğrudan beyni etkilediği için, gerekmedikçe kullanmamak lazımdır. Doktorunuzun verdiği dozlar şeklinde alınmalıdır.

Antidepresan ilaçlar, epilepsi yani halk dilinde sara hastalarında da kullanılan ilaçlardandır, vücudun hissizleşmesi ve sürekli uyuma isteği olabilir, ancak bir süre sonra bu etkiler kaybolur.

Antidepresan kullanan kişilerin, bu ilaçlar sayesinde iyileşmeleri söz konusudur, çünkü iyileşmeler uzmanlarca gözlemlenmektedir. Ancak bazı anti depresif durumlar iyileşme sonrasında tekrar nüksedebilir yani tekrar edebilir.

Antidepresanların Yan Etkileri Var mıdır?

Antidepresan ilaçların çok fazla çeşidi olduğu için yan etkileri de farklı olmaktadır. Bunun için, antidepresan kullanan kişilerde görülen ve ilaçların yan etkisi denilen durumlar, mide bulantısı, bununla birlikte kusma, baş dönmesi ve baş ağrısı, hırçınlık, isyan, öfke, uyuma ya da uyuyamama sorunu, gülme, ağızda kuruluk, kalp çarpıntısı, sersemlik, umursamazlık, kilo kaybı, bazı durumlarda nöbet şeklinde olabilir. Bu yüzden depresyon ilaçları kullanan kişilerin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bazı antidepresanların yan etkisi olarak kişinin kendine zarar verme eğilimi olabileceği, kullanacağı ilacın prospektüsünde yazılmaktadır.

Beyindeki dopamin denen maddenin de normal seviyelere getirilmesi adına kullanılan antidepresanlar, tedavide önemli rol oynar. Dopamin (keyifli olma halini gerçekleştiren salgı) azlığında Parkinson, dopamin seviyesinin yükselmesinde ise davranış bozuklukları, yerinde duramama, sürekli ve çok konuşma, aşırı derecede keyifli olma halinin gerçekleşmesine neden olur. Antidepresan kullanan kişilerde bu özellikler baş göstermeye başladığında doktoruyla iletişime geçmesi gerekmektedir.

Antidepresan Kansere Sebebiyet Verir mi?

Antidepresan kullanan kişilerin yani psikolojik rahatsızlıkların kanser hastası olma veya kanser riski maalesef ki en az araştırılan konulardan biridir ve bu konuda tam anlamıyla yeterli bir bilgiye sahip olunamamaktadır. Yani antidepresanlar kanser yapar mı sorusunun net bir cevabı yoktur.

Vücuttaki kanser hücrelerinin yayılımını stresin ve depresyonun rol alabileceği bilim adamlarınca söylenmektedir. Çünkü mutlu ve huzurlu olmak, böyle ortamlarda bulunmak, kişinin ruhsal anlamda vücudun savunma sistemlerini güçlendirmektedir.

Yine yapılan araştırmalar, kanser hastalarının psikolojik hastalıklara maruz kaldığı uzmanlarca saptanmıştır. Buna rağmen depresyon hastalarının tedavisi, kanser hastalarının yaşama şansını arttırdığı da gözlenmiştir.

Antidepresan kullanan kişilerin, genellikle strese bağlı olarak rahatsızlıkları tetiklenmektedir ve araştırmaların yeterli ve etkin bir şekilde yapılamaması da, özellikle göğüs kanseriyle stres ve sıkıntının ilişkisi olduğu yönünde araştırma sonuçları mevcuttur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.