Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Arpa Faydaları

Ülkemiz buğdaygiller familyası için çok geniş topraklara sahiptir. Özellikle de İç Anadolu Bölgesini çevreleyen toprakların her biri buğday yetiştiriciliği için çok önemlidir. Değerli topraklarda yetişen arpa sayesinde sofralarımızda pek çok yemekte arpayı kullanmaktayız. Tarlada yetişen arpa, buğday şeklinde yetişmektedir. Yetiştiği anda tarladan toplanarak kurutulur, ayıklanır ve evlerimize girer. Sofralarımızda bulunan arpa buğdaygillerin belki de en yararlı tahıllarından biridir. Zaten insan vücudunun tahıla olan ihtiyacı çok büyüktür. Bu durumda da tahıl alanındaki tüm besinler insan sağlığı için çok önemlidir. Arpadan yapılan tüm yemekler de insanların sağlıkları için çok önemlidir. Arpa faydalarını alabilmek içinde çeşitli yemeklerle arpa kullanılabilir.

Arpa Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Arpa faydaları insan vücudunun alması gereken tüm gıdaları bir arada bulundurduğu için çok yararlıdır. Vücudun genel sağlık durumunda gereken vitamin, mineral deposu olarak arpa kullanılabilir.

1. Zengin Bir Tahıl Kaynağı

Arpa zengin bir tahıl kaynağıdır. Arpa sayesinde vücudunuz için gerekli olan tüm tahıl ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Arpa bu nedenle zengin bir tahıldır. Tahıl vücutta dışkının daha kolay dışarı atılmasını sağlar. Dışkının dışarıya atılmasını zorlaştıran çeşitli etmenler vardır. Bu etmenlerden dolayı da insanlar bazı sindirim zorlukları çeker. Boşaltım sisteminin çok iyi şekilde çalışmaması insan vücuduna zarar verir. Örneğin bağırsakların çok iyi çalışmaması sindirim bozukluklarına neden olur. Aynı zamanda da sindirim bozuklukları kişide şişkinlik, gaz sıkışması gibi olumsuz durumları doğurur. Bu sorunların yaşanmaması için boşaltım sisteminin iyi çalışması sağlanmalıdır. Bağırsakların daha iyi çalışması boşaltım sistemini düzenler. Bu açıdan düşünüldüğünde de bağırsakların temizlenmesi gerekir. Genel olarak bağırsak temizliğinin yapılması da tüketilen besinlerle sağlanabilir. Tahıl bakımından zengin besinler tüketilerek bağırsak sisteminin çalışma hızı arttırılabilir. Tahıl vücutta bulunan tüm atık gıdaların dışarıya atılımını kolaylaştırır. Sindirim bakımından insanın kolay sindirim yapmasını sağlar ve de şişkinliği önler. Dolayısıyla da zengin bir tahıl kaynağı olan arpa tüketimi bağırsak sistemi sorunu yaşayan insanlar tarafından daha fazla tüketilmelidir. Arpa içerisinde bulunan lifler dışkının yumuşamasını sağlar. Diğer yandan da lifli besinler safra oluşumunu da engellemektedir.

2. Daha Sağlıklı Bir Kalp

Kalbin daha sağlıklı olmasını sağlamak için kalp sağlığını destekleyen yiyecekler tüketilmelidir. Kalp hastası, kalp ritim bozuklukları ve de diğer tüm kalp hastalarının beslendikleri yiyeceklere çok dikkat etmeleri gerekir. Arpanın içinde önemli bir fitonütrien olan “lignans” bulunur. Bu madde de kalbin daha sağlıklı şekilde çalışma faaliyetlerini sürdürmesini sağlar. Tahıl bakımından da zengin olan arpa, kalp sağlığı için çok gerekli bir besindir.

3. Kanser Hücrelerinin Vücutta Olmasını Engeller

Hem tedavi süreci hem de psikolojik bakımından insanları en çok yıpratan hastalıklardan biri kanserdir. Son zamanlarda kadınların üzerinde yaygınlaşan meme kanseri de çoğu kadını korkutmaktadır. Dolayısıyla düzenli olarak bazı kanser tedavisi kontrolleri yapılmalı ve de vücutta oluşabilecek en ufak bir şüphe durumunda doktora başvurulmalıdır. Çünkü erken teşhis tüm hastalıkların güvenli tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun dışında beslendiğiniz yemekleri de kontrol ederek kanserden korunabilirsiniz. Örneğin kanser hücresinin vücutta oluşumu arpa tüketimi yapılarak sağlanabilir.

4. Bol Miktarda Magnezyum

Vücudun alması gereken besinlerden biri de magnezyumdur. Magnezyum kişinin daha dirençli bir vücuda sahip olmasını sağlar. Diğer yandan da magnezyum, diyabet hastaları için kandaki şeker oranının dengelenmesini sağlar. Dolayısıyla da diyabet hastaları mutlaka düzenli olarak vücutlarına magnezyum almaları gerekir. Arpa tahılında ise yüzde atmışa kadar bir magnezyum oranı bulunur. Bu şekilde de magnezyumun alınması için kişiler arpa tüketimlerini arttırabilir.

5. Eklemlerin Daha Esnek Olmasını Sağlar

Sporla ile uğraşan kişilerin esnek yapılara sahip olmaları gerekir. Hemen hemen tüm sporlar için gerekli olan bu esneklik vücut tiplerine göre farklılık gösterir. Yani insanların esneklik yapıları birbirinden farklıdır. Bir insan çok fazla esnek hareketler yapabilirken bir diğeri o kadar esnek hareketler yapamayabilir. Eklemlerin esnek yapısının sahip olmamalarından dolayı bu durum ortaya çıkar. Eklemlerin güçlü olması için kalsiyum minerali gerekirken eklemlerin daha esnek olmasını sağlamak için tahıl ürünlerinden olan arpa tüketimi gerekir. Arpa faydaları arasında esnek eklemlere sahip olmak vardır. Bu nedenle sporla ilgilenen ve de bu yolda ilerleyen kişiler arpa tüketimine d özen göstermeliler.

6. Kış Aylarındaki Boğaz Ağrılarının Giderilmesi

Kış aylarında soğukların etkisi ile belki de insanların en büyük hastalıklarından biri de boğaz ağrısıdır. Boğaz ağrısı gerçek anlamda en zor ve de çekilmesi en güç hastalıklardan biridir. Çünkü boğazın acısından dolayı kişiler yemek yemekte, günlük işlerini yapmakta bayağı zorluk çekerler. Kış aylarında soğuk havalarında etkisi ile beraber boğazdaki bademcikler şişebilir. Bu durumla  karşılaşan insanlar ilk olarak doktora gitmeli ve de gerekli ilaçları almalıdır. Ancak tüm bunların yanında da boğaz ağrısı rahatsızlığı olan insanların mutlaka dikkat etmeleri gereken bazı yiyecekler vardır. Örneğin çok sıcak ve de çok soğuk besinleri tüketmekten sakınmaları gerekir. Bunun dışında tüketecek oldukları bazı besinler sayesinde insanlar boğaz ağrılarının acısının azalmasını sağlayabilir. Arpa faydaları arasında boğaz ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. 4 bardak suya 2 çorba kaşığı arpa konur. Kaynatılıp süzülür. Bu sıvı günlük olarak oda sıcaklığında içilir. Böylece boğaz ağrısının azaldığı gözlemlenir.

Arpa Nasıl Tüketilebilir?

Arpadan elde edilen pek çok yemek türü vardır. Türk mutfağında da arpanın kullanım alanı çok fazladır. Arpa şehriye çorbası yapılarak bu şekilde arpa gıdası alabilir. Aynı zamanda arpa pilavı da yapılabilir. Hatta pirinç pilavının da içerisinde kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.