Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

APANDİSİT NEDEN OLUR?

Bu yazıda birçok kişinin başına gelen bir sağlık sorunu olan apandisit hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde sizlerde bu konuda bilinçli bir şekilde davranarak tedavilerinizi olabilirsiniz.

İlk olarak sizlere bu rahatsızlığı tanımlayacak olursak, Apandisit, körbağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasıdır. Bu iltihabın kesilip alınması ile tedavi edilmektedir. Apandisit, karnın sağ alt tarafında, kolondan uzanan parmak şeklinde olan kesenin iltihabıdır.

Apandisit sizin sağ alt kısmınızda bulunduğundan, karın ağrısına neden olur. Ancak, çoğu kişi de ağrı göbek etrafında başlar. Apandisit ağrısı genellikle artar ve en sonunda şiddetli bir şekilde dayanılmaz bir seviyeye gelir. Hemen hemen herkeste apandisit gelişebilir, ancak en sık görülen yaş grubu 10 ve 20 yaşlar arasındakilerdir. Ve apandisit tedavisi cerrahi bir operasyon gerektirir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisitin belirti ve bulguları şöyle sıralanmaktadır;

 • Sağ alt karın tarafında başlayan ani ağrı
 • Genellikle göbek etrafında başlar ve ani bir şekilde ağrı sağ alt karın bölgesine kayar
 • Eğer öksürük varsa, yürümek ya da başka sarsıcı hareketler yaptığınız zaman ağrı kötüleşir
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Hastalık ilerledikçe yüksek ateş görülür
 • Kabızlık veya ishal
 • Karın şişkinliği

Apandisitin verdiği acı ve şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hamile olduğunuzda, ağrı üst karın bölgesinde görünebilir.

Doktora Ne Zaman Görünmemiz Gerekmektedir?

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtilere sahipseniz ve ağrılarınız gittikçe şiddetleniyor ise, vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Bunlar potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir ve ekte patlamalar olabilir. Bu yüzden belirtiler konusunda daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Apandisit Neden Olur?

Apandisit oluşmasında doktorlar 2 neden üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu sağlık sorununun tam olarak nedenleri anlaşılamamıştır. Bu nedenler ise şunlardır;

1.Enfeksiyon

YUMURTALIK KİSTİ BELİRTİLERİ

Çoğu durumda dışkının ya da bağırsak duvarının içinde şişmiş lenf nodunun, genellikle küçük bir parça (genellikle bir üst takip ederken meydana geldiği düşünülmektedir ve solunum yolu enfeksiyonu olduğu düşünülmektedir.), girişinde bloklanması sonucunda neden olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca mide enfeksiyonu da apandisit oluşmasında en önemli nedenler arasında sayılmaktadır.

2.İkaz

KABIZLIK NEDEN OLUR?

Dışkının sıkışması sonucunda bakteri oluşması ile meydana gelmektedir. Bu tıkanıklık inflamasyon ve şişmeye neden olur. Kabarmanın neden olduğu basınç daha sonra ek patlamasına yol açabilir. Derhal tedavi edilmezse, ek rüptüre olabilir.

Apandisit Komplikasyonları Nelerdir?

Apandisit, ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 • Peritonit

Ekte oluşan patlamalar, vücudun diğer bölümlerine bakterileri bırakır. Bu durum peritonit olarak adlandırılan enfeksiyona neden olabilir.

Peritonit belirtileri şunlardır;

 • şiddetli karın ağrısı, sürekli
 • hasta hissetmek
 • hasta olmak
 • yüksek ateş
 • hızlı kalp atışı
 • hızlı nefes alıp verme ile nefes darlığı
 • karın şişmesi

Peritonit derhal tedavi edilmezse uzun vadeli sorunlara neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir. Peritonit tedavisi genellikle antibiyotik tedavisini ve ekte (apendektomi) cerrahi olarak çıkarılması tedavisini kapsamaktadır.

 • Apseler

Bazen apse bir patlama ekinin etrafında oluşur. Bu enfeksiyonla mücadele için vücudun girişimi bir irin ile oluşan acı topluluğudur.

Apseler bazen antibiyotik kullanılarak tedavi edilebilir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda irin apse drene edilmesi gerekecektir. Bu ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile cilde sokulan bir iğne ile lokal anestezi ve drenaj ile gerçekleşmektedir.

Apse ameliyat sırasında bulunursa, bölge dikkatle yıkanır ve kişiye antibiyotik verilir.

Apandisit Testleri ve Tanısı

Apandisit tanımlamamıza yardımcı olmak için, doktorunuz büyük olasılıkla belirtilerin bilgisini sizlerden isteyecek ve karnınızı muayene edecektir.

Testler ve apandisit tanısı için kullanılan prosedürler şunları içerir;

 • Fizik muayene ağrınızı değerlendirmek için;

Doktorunuz ağrılı bölgeye hafif bir basınç uygulayabilir. Basınç aniden bırakıldığında, apandisit ağrısı genellikle daha şiddetli olacaktır. Doktorunuz ayrıca karın sertliği ve iltihaplı ekte (koruma) üzerinden baskıya tepki olarak karın kasları pekiştirmek için bir test önerebilir.

Doktorunuz alt rektum (rektal muayene) incelemek için elleri ile muayene edebilir. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar ağrıya neden olabilecek olan olası jinekolojik sorunları anlamak için bir jinekolojik muayene gitmeleri gerekebilir.

 • Kan testi: Yüksek beyaz kan hücresi sayımı ve kontrolü için yapılan bir testtir.
 • İdrar testi: Doktorunuz bir idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşının ağrıya neden olmadığından emin olmak için bir idrar tahlili yapmak isteyebilir.
 • Görüntüleme testleri: Doktorunuz ayrıca karın röntgeni, bir abdominal ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi (BT) apandisit onaylamaya yardımcı olmak ya da ağrı için diğer nedenleri bulmak için tarama önerebilir.

Apandisit Tedavileri ve İlaçları Nelerdir?

Apandisit tedavisi genellikle iltihaplı apandisit ameliyatı ile gerçekleşmektedir. Doktorunuz ameliyattan önce başka alanlara bulaşmasını önlemek için antibiyotik verilebilir.

 • Cerrahi operasyon ile

Apandisit 2- 4 inç (5 ile 10 santimetre) bir abdominal yarma kullanarak açık cerrahi gibi gerçekleştirilebilir. Ameliyat birkaç küçük karın kesileri (laparoskopik cerrahi) ile yapılabilir. Laparoskopik apendektomi sırasında, cerrah ekini kaldırmak için karnın içine, özel cerrahi aletler ve bir video için kamera ekler.

Genel olarak laparoskopik cerrahi, daha hızlı kurtarmak, daha az ağrı ve yara izi ile iyileşmenizi sağlamaktadır. Bu yaşlı veya obez insanlar için daha iyi olabilir. Ama laparoskopik cerrahi herkes için uygun değildir. Ekte ruptured ve enfeksiyon varsa ve yayılma tehlikesini barındırıyorsa veya bir apse varsa, doktorunuz karın boşluğuna temizlemek için açık apendektomiyi sizlere uygulayabilir.

Apendektomi sonrası hastanede bir veya iki gün geçirmeniz gerekmektedir.

 • Apandisit ameliyatı öncesi apse boşaltılması ile

Ekte patlamış durumda ise ve apse etrafında oluşmuşsa, apse içine bir tüp yoluyla derinin içine yerleştirilerek uygulanabilir. Apandisit enfeksiyonu kontrolü birkaç hafta sonra gerçekleştirilebilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları Nelerdir?

Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için aşağıda sizlere vermiş olduklarımızı günlük hayatınızda uygulamanız gerekmektedir.

 1. İlk olarak yorucu aktivitelerden kaçının. Apendektomi laparoskopik yapılabilir ise, üç ile beş gün boyunca hareketlerinizi sınırlamanız gerekmektedir. Açık bir apandisit olsaydı, 10 ile 14 gün için hareketlerinizi sınırlamanız gerekmektedir. Aktivitesi üzerine sınırlamalar hakkında doktorunuza danışın ve cerrahi sonrası normal faaliyetlerine devam etmek için kendinize zaman tanıyın.
 2. Öksürük durumunda karnınızı destekleyin. Karnınızın üzerine bir yastık yerleştirin ve öksürük, gülme zamanlarında basınç uygulayın.
 3. Ağrı kesici ilaçlar yardımcı değilse doktorunuzu arayın. Acı içinde olmak vücudunuzun ekstra stres yüklemekte ve iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. Eğer ağrı kesici ilaçlar almanıza rağmen ağrılarınız devam ediyorsa, doktorunuza ulaşın.
 4. Kısa yürüyüşlerle hareket etmeye başlayın ve kendinizi zorlamayın.
 5. Vücudunuzun iyileştikten sonra, her zamankinden daha uykulu hissetmeye başlayacaksınız. Bu durumda uykunuzu yeterli ve düzenli aldığınızdan emin olun.
 6. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman okulunuza ya da işinize dönmenizde bir sakınca yoktur. Çocukların ameliyattan sonra bir haftadan daha az bir süre içerisinde okula dönmeleri mümkün olabilir. Ancak bu kişilerin spor sınıfları veya spor gibi, yorucu aktivitelere devam etmeleri için iki ile dört hafta beklemeleri gerekmektedir.

Alternatif Tıp

Doktorunuz size apendektomi sonrası ağrınızı kontrol etmeye yardımcı olacak bazı ilaçlı reçeteler verecektir. Bazı tamamlayıcı ve alternatif tedaviler, sizlerin ilaçları kullanıldığınız zaman içerisinde ağrının kontrolüne yardımcı olabilir. Yapacak olduğunuz alternatif tıp teknikleri için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

 • Aklınızdan acıyı almak için; müzik dinlemek, arkadaşlarınız ile yapacak olduğunuz muhabbetler ve distraksiyon özellikle çocuklarda etkili olabilir.
 • Gözlerinizi kapatarak ve favori yerinizi düşünerek hayal kurmak sizlerin daha iyi hissetmenize neden olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.