Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Apandisit Belirtileri Nedir? : 4 Önemli Belirti!

Apandisit, kalın bağırsağa bağlı olan ve bir solucan şeklindeki keseye benzer. İltihaplandığında sağlığınızı tehdit etmeye başlar ve alınması gerekir. Apandisitin patlaması ise geri döndürülemez sonuçlara neden olabilir. Ancak belirtileri gözükmeye başladıktan sonra acilen bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekmektedir. Patlamadan önce doktorlar cerrahi operasyonlar ile apandisiti almaktadırlar.

Apandisit, dar ve tüp şeklinde bir organ olup, karaciğere tutunmaktadır. 15 cm uzunluğunda ve karnınızın sağ tarafında yer almaktadır. Yaşamınızı sürdürmeniz için apandisitin herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Tıp dünyasında apandis iltihaplandığında apandisit adını alır ve derhal vücuttan çıkarılması gerekir. Bunun sebebi de apandisit her zaman temiz değildir. İçerisinde mukus, parazit ve dışkı bulunmaktadır. Bu maddeler de iltihaplanmaya yol açar. Bakterilerin üreme hızları da apandisit iltihaplandığında artmaya başlar. Apandisit patladığında ise, karına yayılır. Yayılma işlemi gerçekleştiğinde toksin etkisi yaratır ve tamamen temizlenmesi çok zor bir hal alır.

Apandisit iltihaplanması çok yaygın bir durum olarak görülse de çoğu insan semptomlarını bilmemektedir. Anlamanın en kolay yolu elinizi belinize koymanızdır. Bu bölgeye uygulayacağınız baskılarda çeşitli ağrılar meydana geliyor ise apandisit iltihaplanması tehlikesi yaşıyor olabilirsiniz ve diğer semptomları incelemeniz gerekmektedir.

Genel olarak pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar midenin üzerinde ve sağ tarafta meydana gelen ağrılar ve yanmalar, iştah kaybı, midede ağrı başladıktan sonra mide bulantısı veya kusma, vücut derecesinde artış, gaz çıkarmada sorun, idrar atımında yanma ve ishal gibi çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Şimdi apandisit ağrısı belirtilerini çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Midede Yanma

bobrek

Midenizde aniden beliren ağrı ve yanma bir apandisit patlamasının işareti olabilir. Ayrıca çeşitli etkilere göre midede şişkinlik de meydana gelebilir. Ağrılar genellikle göbek çevresinde oluşur. Sonuna doğru ağrılar, karnın sağ tarafına doğru hareket eder ve şiddeti de giderek artar, keskinleşir. Süreç ilerledikçe dayanılmaz hale gelir. Mide her dokunduğunuzda daha da hassaslaşır ve ağrısı artar. Derin nefes alıp verdiğinizde ise oluşan ağrılar daha çok noktada meydana gelmeye başlar. Öksürme ve hapşırma gibi olaylar daha çok acı çekmenize sebep olacaktır. Son aşamalara kadar gelindiğinde ise midedeki şişkinlik gözle görülebilir bir hale gelecektir. Bu apandisit patlamasına çok az bir süre kaldığının işaretidir. Bu aşamadan sonra alınacak tedavi işlemi çok geç olabilir.

2.Ateş

cocuk-ates

Apandisitin bir diğer belirtileri de ateşinizin çıkması ve ürpermenin başlamasıdır. İlk başlangıçtaki ağrı midede başlar. Devamında ise bir miktar ateş artışı ve ürperme meydana gelir. Hatta mide ağrısından dolayı ayağa dahi kalkamayacak hale gelebilirsiniz. Yan etkilerin devamında mide bulantısı, kusma ve iştahta kayıp meydana gelir. Birkaç gün yemek yeme isteği azalır, bazen orta seviyede mide bulantısı meydana gelebilir. Bu belirtiler başka bir durumunda semptomları olabileceği için, zaman içerisinde bu belirtiler ortadan kalkabilir. Böylece daha iyi hissedersiniz ve apandisit ihtimali de ortadan kalkar. Fakat ilerler ise ve daha da kötü seviyelere gelir ise mide ağrısının da aynı zamanda meydana gelişi apandisite işarettir. Bu durumda en kısa zamanda bir doktor gözetimine alınmanız gerekir.

3.İshal

1408608289_mide-kanseri-belirtisiz-gelir

İshal oluşumu da bir diğer apandisit belirtisidir. Diğer belirtilerde olduğu gibi ishal meydana geldiğinde de aynı şekilde başka sebeplerden dolayı oluşmuş olabilir. İshalin asıl oluşma sebebi üşütmedir. Ancak apandisitin de semptomları arasında yer alır. Bu yüzden emin olabilmek adına diğer semptomlarda göz önüne alınmalı ve diğer belirtiler de oluşmuş ise derhal bir doktora görünmelidir. Mide ağrısının oluşmasından sonra ishal meydana geliyor ise apandisit belirtisi olabilir.

4.Gaz ve Şişkinlik

idrar-kacirma

Mide ağrısının yanı sıra gaz çıkaramama sorununuz var ise ve şişkinlik oluşmuşsa apandisit tehlikesi bu durum için de geçerlidir. Ancak gaz ve şişkinlik problemleri, dengesiz beslenildiğinde ve sindirim sorunu yaşandığında da meydana gelir. Fakat gece uykunuzdan uyandıracak seviyede bir mide ağrısı ile birlikte gaz ve şişkinlik olması apandisit ihtimalini arttırmaktadır. Gaz sıkışması ve gazın geçişinin sağlanamaması da çeşitli acılar çekmenize ve kıvranmanıza sebep olur. İshal ve ateş çıkmasında olduğu gibi gaz ve şişkinlik probleminde de apandisit patlaması riski artmaktadır. Bu yüzden yüksek düzeyde meydana gelen keskin ağrılarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz sağlığınız açısından en iyi tercih olacaktır.

Apandisitin belirtileri yukarıda siz değerli okurlarımıza verdiğimiz gibidir.

Apandisitin iltihap kapmasının ve patlamasının sebebi nedir?

Genel olarak bir sebebi yoktur. Ancak atık malzemeler, apandisitin tıkanmasını sağlar. Bakteriler, mantarlar, virüsler ve parazitler enfeksiyona sebep olur ve vücuda zararlı etkiler vermeye başlarlar. Bu zararlı etkiler apandisit duvarının şişmesine sebep olur. Bu şişmeden sonra apandisit kapasitesini zorlar ve eşik değerinin aşılması sonucu apandisitte patlama meydana gelir. İçerisindeki tüm atık maddeler ve zararlı organizmalar karına yayılır. Bu aşamada tamamen temizlenmesi imkansızdır.

Apandisit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda listelenen sebeplerden herhangi birine sahipseniz, apandisit ölüme sebep olabilen acil ve tıbbi bir durumdur. Cerrahi operasyon ile alınması esastır. Apandisitten şüpheleniyor iseniz, herhangi bir şey yemeyin, içmeyin, herhangi bir ağrı kesici, antasit veya başka bir ilaç kullanmayın. Almış olduğunuz herhangi bir ilaç apandisitin daha da iltihaplanmasına ve patlama riskinin artmasına sebep olacaktır. Kalıcı yani sürekli devam eden bir kusma süreci var ise, karında bitmeyen ve sürekli artarak devam eden bir ağrı mevcut ise, baş dönmesi veya bayılma meydana geliyor ise, kusmuk, idrar veya dışkıda kan var ise ve ağır bir ishal durumu meydana geliyor ise, tüm bu durumlar apandisite işaret etmektedir. Derhal bir sağlık kurumuna danışılmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır.

Apandisit ameliyat gerektiren bir durum olduğu için ilk olarak bu durumdan emin olunması gerekmektedir. Bu işlemi doğrulamak için çeşitli sorular sorulur, testler yapılır ve filmler çekilir. Ultrason gibi pek çok film ile apandisit durumundan emin olmak için bu filmlerin çekilmesi gereklidir. En son apandisit durumundan emin olunduğunda ameliyat süreci başlar. Ameliyat çok kısa sürelerde gerçekleşmektedir ve bazı özel durumlar haricinde basit bir operasyondur. Anestezi yani uyutarak sakinleştirme işlemi ile yapılır. Bu yüzden ameliyat sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz. Ameliyat bölgesi mide ve çevresi olduğu için, ameliyat bittikten sonra çeşitli hareket zorlukları çekebilirsiniz. Bu yüzden kısa bir sürede olsa hastanede kalmak gereklidir.

Hasta kendini toparladığında hastaneden taburcu edilir ve evde bakılması sağlanır. Evde bakım sırasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ameliyat bölgesinin sıcak tutulması ve soğuktan uzak tutulmasıdır. Bu önlemler herhangi bir alerji ya da mikrop kapma durumunun meydana gelmemesi için yapılır. İyileşme sürecinde meydana gelen herhangi bir enfeksiyon kapma durumu, iyileşme sürecinin kötüye gideceğinin habercisidir. Doktorunuzun verdiği ilaçların düzenli olarak alınmasına gereken özen gösterilmelidir. Ayrıca belirtilen sürenin sonunda doktorunuza giderek dikişlerinizi aldırabilirsiniz. En az 3 ay kadar bir süre ağır eşyalar kaldırmamaya ve herhangi bir sportif aktivite de bulunmamaya özen gösteriniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.