Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Apandisit Hastalığı

Apandisit rahatsızlığı genel olarak kör bağırsak üzerinde yer alan apandistin iltihaplanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Apandisitin birtakım sebeplere bağlı olarak iltihaplanması sonucunda apandisit kesilerek, çıkarılmaktadır. Apandisitin belirtileri ise karın ağrısı, kasık ağrısı, bacağın vücutla birleştiği kısımlarda ağrının olması ve aynı zamanda mide bulantısıdır. Karnın sağ alt kısmında yer alan apandis adı verilen kalın bağırsağın uzantısı yer almaktadır. Apandisit solucan şeklinde ve aynı zamanda hareket etme özelliğine sahip olan apandisin içinden herhangi bir besin geçemez. Apandistin uzunluğu çocuklarda çok daha fazladır. Yaklaşık olarak uzunluğu dokuz ya da on cm ebatındadır. Bazı kişilerde ise yerleştiği yer itibariyle farklılık gösterebilir. Bu durumda ise apandis rahatsızlığı olan bireylerde, teşhis koymak çok daha zor hale gelmektedir.

Apandisit Hastalığı Neden Olur?

Apandisit rahatsızlığında genel olarak dışkı, daha az bir ihtimale göre safra taşı, tümör ya da bağırsak kurduyla tıkanması sonucunda iltihaplanması durumuna apandisit denir. Apandisit insan vücudundaki işlevi tam olarak bilinmemektedir. Apandisitin aynı zamanda lenf dokusu bakımından çok zengin bir yapısı bulunmaktadır. İnsan vücudunda yer alan apandisitin iltihaplanması sonucunda yırtılıp karın bölgesinde yayılmasıyla çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Apandisit rahatsızlığının tedavi edilmediği zaman, çok tehlikeli sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle karın zarının iltihaplanmasına da neden olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan apandisitin iç boşluğu çok dardır.

Bağırsak florasında yer alan bütün mikroorganizmaların hepsi bu alanda yaşamaktadır. Apandisit genel olarak bu mikroplara karşı fazlasıyla dirençli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda çoğalma özelliğine sahip olan mikropların hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumda apandisitin iltihaplanma süreci başlamaktadır. Mikropların hastalık yapıcı özelliği kazanmasına yardımcı olan en önemli durum ise, apandisitin iç boşluğunun tıkanması sonucunda kör bağırsakla olan bağlantısını zayıflamasıdır. Mikropların bu alanda durağan bir şekilde yerleşmesi ile birlikte apandisit duvarı iltihaplanmaktadır. Bu tıkanmanın birçok nedeni olmaktadır. Bu nedenler ise, yoğun mukus tıkaçları, bağırsak solucanları, apandisitin çok uzun ebatlara sahip olması, duvarlarında hareketi zorlaştıran köşelerin bulunması ya da bazı meyvelerin çekirdeklerinin takılı kalan çekirdekleri gibidir.

Apandisit Hastalığının Belirtileri

Uzmanların yapmış olduğu birtakım araştırmalara göre Amerika da ve aynı zamanda batı ülkelerinde ise insanların yaklaşık olarak yüzde onu, hayatının herhangi bir döneminde mutlaka apandisit hastalığına yakalandığı görülmüştür. Apandisit hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir, bu hastalığın belirli bir yaşı yoktur. İki yaşında olan küçük çocuklarda da görülebilir. İki yaşından sonra apandisit hastalığının görülme sıklığı ve aynı zamanda çok genç olan bireylerde, yirmi yaşından sonra görülmeye başlamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte çok sık olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerin apandisit hastalığına yakalanma ihtimali kadınlara göre daha fazladır. Çocukluk döneminde hem kızlarda hem de erkeklerde görülme ihtimali aynıdır.

Apandisit hastalığının en önemli belirtisi karın ağrısıdır. Genel olarak göbek çevresinde ya da mide üstünde ağrı şeklinde başlamaktadır. Karın ağrısı bazı durumlarda azalır ve çoğalır ama hiçbir zaman tam anlamıyla geçmez. Genel olarak dört ya da altı saat sürmektedir. Daha sonra karın ağrısı, karnın sağ alt kısmına doğru yayılmaktadır. Bazı hastalarda ağrı sağ alt kısımda başlar ve aynı zamanda orada kalır. Apandisitin hastalığı karın ağrısı daha çok sırta, sağ ya da sol kasıkta, mesane üstü ya da aynı zamanda makatta hissedebilir.

Apandisit hastalığının bir başka belirtisi ise iştahsızlıktır. Hastaların yüzde doksan ya da doksan beş gibi bir oranda ağrıdan önce görülür ama çok önemsenmez. Bazen başka hastalıkların belirtisi olarak da düşünülür. Diğer belirtileri ise bulantı ve kusmadır. Hastaların yüzde yetmiş beşinde bulantı da ortaya çıkmaktadır. Genel olarak apandisit hastaları herhangi bir şey yediği zaman kusar, eğer hastanın midesi boşa kusamaz. Bu belirtilerin yanı sıra, aynı zamanda hastanın kabızlık, ishal ve gaz çıkaramama gibi belirtiler de vardır. Ancak bu belirtilerin hiçbiri tam olarak hastalığın teşhisi konulamaz. Muayene verilerine göre apandisit, insan vücudunda yerleştiği yere göre değişmektedir. İnsan vücudunun ısısı bazı kişilerde normal kalırken, bazılarında ise ateş daha fazla yükselmektedir. Apandisit hastalarının fazla hareket etmekten kaçınması gerekmektedir. Aynı zamanda çok güç gerekecek hareketlerden de özellikle kaçınmak gerekmektedir.

Apandisit Hastalığının Tedavisi

Apandisit hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra ilk sekiz saat içinde apandistin hastalığının teşhisini koymak çoğu kez zor olmaktadır. Bu nedenle apandisit hastalığına sahip olan hastalar ağız yolu ile besin vermekten kaçınılması gerekmektedir. Aynı zamanda ishal yapıcı ilaçlar verilmemelidir. Doktor tarafından apandisit hastalığının teşhisi konulduktan sonra hemen cerrahi bir müdahale yapılmaktadır. Cerrahi bir müdahale girişiminde bulunulduktan sonra en çok rastlanan hastada apandisitin sağlam çıkması durumudur. Bu durumda yine apandisitin alınması gerekmektedir. Apandisit hastalığının belirtileri yanlış yorumlanması, şüpheli durumlarda ise hastalığın belirtileri şiddetlenmesini beklemeden cerrahi müdahale yapma eğiliminden kaynaklanmaktadır. Apandisit hastalığının tedavisine geç kalınması durumunda hasta için ciddi tehlike oluşur ve bu nedenle uzman doktorların hızlı karar vermesi gerekmektedir.

Komplikasyonsuz olan apandisit hastalığında ölüm oranı ise binde bir olmaktadır, bu oran çok az bir kesimi ifade etmektedir. Apandisit hastalığının antibiyotik tedavi ile kontrol altına tutma eğilimi çok doğru bir yöntem olmamaktadır. Çünkü apandisit hastalığında, tıkanmış olan apandisitin içine antibiyotik ilaçların ulaşamayacağı bir enfeksiyondur. Yine de cerrahi bir müdahalenin gereksiz olduğu ya da uygulanmaması gereken durumlar bulunmaktadır. Mesela apandisit hastalığında bazen görülen krizden üç ya da dört gün sonra geçici bir iyileşme olması durumunda doktora başvurduğunuz zaman cerrahi bir müdahale yerine hastalığı kontrol altına almayı sağlayan ilaçlar verilmektedir. Bu durumda hastanın genel durumu kontrol altına alınmadan herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmaması gerekmektedir. Buna bağlı olarak yaygın bir şekilde görülen apandisit hastalığının çocuklarda cerrahi bir müdahale olmadan, diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilmeye çalışılması durumunda ölüm riski artmaktadır. Bu nedenle çocuk peritonitinde aynı tedavi yöntemi kötü ve ciddi sonuçların yaşanmasına neden olmaktadır.

Uzman doktorlar çok sık bir şekilde karın ağrısı yaşayan ama kronik apandisit hastalığı teşhisi kesin olarak koyulmayan hastalara karşı cerrahi bir müdahalede bulunma konusunda çok daha hassas ve dikkatli davranmaktadırlar. Uzman doktorun hassas yaklaşımı, sürekli olarak karın ağrısı çene çocukların kronik apandisit hastalığı şüphesi ile doktora götüren aile bireylerini endişelenmesine neden olmaktadır. Halk arasında genel olarak kronik apandisit hastalığı olarak algılanan belirtileri daha çok başka hastalıklarla karıştırılmaktadır. Buna rağmen tekrarlayan apandisit hastalığı nöbeti çok kolay bir şekilde teşhisi konulmaktadır. Apandisit hastalığının geçmişinde daha önce böyle bir krizin olup olmadığı doktoru tam teşhis koymaya daha çok yakınlaştırmaktadır. Daha önceden apandisit hastalığı krizi geçirmiş bir hastanın karın ağrısı yaşadığı dönemde, iştahsız olması durumunda, sağ alt karın kısmında dokunma ile ortaya çıkan ağrıda ve aynı zamanda kendini kötü, halsiz hissetme gibi birtakım şikayetleri yoksa apandisitin cerrahi bir müdahale ile çıkarılması daha doğru bir tedavi yöntemi olmaktadır. Buna bağlı olarak daha önce apandisit hastalığı krizi geçirmemiş ama karın ağrısı şikayeti olan bir hastanın apandistinin alınması çok zor verilecek bir karar olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.