Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Apandisit Ne Taraftadır? Sağda mı? Solda mı?

Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %7’sinde görülen apandisit, sağlık hizmeti veren kurumların acil servislerini en çok meşgul eden sorunlarının başında gelir. Çoğu zaman hiçbir belirti vermeden ilerler. Bazen de belirtileri, pelvik enfeksiyon, kabızlık, mide-bağırsak iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları gibi başka hastalıklarla karıştırılır ve apandisit ihtimali göz ardı edilir.

Apandisit Nedir?

Toplumda sık sık bir organ adıymış gibi telaffuz edilen apandisit aslında, dışkının oluştuğu kalın bağırsağın sonunda bulunan, yaklaşık 5-10 cm uzunluğundaki, küçük ve ince bir kese şeklindeki “apandis”in iltihaplı ve ağrılı halidir. Kalın bağırsağın ucundaki bu oluşumun vücudumuzda ne işe yaradığı bilinmiyor. Nitekim, apandisi alınmış insanlar hiçbir eksiklik ve sıkıntı yaşamadan hayatlarını sürdürebilirler. Bilim insanları, evrimsel sürecin bir sonucu olarak, eskiden fonksiyonel bir organ olan apandisin, değişen yaşam şartlarıyla günümüzde artık işlevsiz bir yapıya dönüşmüş olabileceğini düşünüyorlar.

Apandisit tipik olarak, karnın alt tarafında, gelip giden ve yeri tam olarak kestirilemeyen bir ağrı ile başlar. Saatler içinde giderek şiddetlenen ve kalıcı hale gelen bu ağrı, karında apandisin bulunduğu noktaya yerleşir. Bu bölgeye temas edildiğinde, yürürken ya da öksürürken, acı daha da artar. Bu duruma gelmiş olan apandisin patlama potansiyeli yüksektir ve acil olarak müdahale edilmesi, yani cerrahi olarak kesilip alınması gerekir. Müdahale gecikirse apandisit, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Apandisit Sağda mı Solda mı?

çıplak erkek

Apandis normal olarak, karnın sağ alt düzleminde bulunur. Apandis iltihabına yani apandisite bağlı olarak gelişen ağrı da karnın sağ tarafında hissedilir. Doğumsal bir anomali olarak organlarının dizilişi farklı olan kişilerde -ki bu son derece ender rastlanan bir durumdur- apandis sol tarafta da olabilir. Hamile kadınlarda ise büyüyen rahmin itmesiyle birlikte, yine sağ tarafta olmak üzere biraz daha yukarıda hissedilir.

Apandisit Neden Olur?

Apandisitin nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir. Vakaların çoğunda, apandis girişinin herhangi bir sebeple tıkanmış olduğu görülür. Bu tıkanıklığın sebebi küçük bir dışkı parçası olabileceği gibi basit bir üst solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle bağırsaklarda oluşan bezeler de olabilir. Apandis girişindeki bu tıkanıklık iltihap ve şişliğin gelişmesine yol açar. Şişmenin neden olduğu basınç ise ilerleyen zamanda apandis kesesinin patlamasına yol açabilir. Sebepler tam olarak anlaşılmadığından, apandisiti önlemenin de bir yolu yoktur.

Apandisit Kimlerde Daha Sık Görülür?

Apandisit her yaş ve cinsiyette karşılaşılabilen bir durum olmakla birlikte küçük çocuklarda nadiren rastlanan bir problemdir. En sık 10 ila 20 yaş arası gençlerde görülür.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.