Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Araba Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Araba, motor ve gres yağları gibi lekeleri çıkarmakta zorluk çekebilirsiniz. Aslında bu düşünüldüğü kadar zor değil sadece dikkat ve özen isteyen bir temizlik işidir. Çünkü bu tarz yağ lekelerinin döküldüğü zemine göre temizlik ürünü kullanılmalı ve temizlik işlemi uygulanmalıdır. Şimdi gelin bu zorlu lekeyi çeşitli zeminler üzerinden nasıl çıkarabileceğimize bakalım.

Elden Araba Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir işlemden sonra elinize araba yağı değerse öncelikle şunu belirtmek gerekir ki su ve sabun bu araba yağı ve benzeri lekeleri geçirmek için yeterli olmaz. Boya inceltici tineri eski bir beze döküp elinizi bununla silebilirsiniz. Ardından yine elinizi su ve sabun ile yıkamanız, güzel bir durulama işlemi yapmanız iyi olacaktır. Çünkü tiner, elinize ve deri yoluyla emilerek sağlığınıza zarar verebilir. Diğer kesin bir yöntem ise oje çıkarıcı ana maddesi olan aseton ile ellerini silebilirsiniz. Ancak yine bu işlemden sonra da elinizi güzelce su ve sabun ile durulamanız gerekir. Çünkü aseton da cildi tahriş edebilir.

Kumaştan Araba Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ dökülen kumaştan fazlalık yağı plastik bir kaşık yardımıyla sıyırın. Ancak bu işlem sırasında araba yağının kumaşa daha fazla işlememesine dikkat edin. Daha sonra kağıt havlu ile kumaştaki yağın emilmesini sağlayın. Lekeli bölgenin üzerine bebek pudrası, mısır nişastası, un ya da tuz dökerek on dakika bekletin. Bu işlem yağın emilmesini sağlar.

Daha sonra lekeli bölgenin üzerine sıvı bulaşık deterjanı ve bir miktar yağ sökücü sıvı temizlik ürünü dökün. Biraz su ile birlikte parmaklarınızla kumaşı köpürtün. Eski bir diş fırçası ya da tırnak fırçası ile ovalayın. Ancak bu işlem sırasında kıyafetin ya da kumaşın zarar görmemesine dikkat etmekte fayda var. Son olarak kumaşın yıkama talimatlarına uygun olarak makinede yıkayabilirsiniz.

Döşemeden Araba Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Döşemenin üzerinden fazla yayılmasını engelleyerek fazlalığı silin ya da sıyırın. Lekeli bölgenin üzerine bebek pudrası, mısır nişastası ve kabartma tozu dökerek beş dakika emmesini bekleyin. Sonra herhangi bir vakum makinesi ile bu tozu çekin. Eğer çok fazla yağ döküldüyse bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ardından beyaz bir bez ya da sünger yardımıyla yağ sökücü kullanarak sadece bu lekeli bölgeyi güzelce ovup su ile yıkayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise döşemenize en uygun temizlik ürününü kullanmanız gerekir, çünkü döşemeye zarar görebilir.

Halıdan Araba Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaklaşık bir litre orta sıcaklıktaki suyun içine bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ve bir çay kaşığı beyaz sirke döküp karıştırın. Beyaz bir bez yardımı ile bu karışımla lekeli bölgeyi güzelce ovalayın. Lekenin iyice emildiğinden emin olun. Ardından sadece leke dökülen bölgeyi su ile durulayın. Halınızın yapısına uygun yıkama ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Ayakkabıdan Araba Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakkabının çeşidine göre yağın nasıl temizleneceği değişir. Deri ayakkabı üzerine döküldüyse; birincisi yarım litre suyun içine bir çay kaşığı kadar saç şampuanı döküp, bu karışım ile ayakkabınızı hafif ovarak silebilirsiniz. İkincisi bulaşık deterjanını lekenin üzerine döküp beş on dakika bekletip temiz ve kuru bir bezle silebilirsiniz.

Süet ve nubuk tarzı ayakkabı üzerine döküldüyse; kesin çözümlerden biri lekenin üzerine talk pudrası döküp beş on dakika bekletip silmek olacaktır. Nubukta dikkat edilmesi gereken bir nokta üzerine su dökmemek faydalı olacaktır. Çünkü nubuk suyu yağla birlikte emebilir. Leke çıkamazsa diş fırçası ya da tırnak fırçası ile leke dikkatli bir şekilde ovulabilir.

Araba Yağı Lekesi Çıkarılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle bu lekelerin çıkarılması için hızlı davranılması gerekir. Çünkü yağların yapışma özelliği yüksektir. Döküldüğü yere hızla nüfus eder.
  • Yağ lekesinin üzerine bir miktar vazelin sürmek yağın kolayca kalkmasını sağlayabilir.
  • Özellikle kumaşlar üzerine dökülen yağlar tamamen çıkamazsa kurutma makinesinde kurutmak ya da kumaşa ütü yapmak lekenin çıkmasını çok zorlaştırır.
  • Son olarak yağ sökücü gibi ürünler kullanmak faydalı olabilir. Ancak dökülen bölgenin özelliğine uygun temizlik ürünü olmasına dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.