Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Arpa Suyu Diyetinin Zararları

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite her kesimden insanı tehdit ediyor. Fast food kültürü, aşırı şekerli ve yağlı yemek yeme alışkanlığı ve abur cubur tüketiminin artışı obezite hastalığının bunca yaygınlaşmasına neden oluyor. Bir yandan da moda endüstrisinin zayıflığı gündemde tutması, güzellik kavramını zayıf ve güzel mankenler üzerinden yansıtması gençleri sürekli diyet yapmaya itiyor. Bir yandan sağlıksız beslenme dolayısı ile obezite sorunu bir yandan da çağa ayak uydurma hırsı ile yapılan bilinçsizce diyetler insanların hayatını mahvediyor. İnsanların her gün yeni bir diyet reçetesini dendiğini görüyoruz. Birçok ünlünün de uyguladığı için popüler olan diyetlerden biri de ” arpa suyu diyeti” dir. Arpa suyu diyetinin açlık duygusunu giderdiği, iştahı kestiği fakat içeriği sayesinde vitamin ve mineral kaybına uğratmadan hızlı kilo verdirdiği söylentisi var. Fakat bilinçsizce yapılan bu arpa suyu diyetinin zayıflamaktan öte zararları vardır. Bu yazıda sizlere arpa suyu diyetinin zararlarından bahsedelim.

Arpa Nedir ve Arpa Suyu Nasıl Üretilir?

Arpa bol güneş alan sıcak iklimlerde sıkça yetiştirilen yıllık bitkidir. Tipi ve şekli ile buğdaya çok benzer. Beta glukan kaynağı olan ve tüm tohumu lif içeren arpa, ayrıca bol nişasta içerir. Arpanın hem tohumunun hem de kepeğinin bolca lif barındırması dolayısı ile insanlar tarafından daha kolay sindirilir. Arpa yenildiğinde tok tutan ve gaz yapmayan bir bitkidir. Arpa en çok hayvan yemi olarak kullanırken , ikinci sırada gıda ve alkol sanayisinde kullanılır. Özellikle hayvanların kısa sürede beslenmesine arpa sıkça kullanılır. Arpa sadece bir bakliyat olarak değil; özünden yağı çıkarılarak, tohumları fermente edilip özellikle bira yapımında kullanılarak ve kaynatılıp çay formu ile kullanılır. Arpa B1, B3 ve B6 vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez gibi mineraller içerir. Bu yönü ile zayıflamak isteyen kişilerin en çok tükettiği bakliyattır.

Arpa suyu ise arpa tohumlarının kaynar suya eklenerek çay gibi demlenmesi sonucunda elde edilir. Arpa suyu çay gibi tüketilerek tarçın ve bal ile tatlandırılır. Arpanın tohum hali, işlenerek kullanılması ve çay formu insan sağlığı için faydaları varken zararları da bulunur.

Arpa Suyu Diyeti Nasıl Yapılır?

Arpanın yüksek lifli yapısı ve zengin mineral içeriğini bilinmesi ile diyet listelerine eklenen önemli bir gıda maddesi haline geldi. Arpa suyunun metabolizmayı hızlandırması ile de son zamanların en popüler diyeti olan ” arpa suyu diyeti” ortaya çıktı. Bu diyette sadece arpa suyu değil, arpadan yapılan yemekler, püreler tüketilerek gün tamamlanıyor. Arpada bulunan demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri vücudun ihtiyacı olan mineralleri sağlıyor. Fakat arpanın kendisini değil de suyunu tüketmek bazı sorunlara neden olur. İşte son zamanlarda uygulanan Arpa diyeti;

Kahvaltı; 1 su bardağı arpa lapası ile  1 kase yoğurt

Ara Öğün;  1 fincan yeşil çay

Öğle yemeği; 1 kase lahana çorbası, 1 kase arpa lapası ile bol yeşillikli salata

2. ara öğün; mevsim meyvesi

Akşam yemeği; 1 kase arpa lapası, 1 kase yoğurt

Gün içerisinde ise 6 bardak arpa suyu içilmesi ile kısa sürede kilo verilir. Arpa diyeti ve arpa suyu tüketimi karaciğer ve böbreklere fayda sağlarken, sadece arpa açısında zengin bu diyet vücutta başka sorunlara neden olabilir. Bu yüzden arpa diyeti veya arpa suyu diyeti uygulamadan önce mutlaka bir diyetisyen kontrolünde gerekli testleri yapmalısınız.

Arpa Suyu Diyetinin Zararları Nelerdir?

Arpa suyu diyetini zayıflamak amacı ile uygulamak ve çok fazla tüketmek kısa süre sonra vücutta büyük sorunlara neden olur.

1. Bağırsaklarda Gaz Yapar

Günde 6 bardaktan fazla tüketilen arpa suyu , bağırsaklarda sindirimi zorlaştığı için gaz sancısına neden olur. Bu yüzden uzun süren bir şişkinlik hisseder ve iştah kaybı yaşarsınız.

2. İshale Neden Olur

Arpa suyu diyeti bağırsak sistemini harekete geçirir. İçten dışa lifli yapısı ile bağırsaklarda kolayca sindirilen bir besindir. Arpa suyunun fazla tüketimi ishale neden olur.

3. Karın Ağrısı Başlatır

Arışı içilen arpa suyu midede şişlik ve bağırsaklarda hareketlenmeye neden olur. Akabinde ishal durumu gerçekleşir. Bu ishal şiddetlenirse karın ağrısı başlatır.

4. Ödem Meydana Gelir

Arpa suyu diyeti şeker içeriği ile zengindir. Arpa suyu içtikçe su içme isteği de artar. Akabinde kişide fazla suyun atılmamasından dolayı ödem oluşabilir.

5. Kabızlık Oluşabilir

Arpa suyu diyeti sonucu ishal olabildiği gibi, bunu sindiremeyen kişilerde kabızlığa neden olur. Dışkılama yapamaz hale gelen kişilere doktor müdahalesi gerekir.

6. Rektal Kanama Meydana Gelir

Arpa suyunu sindiremediğinden dolayı kabızlık yaşayan kişilerde dışkılama yapmaya çalışırken zorlamadan dolayı rektumda kanama meydana gelir.

7. Alerjik Reaksiyon Gelişir

Arpa suyu diyetinde arpa suyunun aşırı tüketimi kısa süre sonra alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

8. Çölyak Hastalığını Tetikler

Arpa suyu diyetini uygulayan kişiler uzun vadede çölyak hastalığını tetikleyebilir.

Arpa Suyu Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Arpa suyunun aşırı tüketimi idrar söktürme hızının artmasına neden olur. Bu durum vücudun ihtiyacı olan suyun aşırı şekilde atılmasına buna bağlı hastalıkları meydana getirir. Eğer arpa suyu diyeti uygulayacaksanız, mutlaka su tüketimi de arttırın. Ayrıca diyetisyen kontrolünde bu diyeti uygulayın . 15 günde bir gerekli testleri de yaptırın. Böylece arpa suyunun vücuda olası bir zararının önüne geçersiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.