Antioksidan Nedir?

Antioksidan, yağların oksidasyon (yükseltgenme) işlevlerini yavaşlatan bir maddedir. İnsan da dahil olmak üzere, vücutta meydana gelen oksidasyon, serbest radikallerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Serbest radikaller ise, son derece reaktif maddeler olup, birçok farklı molekül ile kolay bir şekilde tepkimeye girebilmektedirler. Bu tepkime sonucu da, sağlıklı hücreler ve DNA yapıları zarar görmektedir. İşte tam bu noktada devreye giren antioksidanlar, serbest radikaller ile tepkimeye girerek, onların hücrelere zarar vermesini önlemektedirler.

Oksidasyon önleyici özellikleri sayesinde antioksidanlar, serbest radikallerin aktiviteleri sonucu oluşan, hücrelerde anormal büyüme ve tümör oluşumları risklerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Hatta antioksidanlar, hücre sağlığını korudukları için, yaşlanma etkilerinin minimuma indirilmesine olanak sağlamaktadır.

Antioksidanlar, birçok besin maddesinin özellikle de bitkisel kaynaklı besin maddelerinin yapısında bulunmaktadır. Bir kısım antioksidanlar ise, vücut tarafından, serbest radikallere karşı bir savunma mekanizması olarak üretilmektedir.

Genellikle C vitamini, E vitamini, beta-karotenler, flavonoidler, koenzim-q ve likopen gibi maddeler antioksidan maddeler olarak bilinmektedir. Bundan dolayı da, bu vitaminleri ve maddeleri içeren besinler, antioksidan içeriği yüksek olan besinler arasındadır. Özellikle de E vitamini (alfa tokoferol) önemli bir antioksidandır.

Antioksidanın Faydaları

Başlıca görevi ve faydası, hücreleri serbest radikallere karşı korumak olan antioksidan, kalp sağlığını desteklemekte ve korumaktadır. Ayrıca antioksidan, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmakta, kanser riskinin azaltılmasını desteklemekte ve göz sağlığını koruyarak, katarakt riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Öte yandan bazı kişilerin antioksidana gereksinimi daha fazladır. Özellikle de, sigara kullananlar, spor yapan kişiler, şeker hastaları, kalp damar hastalığı olan kişiler ve kötü kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerin, antioksidan gereksinimleri daha fazladır.

Antioksidan İçeren Besinler

Sebze ve meyvelerin çoğu, antioksidan içeriği bakımından zengindir. Özellikle de, renkli sebzeler ve meyvelerin antioksidan içeriği daha da yüksektir. Buna göre, antioksidan içeren bazı besinler şu şekildedir;

1.Brokoli

choppin-broccoli

Vitamin ve mineral kaynağı olan brokoli, güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra, iyi birer lif ve bitkisel protein kaynağıdır. Tam sağlık deposu olan brokoli, zengin antioksidan içeriği ile faydalı sebzeler arasında yerini almaktadır.

Brokolinin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise sülforafandır.

2.Kayısı

Apricot. Ripe Organic Apricots with leaves on a white wooden table over green nature blurred background. Orchard

Hem A vitamini hem de C vitamini bakımından zengin bir meyve olan kayısı, antioksidan içeriği de yüksek olan bir meyvedir. Likopen adı verilen ve aynı zamanda domatesin de yapısında bulunan antioksidan bakımından zengin olan kayısı bu özelliğini, renginden almaktadır.

Kayısının yapısında bulunan en etkin antioksidan ise likopendir.

3.Kiraz

Cherry3_1917859b

Bitkisel besinler (fito besinler) bakımından zengin olan kiraz, bu özelliği sayesinde vücut tarafından daha kolay emilen bir meyve türüdür. Ayrıca, yüksek miktarda antioksidan içeren kiraz ya da vişne veya vişne suyu, sağlık açısından oldukça faydaları bulunan besin maddeleridir.

Kirazın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise antosiyanindir.

4.Karpuz

fruit-melon-watermelon

Karpuzun sahip olduğu kırmızı renkli kısmı, onun çok iyi bir antioksidan meyve olduğunun kanıtıdır. Karpuza rengini veren antioksidanın benzeri, domatesin yapısında da bulunmaktadır. Karpuza ve domatese rengini veren bu antioksidanın adı likopendir ve likopen, karpuzun serinletici olmasını sağlamaktadır. Ayrıca, karpuzun çekirdekli olması, daha kırmızı renkli olması anlamına gelmektedir. Daha kırmızı renkli karpuz ise daha fazla miktarda antioksidan içermektedir.

Karpuzun yapısında bulunan en etkin antioksidan ise likopendir.

5.Enginar

ba10286305_0507_artichoke_horiz

Zengin antioksidan içeriği ile ün yapmış bir sebze olan enginar, ızgara şeklinde pişirilip tüketildiğinde, antioksidan değerini korumaktadır. Ayrıca enginarın baş kısmının içermiş olduğu antioksidan, kök kısmının içermiş olduğu antioksidan miktarından daha fazladır.

Enginarın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise silimarindir.

6.Portakal

orange-fruit-vitamin-c-735-350

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan portakal, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini ise, güçlü bir antioksidan olup, her gün düzenli olarak alınması gereken bir vitamin türüdür. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini, antioksidan olmasından dolayı, serbest radikaller ile mücadelede de önemlidir.

Portakalın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise C vitaminidir.

7.Ispanak

spinach-in-a-bowl-1260x840

Mükemmel bir lif ve protein kaynağı olan ıspanak aynı zamanda çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle de çiğ ya da buharda az pişmiş şekilde tüketilen ıspanak daha faydalıdır.

Ispanağın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise beta-karotendir.

8.Ahududu

1. Çilek-Böğürtlen- Ahududu

Zengin antioksidan kaynağı bir meyve olan ahududu aynı zamanda mükemmel birer fenolik ve antosiyanin kaynağıdır. Fenolik ve antosiyanin ise, anti-kanser özelliklere sahip olmasının yanı sıra, anti-iltihap özelliklere de sahiptir. Organik ahududu meyvesinin içerdiği antioksidan ise, serbest radikaller ile mücadelede oldukça etkilidir.

Ahududu meyvesinin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise ellagitanninsdir.

9.Böğürtlen

berries-blackberry-blueberry-Favim.com-265441

Zengin antioksidan içeriği ile böğürtlen, sağlıklı bir meyvedir. Böğürtlen, diğer dutlu meyvelerden olan yaban mersini ve çilek gibi, vitamin deposudur.

Böğürtlenin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise ellagic asittir.

10.Mısır

hottest-corn-stites-1

Antioksidan içeriği bakımından oldukça zengin olan mısır, salatalara, mezelere ve bazı yiyeceklere lezzet katmakta ve çoğu kişinin severek tüketmekte oluğu bir besin maddesidir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan mısır, organik olduğu zaman daha sağlıklıdır.

Mısırın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise luteindir.

11.Şeftali

peach-storage

Fenol formunda bir antioksidan içeren şeftali, vücut için son derece faydalı olan bir meyvedir. Ayrıca çok iyi bir selenyum kaynağı olan şeftali, anti-kanser özelliklere sahiptir, saç ile cilt sağlığını korumaktadır ve kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Şeftalinin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise fenol ve selenyumdur.

12.Kurutulmuş Erik

Heap of fresh dried Plums

Zengin lif içeriği ile sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olan kurutulmuş erik, antioksidan içeriği sayesinde de, kansere karşı koruma sağlamaktadır. Kurutulmuş erik aynı zamanda, kötü kolesterolün düşürülmesine ve kandaki şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. C vitamini içeriği sayesinde ise kurutulmuş erik, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmakta ve kemiklerin korunmasına destek olmaktadır.

Kurutulmuş eriğin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise fenollerdir.

13.Dolmalık Biber

p-7368-sweet_pepper_BacskaiFeher1

Sarı, kırmızı, turuncu ya da genellikle yeşil renkleri ile dikkat çeken dolmalık biber, güçlü bir antioksidan kaynağı olan sebzedir. Zaten dolmalık biberin renkli olması dahi, zengin antioksidan kaynağı olduğunun bir kanıtıdır.

Dolmalık biberin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise karotenoidlerdir.

14.Elma

apple-fruit-desktop-wallpaper-3622-3821-hd-wallpapers

Vücuda antioksidan almanın en kolay yolu olan elma, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Her gün bir adet bile olsa yenilen elma, o günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması açısından yeterlidir.

Elmanın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise polifenollerdir.

15.Soya Fasulyesi

33

Protein içeriği yüksek bir sebze olan soya fasulyesi tam bir bitkisel protein kaynağıdır. Bundan dolayı da soya fasulyesi, vegan beslenenler için ideal bir protein kaynağıdır. Metabolizmanın desteklenmesine yardımcı olan soya fasulyesi, lif içeriği ile sağlıklı bir besin maddesi olmasının yanı sıra, antioksidan içeriği ile de dikkat çekmektedir.

Soya fasulyesinin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise izoflavonlardır.

16.Alfalfa Bitkisi (Yabani Yonca

Alfalfa-During-Breastfeeding

Zengin bir antioksidan kaynağı olan yabani yonca bunun yanı sıra, tam bir vitamin ve mineral deposudur. Antioksidan içeriği ile kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteren yabani yonca, kemik erimesine karşı da koruyucudur.

Yabani yoncanın yapısında bulunan en etkin antioksidan ise E vitaminidir.

17.Havuç

growing-carrots-babette1-lg

Göz sağlığını koruyan ve tam bir göz dostu olan havuç, bu özelliğini içermiş olduğu beta-karoten antioksidanına borçludur. Karaciğer ve diğer iç organların sağlığını koruyan havuç, anti-yaşlanma özelliği ile de cazip bir sebze haline gelmektedir.

Havucun yapısında bulunan en etkin antioksidan ise beta-karotendir.

18.Domates

Tomato-on-cuttingboard

Genellikle likopen içeriği ile ün yapmış olan domates, hala yeni yeni faydaları keşfedilen bir sebzedir. Domatesin içeriğinde bulunan likopen antioksidanı ise, kalp hastalıklarına ve diyabete karşı korumaktır.

Domatesin yapısında bulunan en etkin antioksidan ise likopendir.

19.Antioksidan İçeren Diğer Besinler

strawberry-shortcake-pie-3

Antioksidan içeriği yüksek olan diğer besinler ve içerdikleri en etkin antioksidan türleri ise şu şekildedir;

 • Kızılcık → C vitamini
 • Barbunya → süperoksit dismutazın desteklenmesini sağlayan manganez
 • Çilek → fitobesin
 • Mercimek → antosiyanin
 • Greyfurt → likopen
 • Pekan cevizi → E vitamini
 • Kale → beta-karoten
 • Yulaf → avenanthramide
 • Kuşkonmaz  → glutatyon
 • Su teresi → C vitamini ve beta-karoten
 • Yaban mersini → antosiyanin
 • Kantalop kavun → polifenol