Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aronianın Faydaları

Bu yazımızda Aronia’nın Faydalarını sizinle paylaşırken aynı zamanda Aronia bitkisinin ne olduğu, ne gibi yerlerde yetiştiği, kullanım alanları ve çeşitli faydalarının yanı sıra var ise belli başlı yan etkileri veya zararlarına da değineceğiz.

Aronia Nedir?

Günümüzün en riskli hastalığı olan kanser ile mücadele ederken kullanılan Aronia, işlevini yitirmiş hücrelerin kendine gelmesini ve yenilenmelerini hızlandırdığı için Amerika ve Rusya gibi büyük nüfusa ve ekonomiye sahip ülkeler tarafından tedavi amaçlı kullanılan ve önemi günden güne artan faydalı bir meyvedir.

Ayrıca antioksidan yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Güzel ülkemizde de bilinen anlamda 100 farklı meyve ile karşılaştırılıp ölçüm ve analizleri yapılan aronia, mevcut örnekler arasında en güçlü antioksidana sahip meyve olarak ismini duyurmuştur. Demin de belirttiğimiz gibi Rusya ve Amerika gibi önde gelen büyük ülkelerde bolca tüketilen aronia, her gün keşfedilen bir başka faydası ile şimdiden tüm dünyanın gözünü üzerine diktiği bir meyve durumundadır.

Birçok ülkede yetiştirilmeye başlanan bu eşsiz meyve türü son yıllarda da ülkemizde yetiştirilip iç pazarın ihtiyacına sunulmaktadır. Daha yeni meyvelerini vermiş olan tohum aronialarımız ilk meyvesini daha 2015 gibi yakın bir tarihte vermiştir. Gıda maddesinden ziyade bir ilaç olarak kabul gören aronia meyvesi, içeriğindeki yüksek miktardaki fenol, antioksidan, mineral, vitaminler ile başta kanser gibi büyük riskli hastalar ve kalp hastalıkları gibi önemli birçok hastalığın tedavisinde şifa niyetine kullanılmaktadır.

Aronia Bitkisinin Özellikleri

İsmi: Aronia

İngilizce İsimleri: Aronia Berry, Black Chokeberry

Latince ismi: Aronia melanocarpa (Michx.)

Synonim: Photinia melanocarpa

Alt Türleri: Red Chokeberry – Aronia arbutifolia (syn: Photinia pyrifolia); Purple Chokeberry – Aronia prunifolia (syn: Photinia floribunda)

Ailesi: Rosaceae (Gülgiller)

Tipi: Odunsu çalı cinsi

Büyüklük: 1,5 ila 2 metre arası

Dağılımı: Kuzey Amerika’nın doğusu – Nova Scotia, Florida, Indiana

Yaprak cinsi: Yapraklar sadece en tepe noktasında yoğunlaşmıştır. Işıltılı ve parlak yeşil yapraklara sahiptir. Gösterişlidir. 3-8 cm uzunluğundaki yapraklar olgunlaşmayı gösterir, hastalıksız ve gün ışığını tam emebilen boyutlu halidir.

Çiçek görünümü: Beyazımsı-pembemsi renkli olmakla beraber 8 adete kadar çiçek bulunabilir. Mayıs ortasında çiçeklenmeye başlayan aronia bitkisinin öbeklerinin genişliği 5 cm’yi bulabilir.

Kabuk yapısı: Kırmızımsı – kahverengi, dikkatli bakılmaz ise çok fark edilmeyen, düz ama üzerinde çapraz elmas şeklinde desenlerinin bulunduğu kabukları vardır.

Aroniada bulunan vitaminler; P, PP, C, B2, B6,  E vitaminleri açısından bolca zengin olan Aronia, A provitamini açısından da son derece zengindir.

Aroniada bulunan mineraller; Kalsiyum, bakır, bor, iyot, demir, mangan, molibden, kobalt, potasyum minerallerini bolca barındırır.

Aronia’nın Faydaları Nelerdir?

1. Antioksidan yönünden zengin

Aronia meyvesini belki de en önemli kılan başta gelen özelliği içeriğindeki antioksidanların zenginliği sebebi ile yaşlanmayı yavaşlatıcı bir özelliğe sahip olmasıdır. Vücudumuzdaki ölü hücrelerin yerine yenilerinin oluşmasında ve zayıflamış olan hücrelerinizin ise güçlendirilmesinde ve toparlanmasında önemli ve onarıcı bir etkiye sahiptir.

2. Parkinson’la savaşır

Parkinson gibi insan yaşamının kalitesini engelleyen çeşitli hastalıkların tedavisinde de yine kullanılması önerilen aronia, birçok parkinsonlu için umut ışığı.

3. Kalp ve damar dostu

Kalp ve damar gibi günümüzde sıkça görülen hastalıkların tedavi ve sağlığın yeniden kazanılması sürecinde insan vücuduna önemli faydalar sunarak tavsiye edilen bir meyve durumundadır.

4. Kansere karşı korur

Yine günümüzün bir diğer önemli sağlık problemlerinden biri olan kanserin tedavisinde hastaların iyileşmesine ve kendilerini toparlama süreçlerinde büyük görev sahibi olan aronia insan vücudu için önemli bir sağlık kaynağı.

5. Mide dostu

Mide ülserine karşı da koruyucu etki oluşturduğu gözlenen aronia, mideyi koruduğu ve onu zararlı parazitlerden temizlediği düşünülmektedir.

6. Karaciğere iyi gelir

Düzenli kullanım ile karaciğer hastalıklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Karaciğerinizin salgıladığı enzimlerin düzenlenmesinde ve düzgün çalışması da yine aronia bitkisinin önemli bir görevini oluşturarak büyük fayda sağlamaktadır.

7. Radyasyon temizleyici

Radyasyon zehirlenmeleri gibi çeşitli kimyasal gaz solunumu yaşamış veya yaşayan kişiler üzerinde tedavi amaçlı kullanılan aronia, onarıcı ve güçlendirici bir meyve olarak önemli tıbbi destek sağlamaktadır.

8. Bağışıklığı güçlendirir

Ne kadar çok aronia tüketimi o kadar güçlü bağışıklık sistemi. İnsanın bağışıklığı üzerindeki onarıcı ve takviye görevi önemli bir faydadır. Gribe yakalanma ihtimalinizi en az seviyede tutarak bağışıklığınızı yüksek tutar.

İnsan vücudunda önemli görevi bulunan safra kesesinin ağrılı rahatsızlıkları ve çeşitli hastalık tedavilerinde yine oldukça faydalı ve güçlendirici bir bitki olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bronşit ve benzeri kronik hastalıkların tedavisinde önemli ve büyük iyileştirici gücü bulunan aronia, bu yönde hastalıkları bulunan hastalara şifa kapılarını aralamaktadır.

Aronia’nın Varsa Yan Etki veya Zararları Nelerdir?

Tüm dünyanın yetiştirmeye ve ülke vatandaşlarına ulaştırmaya çalıştığı şifa deposu aronia’nın, şimdiye kadarki çalışmalar ve geri dönüşler neticesinde herhangi bir yan etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Ancak bu meyvenin veya yapraklarının alternatif bir tıbbi tedavi amaçlı kullanımı için kişilerin öncelikle doktorlarına danışarak hareket etmesi ve tüketmeleri önerilmektedir. Yeni bir meyve olması nedeni ile temkinli olmakta fayda var.

Aronia Nasıl Tüketilmeli?

Yemeklerde pişirilerek soframıza gelen, çeşitli aşamalardan geçip ilaç halini alarak bizi tedavi eden ve bahçe ve sokaklarımızın daha güzel gözükmesine yardımcı olan bu bitki ayrıca kurutulmuş veya taze meyve olarak da tüketilebilmektedir. Hatta taze veya kurutulmuş meyve olarak hazırlandığında da soslu dondurmalar ve meyve salataları ile göze ve damağa hoş gelen sunumlarda kullanılabilmektedir. Malum, yeni bir meyve aronia, daha doğrusu önemi ve sağladığı faydalar daha yeni keşfedildi, doğal olarak da nasıl tüketilmesi gerektiğine dair birçok da görüş bulunmaktadır.

Aronia meyvesi günümüzde birçok ülkede en çok şurup ve meyve suyu olarak tüketilmekte ve satılmaktadır. Aronia meyvesinin şurubu oldukça yoğun kıvamlı olduğu için tüketimi de çeşitli meyve suları veya sular ile sağlanmalıdır. Genellikle aronia meyvesinden elde edilen şurup özü suyla sulandırılıp içilmektedir, kimi çevrelerce de çay, elma suyu, ayva suyu veya diğer meyve suları ile de karıştırılıp içildiği bilinmektedir. Aronia, meyve suyu olarak tüketilecek ise günde 2 defa tüketilmesi yeterli olacaktır. Eğer kuru meyve olarak tüketmeyi düşünüyor iseniz de günde ortalama 40 gram civarı yemeniz yeterli olacaktır.

Aronia Meyvesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

1. Yiyecek Olarak Kullanımı

Aronia meyvesi pişirilerek yendiği zaman gayet sağlıklı ve lezzetli olur. Fakat bu meyvenin acı olduğunu hatırlatarak meyvenizin olgun olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Şeker ilave edilip hazırlandığı takdirde lezzetli bir pelte elde edebilirsiniz. Ayrıca aronia meyvesini pişirerek servis etmek kadar kurutulmuş etin içerisine ekleyerek tüketmekte lezzetli ve sağlıklı olması açısından önemli bir püf noktadır. Aronia meyvesinin içeriğinde bolca pektin olduğundan reçel ve marmelat yapımında da kullanımı yine tavsiye edilmektedir (Pektin, radyasyona karşı önleyici bir bileşen içermektedir).

2. Tıbbi Amaçlı Kullanımı 

İlk başlarda sadece alelade bir meyve olarak görülen ve sadece sofralarda ve bahçelerde görebileceğimiz bir meyve olan Aronia, yapılan yeni araştırmalar ve geliştirilen son çalışmalar ile bu meyvenin bir türü olan aronia melanocarpa’nin yüksek miktarlarda polifenol ve antociyanin içerdiği gözlemlenmiş, dolaşımı uyarıcı, idrar yollarını koruyucu ve kalbi güçlendirici etkisinin de olduğu saptanmıştır. Amerika’da bulunan Illinois Üniversitesi’nde hala sürmekte olan bilimsel çalışmalar neticesinde kanser ve kalp hastalıkları ile savaşmada önemli bileşenler ve kimyaya sahip olduğu yönünde düşünceler mevcuttur.

3. Çevre Düzenleme ve Süs Bitkisi Amaçlı Kullanımı 

Aronia bitkisi, alçak büyüyen bir çalı olmak ile birlikte genelde bahçe kenarlarında ve çit sıraları boyunca kullanılabilmektedir. Bu alçak çalının ayrıca uzun dallı yapısı bulunmakla beraber, çok yıllık bitkilerin veya sık şekilde büyüyen yer örtücülerinin arkasında kullanıldığı durumları genellikle tercih edilmektedir. Dış etkenlere son derece dirençli olan bu alçak çalı bitkisi, kuraklığa, maden enkazlarına, toprak sıkılaşmasına ve tuza karşı direnç göstermektedir. Bu sebeple de otoyol kenarları, çevre yolları, park-bahçe ve sokak çitlerinde sıklıkla kullanılan talep gören bir bitkidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.