Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Apandisit Ameliyatı Sonrası İltihap Durumunda Ne Yapılmalı?

Apandisit rahatsızlığı günümüzde çok sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Karın bölgesinde yoğun ağrıların başlaması olarak bilinen apandisitin neden olduğuna dair bir sebebi yoktur. Genelde çözümü ameliyat olan apandisitin tedavisine geç kalınmamalı ve ameliyat sonrası temizliğine dikkat edilmelidir. Bu yazıda sizlere kısaca apandisit hakkında bilgiler vereceğiz.

Apandis Nedir?

apandis

Apandis, sağ karın altında bulunan kalın bağırsağın başlangıç kısmında olan ve kör bağırsağın ucunda var olan bir organdır.  6 ile 9 cm arasında uzunluğu bulunur. Apandisin vücutta yerine getirdiği görev tam olarak bilinmiyor olsa da bağışıklık sistemi ile ilgili bazı maddelerin salgılanması görevi bulunur. Apandis alındığında vücutta herhangi bir değişiklik gözlenmez.

Apandisit, apandisin iltihap kapmasıdır. Apandisit kökte oluşan tıkanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Her yaş aralığında karşımıza çıkabilir. Ancak 10 ile 20 yaşları arasında görülme riski daha çoktur.

Apandisitin Belirtileri Nelerdir?

 • Karın Ağrısı: Apandisit rahatsızlığından şüphelenen kişilerde en belirgin olarak görülen şey şiddetli karın ağrısıdır. Ağrı bir ya da birkaç gün devam eder. Göbek çevresinde başlayan ağrı başlangıçta hafif seyir gösterir. Ancak ilerledikçe ağrıların şiddeti artar. Ağrının yeri ve cinsi tarif edilemez. Ağrı zaman geçtikte yer değiştirir ve sağ alt karına geçer, sabit ve sürekli hale gelir. Karnın etkilenmesine neden olan hareketler ile ağrı artar. (Öksürme, hapşırma vb.)
 • İştahsızlık: İkinci en görülen belirtisi iştahsızlıktır. Hastaların %90’ı bu belirtiyi yaşar.
 • Bulantı: Ağrı başladıktan birkaç saat sonra bulantılar başlar. Ancak kusma belirtisi çok nadirdir.
 • Ateş: Ateş yükselmesi daha çok apandisit tedavisine geç kalmasıyla birlikte görülür.

Apandisit Muayenesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

apandis

Eğer yukarıdaki belirtilere sahipseniz geç olmadan bir acile giderek tedavi olmanız gerekir. Apandisit ağrısı hafife alınıp ağrı kesiciler ile geçirilmeye çalışılmamalıdır. Apandisit tedavisi genel cerrah uzmanı tarafından yapılır. Hastalar genellikle karın ağrısı yaşadığı için bacaklarını karın bölgesine çekerek yatar. Muayenede doktor, göbek deliğinden leğen kemiğinin ön kısmına kadar bir hayali çizgi düşünür. Bu bölgeye doktor hafifçe bastırır. Bu şekilde bile hasta sancılı bir ağrı hisseder. Doktor derin bir şekilde bastırıp 4-5 saniye sonra elini çektiğinde hasta, karın bölgesinin bir kalp gibi çarptığını hisseder. Bu sırada hissedilen ağrıya ”rebaund” denir.

Doktor apandisit şüphesini kesinleştirine kadar hasta, yeme-içmeyi kesmelidir. Çünkü tespit edildiği an ameliyata alınması gerekir. Ameliyata giren kişinin 4-6 saat boyunca bir şey yememiş olması ameliyat için gereklidir. Teşhis kesinleşene kadar ağrı kesici de alınmaması gerekir. Bu durumda hasta ağrı kesici almadığı için çok acı çekebilir ancak apandisit şüphesinde kişinin çektiği ağrıların seyri önemlidir. Ağrı kesici kullanıldığında ağrılar azalabilir ve belirtiler azalır. Bu da şüphenin netleşmesini engeller. Apandisit patlaması sorununa neden olabilir.

Apandisin tespit edilmesi şu kişilerde daha zordur;

 • Çocuklarda,
 • Hamile kadınlarda,
 • Kadın hastalıklarına sahip kadınlarda,
 • Yaşlılarda,
 • Karın ağrısı belirtisi olan diğer hastalıklarda.

Apandisit kesinleşmesi için hastanın 24 saat izlenmesi gerekir. Diğer hastalıklarda karın ağrılar 6-8 saat sürebilir. Bu neden hastanın izlenmeye alınması önemlidir.  Apandisit tedavisinde antibiyotik kullanmak hastanın iyileşmesine fayda sağlamaz. Çünkü antibiyotik apandiste ulaşamaz. apandisit tedavisi için ameliyat zorunludur. Fakat ameliyat kolaydır. Ameliyat ortalama yarım saat sürer ve apandis alınır. Hasta 1 gün hastanede istirahat eder. Kolay bir hastalık olmasına rağmen bazen sonucu ölüm olabilir. Bu hastalıktaki tek önemli şey zamanında tedavi olmaktır.

Ameliyat Sonrası İltihaplanmada Neler Yapılabilir?

apandis

Ameliyat sonrası kesilen bölgede kızarıklık, şişlik, hassasiyet ve yaşanan ağrılar enfeksiyon belirtileridir. Ameliyat sonrası bölgenin iltihap kapması sorun teşkil eden bir olaydır. Bunun için ihmal edilmemelidir. Enfeksiyonun kontrol altına alınması için doktor randevularını aksatmamak gerekir. İltihaba neden olan durumlar;

 • Steril Ortam: Ameliyatın temiz bir ortamda gerçekleşmemesi yaranın enfeksiyon riskini arttırır. Kullanılan aletlerin ve ameliyathanenin steril olması çok önemlidir. Bunun dışında hasta ameliyat sonrası temizliğe de dikkat etmelidir.
 • Dikişlerin İltihaplanması: Bu durum ameliyat sonrası gerekli pansuman ve temizliğin yapılmaması sonucu oluşur. Yaraya su değdirmek yine iltihaplanma nedenlerinden biridir. Bu durumda dikişler alınır, enfeksiyon kapan bölge temizlenir ve tekrar dikiş atılır. Enfeksiyon riskini azaltmak için doktor antibiyotik tedavisine başlayabilir.
 • Ani ve Ters Hareketler: Apandisit ameliyatı geçiren kişi iki hafta dinlenmelidir. Ağır kaldırmak ve ameliyatlı bölgeye darbe almak gibi eylemler ameliyat bölgesinde zedelenmelere ve açılmalara neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.