Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Araştırmalara Göre, Kahvaltıda Dondurma Yemek Zihinsel Performansı Arttırabilir

Birçok aile kahvaltıda çocuklara dondurma verilmesinin yanlış bir şey olduğunu düşünür. Fakat sabah ilk iş olarak tatlı ve soğuk bir ziyafetin onları daha zeki yapacağını bilselerdi, bu konuyu bir kez daha gözden geçirirlerdi. Aileler ve öğretmenler için günün erken saatlerinde şeker almak korkunç olsa da son yapılan araştırmalara göre sabah kalkar kalmaz dondurma yemenin beyin için yararlı olabileceği tespit edildi. Kyorin Üniversitesi profesörü Yoshihiko Koga tarafından yayınlanan araştırmada, uyandıktan hemen sonra dondurma yemenin zihinsel performansı ve uyanıklığı arttırdığı konusunda bir çok örnek var.

Bir Japon sitesi olan Excite News’te Salı günü paylaşılan araştırmada, uyanır uyanmaz dondurma verilen kişilerle dondurma verilmeyen kişilerin beyin aktiviteleri karşılaştırıldı. Koga, kahvaltı olarak dondurma yiyen kişilerin daha hızlı tepki verdiğini ve bilgiyi dondurma yemeyen kişilere göre daha iyi işlediklerini tespit etti. Daha ileri seviye olan beyin aktivitesi testleri, sabah kalkar kalmaz dondurma yiyen kişilerin, yüksek seviye tetiklik belirtisi ve zihinsel rahatsızlığı azaltmakla bağlantılı olan yüksek-sıklıkta alfa dalgalarında artış olduğunu ortaya koydu.

Denekler, uyanır uyanmaz dondurma yemek yerine soğuk su verilerek ikinci kez teste tabi tutuldu. Fakat esas yapılan testin sonuçları daha yüksek seviyede uyanıklık ve zihin gücü ortaya koydu. Kahvaltıda dondurma yiyen kişiler zihinsel olarak belirgin bir şekilde daha fazla tepki gösterdi.

Dondurmanın içinde yer alan hangi bileşenin zihni güçlendirdiğini saptayabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Koga da raporunda, pozitif duygular ve yüksek seviye enerjiyi tetikleyen şeyin dondurma olmasını umduğunu söyledi.

Kahvaltıda dondurma yemenin ardından ortaya çıkabilecek şeker yükselmesi de dikkate alınması gereken bir nokta olabilir, 1994 yılında şekerin bir grup çocuk üzerindeki etkisini test etmek için yapılan bir araştırmada, şekerin davranış değişikliği ve kavramsal yetenekler üzerinde bir etkisi olmadığı anlaşıldı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.