Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Apandisit Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Apandis; kalın bağırsağa bağlı küçük, tüp şeklindeki bir kesedir ve karnın sağ alt tarafında bulunur. Apandis dışkı ya da safra taşı benzeri bir madde ile tıkanırsa iltihaplanır ve şişer. Bu durum apandisit olarak adlandırılır ve müdahale edilmezse hayatı tehdit edebilir. Apendektomi, iltihaplanmış olan apandisin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Alternatif bir tedavi yöntemi yoktur, cerrahi müdahale apandisiti tedavi etmenin tek yoludur.

Apandisit Ameliyatı Tipleri Nelerdir?

ameliyat yapan cerrah

Apandis iltihaplanıp şiştiğinde, bakteriler hızla organın içinde çoğalabilir ve irin oluşumuna yol açabilir. Bu bakteri ve irin birikmesi, karnın sağ alt bölümüne yayılan göbek deliğinin etrafında bir ağrı oluşturur. Yürümek veya öksürmek, acıyı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve ishal de yaşamak mümkündür.

İki tip apendektomi prosedürü vardır: Açık ve laparoskopik ameliyat.

Açık apendektomi sırasında, cerrah karnın sağ alt köşesinde 5 ila 10 cm uzunluğunda bir insizyon yapar ve daha sonra apandise ulaşmak için yağ ve kasları keser. Apandisin kalın bağırsaktan ayrılmasını sağlar, apandisi kesip çıkarır ve daha sonra bölgeyi steril sıvı ile yıkayarak kesiyi kapatır. Ameliyat genellikle 1 saatten kısa sürer. Bazı vakalarda bu süre uzayabilir.

Laparoskopik apendektomi ise biraz daha karmaşıktır. Karın içinde üç küçük (2 cm’den daha az) insizyon ile başlar. Cerrah, karnı karbondioksit gazıyla şişirmek için kesinin içerisine bir hortum yerleştirir ve apandisin daha kolay görülmesini sağlar. İkinci bir insizyona ise bir laparoskop, bir video monitörde karnı gösteren bir ışık ve kamera ile ince bir tüp yerleştirir. Daha sonra üçüncü kesi boyunca apandisi çıkarmak için cerrahi aletler kullanır ve video monitörünü kullanarak işlemi gerçekleştirir. Açık ameliyatta olduğu gibi prosedür alanı yıkamak ve insizyonları kapatmak ile biter. Eğer laparoskopik apendektomi sırasında cerrah patlamış bir apendis veya peritonit olduğunu fark ederse, açık cerrahiye geçilmesi gerekebilir. Laparoskopik ameliyat açık ameliyata göre biraz daha uzun sürebilir.

Apandisit Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Apendektomi oldukça basit ve sık gerçekleştirilen bir işlemdir. Ancak ameliyatla ilgili bazı riskler de vardır:

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Yakında bulunan organların zarar görmesi
  • Bağırsak tıkanması
  • Apendektomi tedavi edilmeyen apandisitten daha riskli değildir. Apse ve peritonit gelişmesini önlemek için apendektomi hemen yapılmalıdır.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Dönem

apandis

Apandisit ameliyatı iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir. Apendektomi bittiğinde, hastaneden çıkmadan önce birkaç saat boyunca hasta gözlemlenir. Yaşamsal belirtiler, nefes alma ve kalp atış hızı yakından izlenir. Taburcu olma süresi aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  • Genel fiziksel durum
  • Yapılan apendektomi tipi
  • Vücudun ameliyata verdiği tepki

Bazı durumlarda, bir gece hastanede kalmak gerekebilir.

Apandisit ameliyatı sonrası enfeksiyon gelişme riskini önlemek adına antibiyotik kullanılması gerekebilir. Kesi yapılan bölgeleri temiz tutmak da enfeksiyon riskini azaltacaktır. Ancak ameliyat yapılan bölgeye su değmemesi gerekir. Bu nedenle, doktorun belirteceği şekilde vücut temizliği yapılmalıdır.

Apandisit ameliyatı sonrası iltihap gelişmesi durumunda yapılması gerekenler için tıkla!

İyileşme döneminde hasta, dikiş yerlerine zarar vermemek için yorucu ve zorlayıcı aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Apandisit ameliyatı sonrası dikişlerden iltihap akması enfeksiyon olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Apandisit ameliyatı sonrası sigara içilmesi de önerilmez. Sigara içen hastalar, diğer hastalara göre genellikle daha yavaş iyileşirler. Ayrıca ameliyat sırasında solunum problemleri yaşanma olasılığı da daha fazladır.

Apandisit ameliyatı sonrası cinsel ilişki ise, dikişlerin zorlanmasına ve kanamaya sebep olabileceğinden genelde tam anlamıyla iyileşme sağlanıncaya kadar tavsiye edilmez.

Ayrıca apandisit ameliyatı sonrası yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Dikişlerin olduğu bölgenin üzerine yatılmamalı, mümkün olduğunca sırtüstü yatmaya çalışılmalıdır.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Özellikle de açık ameliyatta, yapılan kesiler dolayısıyla orta derecede bir ağrı yaşanması normaldir. Ancak acı veya rahatsızlığın birkaç gün içinde iyileşmesi beklenir. Doktor, ağrıyı hafifletmek için ilaç reçete edebilir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Karında Şişme Normal midir?

Ameliyat sonrası dikişlerden ötürü deride hafif bir şişlik oluşması normaldir. Endişelenecek bir durum değildir ama bazı hastaları rahatsız edebilir. Ancak eğer şişlikle beraber ateş, ağrı, bölgede kızarıklık veya akıntı görülüyorsa, kesi yeri enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumu doktora bildirmek ve doktorun belirttiği şekilde hareket etmek gerekir.

Apandisit ameliyatı sonrası gaz sancısı da sık karşılaşılan bir durumdur. Gaz sancısı çekmemek için, beslenme programına dikkat etmek ve gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Yulaf kepeği, elma, muz, armut, bezelye, soya fasulyesi bol miktarda lif içerir ve iyileşme döneminde tüketilebilir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Spor Yapılabilir mi?

Ameliyattan birkaç hafta sonra, ameliyat yeri tamamıyla iyileştikten sonra spor yapmaya başlanabilir. Ancak ağır kaldırmamaya dikkat edilmelidir. Hafif sporlar yapılabilir, ağır sporlar ise karnın içindeki basıncı artırabileceği için kesi yerinde fıtık oluşma ihtimalini doğurur. Bu nedenle ilk 6 ay ağır spor yapılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.