Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Arap Sabunu Faydaları

Arap sabunu günümüzde çok yoğun bir şekilde kullanılmasa da aslında bir zamanlar evlerin vazgeçilmez temizlik malzemesiydi. Özellikle de büyüklerimiz halı temizleme işlemini ev sabunu olmadan katiyen yapmazlardı. Üstelik şimdilerde yoğun olarak kullandığımız kimyasal ürünlerin aksine arap sabunun içinde sabun bazı ve ayçiçek yağı bulunuyor. Ancak elbette günümüzde fiyatı daha uygun olsun diye içinde kullanılmış yağlar olan arap sabunları da üretiliyor. Fakat bu sabunlar çok da tercih edilebilir değil çünkü hem onların temizleme özellikleri çok daha düşük hem de çamaşırların üstünde leke bırakma ihtimalleri var. Aynı zamanda bu sağlıksız arap sabunlarının içine içinde kullanılmış yağların yanık kokularının kamufle edilebilmesi için bir takım sentetik aromalar ilave edilir. Bu aromalar hem insan sağlığı için zararlıdır hem de yanık kokusu ile birleştiği zaman çok daha kötü bir koku ortaya çıkarabilirler. Bu nedenle mutlaka yanmamış yani çiğ yağ ile üretilmiş olan arap sabunlarını satın almak ve kullanmak gerekiyor. Eğer ki arap sabununuzun daha güzel bir kokuya sahip olmasını isterseniz arap sabununun içine kendiniz doğal aromatik yağlardan birkaç damla ilave edebilirsiniz. Böylece arap sabunu ile temizlediğiniz yerler hem çok daha temiz hem de çok daha hoş kokulu olacaktır. Özellikle salon, yatak odası ve oturma odası için dinlendirici özelliği de bulunan lavanta yağını, çocuk odası, banyo ve mutfak için ise portakal yağını tavsiye edebiliriz.

Arap Sabununun Faydaları Nelerdir?

1. Çamaşır temizliğine yardımcı olur

Arap sabunu ile temizlenen çamaşırlar çok daha temiz ve çok daha hijyenik bir hale gelirler. Bu arap sabununu özellikle el ile yıkama yaptığınız çamaşırlarınız için tercih edebilirsiniz. Çamaşır makinesinde kullanmak için ise çamaşır makinesinin haznesine çamaşırlarınız ile birlikte 1 avuç kadar arap sabunu koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra deterjan gözüne ise 1 çay bardağı kadar çamaşır sodası ile boraks karışımını ya da 1 su bardağı kadar çamaşır sodası ve karbonat karışımını ilave edebilirsiniz. Böylece çok daha doğal ve sağlıklı bir temizleyici ortaya çıkarmış olursunuz. Eğer beyaz renkli çamaşırlarınızı yıkıyorsanız makinenin içine koyduğunuz çamaşır sodası ya da boraks miktarını ortalama yarım çay bardağı kadar arttırmanız da mümkün. Böyle çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Arap sabununun yanı sıra kullanacağınız çamaşır sodası ile boraks suyu yumuşatacağı için arap sabununun çok daha iyi bir şekilde köpürmesine yardımcı olacak ve çamaşırların çok daha yumuşak bir hale gelmesini sağlayacak.

Eğer arap sabununu kullanarak sağlıklı ve doğal bir sıvı çamaşır temizleyicisi yapmak isterseniz de 5 litre kadar suyu (özellikle bu suyun 1 litresinin kaynatılmış olmasına özen göstermeniz gerekir), 1 su bardağı kadar arap sabununu, 1 su bardağı kadar çamaşır sodasını, 1 su bardağı kadar boraksı, 10 ml kadar dilediğiniz doğal aromatik yağı (lavanta yağı, palmarosa yağı ya da portakal yağı olabilir) kullanmanız gerekecektir. Bu karışımı hazırlamak için ise öncelikle bir kabın içinde doğal aromatik yağ ile çamaşır sodası ve boraksı iyice karıştırmanız gerekiyor. Sonrasında içine arap sabunu ile kaynamış suyu ilave etmeniz gerekecek. Ardından tüm bu malzemeleri iyice homojen bir kıvama gelene dek karıştırmanız gerekiyor. Sonrasında kalan suyu da ilave edip tamamen karıştırabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı her yıkamada deterjan gözüne 1 çay bardağı kadar ilave ederek kullanabilirsiniz.

2. Saçlara bakım yapar

Arap sabunu saçları temizlemek ve bakım yapmak için de tercih edilen bir sabundur. Ancak bu noktada kesinlikle çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü şu an piyasada bulunan arap sabunlarının pek çoğu doğal arap sabunu değildir ve cilde çok büyük zarar verebilirler. O yüzden saç bakımı ve saç temizliği için kullanılacak olan arap sabununun kesinlikle doğal olduğundan emin olunması gerekir.

3. Bulaşık temizliğine yardımcı olur

Arap sabunu bulaşıkların temizliğinde de çok etkili bir kir çıkarıcıdır. Özellikle bulaşıklarınızı yıkarken arap sabununu çok pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için bulaşık süngerinizin üstüne bir miktar arap sabunu koymanız ve o şekilde yıkamanız yeterli olacaktır. Çünkü arap sabunu hem çok iyi bir şekilde köpürür hem de bulaşıkları temizlerken aynı zamanda da parlatır. Ancak bulaşıklarınızı durularken çok sıcak su tercih etmenizde fayda var. Yoksa bulaşıklarınız biraz yağlı kalabilir.

Eğer arap sabununu direkt olarak kullanmak istemiyorsanız bir sıvı bulaşık deterjanı da hazırlayabilirsiniz. Bunun için yarım su bardağı kadar arap sabununun içine 10 damla kadar limon yağını, 6 damla kadar biberiye yağını, 4 damla kadar lavanta yağını ve 2 damla kadar portakal yağını damlatmanız gerekecektir. Ardından bu karışımın içine de 1 çay bardağı kadar boraksı koyup karıştırmaya başlayabilirsiniz. En sonunda ise yarım litre kadar kaynar su ilave etmeniz gerekiyor.

4. Ocak ve fırın temizliğinde zor lekeleri çıkartır

Ocağın ve fırının üstündeki lekeler genelde çok zorlu olur ve türlü yöntemler denense de kolay kolay çıkmaz. Ancak arap sabunu ocak ve fırının üzerindeki lekelerde de bir hayli etkili olan bir maddedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey ocağın üstündeki lekelere bir miktar ılık su döküp önce ıslanmalarını sağlamak. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra arap sabunu ile ovalar lekeleri kolay bir şekilde çıkartmanız mümkün. Fırını arap sabunu ile demizlemek için ise 1 tatlı kaşığı kadar karbonat, 1 tatlı kaşığı kadar limon tuzu ve 1 çorba kaşığı kadar doğal sirkenin karışımı ile bir gece boyunca bekletmeniz gerekiyor. Ardından arap sabunu ile ovalayarak lekeleri etkili bir biçimde çıkartabilirsiniz.

5. Yer temizliğinde yağlı yüzeyler ve ahşap yüzeyleri temizler

Eğer temizlemeniz gereken yer yüzeyi yağlıysa size en çok yardımcı olacak şey arap sabunu olur. Arap sabunu kullanılarak hazırlanan karışımlar hem dezenfekte edicilik bakımından çok etkilidir, hem de içerisinde yeterli miktarda su var ise tekrar durulama ihtiyacı doğurmaz. Bunun yanı sıra karışıma ilave edeceğiniz doğal aromatik yağlar ve esanslar yerlerin hem temiz hem de çok hoş kokulu olmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra ahşap yüzeylerde arap sabunu kullanılması temizlenmesinin yanı sıra ahşap yüzeyler için bir nevi bakım oluşturur ve yüzeyleri parlatır.

6. Banyo temizliğinde parlaklık sağlar

Arap sabunu hem banyodaki duvarların, hem duşakabinin, hem lavabonun hem de küvetin temizlenmesi konusunda çok etkili bir malzemedir. Arap sabunu ile bu bölgeleri temizlerken aşınma sebebi ile meydana gelmiş olan kirleri de çok rahat bir şekilde çıkartmanız mümkün. Aynı zamanda tüm banyo pırıl pırıl parlayacaktır da. Üstelik arap sabunu ile yapılan temizlik sonucunda bölge çok daha uzun bir şekilde temiz kalabilir. Bunun yanı sıra banyo temizliği için zehirli kimyasallara maruz kalmayacağınız için sağlığınız için de çok faydalı bir şey yapmış olursunuz.

7. Tuvalet temizliğinin antibakteriyel özellikli olmasını sağlar

Aynı şekilde banyo temizliğinde olduğu gibi tuvalet temizliğinde de arap sabunu kullanmak çok doğru bir tercih olacaktır. Özellikle tuvalet temizliği insanın genel sağlığı açısından da çok önemli konudur. Bu kadar hassas bir alanda kimyasal maddeler kullanmak yerine doğal olan arap sabununu kullanmak çok daha doğru bir davranış olur.

8. Halı temizlerken alerji faktörünü ortadan kaldırır

Halı silme ve yıkama aşamasında da arap sabunu kullanmak güzel bir tercihtir. Çünkü arap sabunu halıları hem temiz, hem yumuşak, hem de pırıl pırıl yapar. Aynı zamanda arap sabunu ile temizlenmiş halıların üstünde hiçbir kalıntı kalmayacağı için bebeklerin sağlığı ve alerjisi olan kişilerin sağlığı açısından da gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir malzemedir.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Arap sabununu kullanacağınız yere göre ister direkt olarak saf bir şekilde isterseniz de çeşitli malzemeler ile ya da sulandırarak kullanabilirsiniz. Arap sabunu direkt kullanacağınız zaman temizlenmesini istediğiniz yere ya da malzemenin üstüne direkt temas etmesini sağlamanız gerekir. Ancak bir takım malzemeler ile karıştırarak kullandığınız arap sabununu örneğin çamaşır makinesi gözüne ya da bir sprey şişesine koyarak da kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.