Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Arpacık Tedavisi, Nasıl Geçer?

Arpacık genellikle göz kapaklarının kenarında çıkan kırmızı renkli, ağrılı bir yumrudur. Görünüşü çıban veya sivilceye benzemektedir. Arpacığın içi genellikle irin ile doludur. Çoğu zaman göz kapağı üzerinde meydana gelir. Ancak bazı zamanlarda göz kapağının içinde de oluşum gösterebilmektedir.

Çoğu durumda arpacık belirgin olmaya başlar ve birkaç gün sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Ayrıca oluşan acı ve ağrıyı azaltmak için göz kapağınızın üzerine ılık bir havlu ya da bez parçası koyabilirsiniz. 2 çeşit arpacık türü bulunmaktadır.

Bunlardan ilki dış arpacıktır. Göz kapağınızın kenarında meydana gelen bir şişlik şeklindedir. Sarı renkli bir irin ile dolu noktaya dönüşerek, dokunulduğunda acı verir.

Diğer türdeki arpacık ise iç arpacıktır. Bu da göz kapağının iç tarafında oluşan şişlik anlamına gelmektedir. Dış arpacığa göre çok daha acı verici olabilmektedir.

Arpacık Neden Olur?

Arpacığın asıl oluşum sebebi göz kapağında bulunan yağ bezlerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bir çeşit bakteri bu enfeksiyona sebep olmaktadır. Arpacığa sebep olan bakterinin ismi ise staphylococcus bakterisidir. Ayrıca uzun süreli olarak göz kapaklarında meydana gelen tahriş arpacığa sebep olabilmektedir.

Arpacık oldukça yaygın olarak meydana gelmektedir. Çoğu kişi hayatı boyunca 1 veya 2 kez arpacık enfeksiyonu geçirmektedir.

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık oluşumu sırasında meydana gelen birtakım belirtiler ve işaretler mevcuttur. Bunlar;

 • Göz kapağında çıban veya sivilceye benzeyen kırmızı renkli yumru oluşumu
 • Göz kapağında belirgin bir ağrı oluşumu
 • Göz kapağında şişlik oluşumunun başlaması
 • Gözün sık sık yaşarması gibi belirtiler arpacık oluşumu sırasında meydana gelen belirtilerdir.

Göz kapağında tahrişe sebep olan bir diğer durum da şalazondur. Şalazon ise, göz kapağının merkezinde bulunan küçük bir yağ bezinin tıkanması sonucu oluşur. Arpacığın aksine şalazon çoğu zaman acıya sebep olmaz ve göz kapağının iç tarafında meydana gelir. Her 2 durumun tedavisi de benzer koşullarda yapılmaktadır.

Çoğu arpacık gözünüz için zararsızdır ve net bir şekilde görmenizi engellemez. Kendi başınıza alabileceğiniz ılık bir havluyu günlük 5-10 dakika arası gözünüze bastırmak ve göz kapağınıza hafifçe masaj yapmak gibi önlemler ile basit çözümler elde edebilirsiniz. Eğer son 48 saat içerisinde arpacıkta herhangi bir gelişme olmadıysa, kırmızılık ve şişlik göz kapağınızın üzerine doğru yanağınıza veya yüzünüzün diğer kısımlarına uzandıysa, bir doktora görünmek en iyi çözüm olacaktır.

Arpacık Risk Faktörleri Nelerdir?

Arpacık oluşum riskini arttıran birtakım faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yıkanmamış eller ile göz kapaklarınıza dokunmak
 • Lens kullanan kişilerin lens takarken ellerini yıkamaması veya lensin dezenfekte edilmemesi
 • Bayanlar için göz makyajını temizlemeden uyumak
 • Eski veya zamanı geçmiş kozmetik ürünleri kullanmak
 • Göz kapaklarında meydana gelen kronik şalazona sahip olmak gibi faktörler arpacık riskini arttırma özelliğine sahiptir.

Ayrıca arpacık komplikasyonlarına sahipseniz doktorunuz tarafından antibiyotik verilecektir. Bu komplikasyonlar arasında ise göz kapağının kapatan bir bez olan şalazyon oluşumu ve gözün etrafındaki dokuların enfeksiyon kapmasıdır.

Arpacık Teşhisi Nasıl Yapılır?

Arpacık teşhisi için karışık testlere ve örnek doku alarak laboratuvar ortamında incelemeye gerek yoktur. Doktorunuz tarafından yapılan arpacık testi göz kapağının incelenmesi suretiyle yapılır. Teşhis işlemi sırasında bir ışık ve büyüteç kullanılarak rahatça yapılabilen bir işlemdir.

Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu durumda arpacık, belirli bir tedavi gerektirmez. Arpacık bir süre sonra kendi kendine ortadan kaybolur. Ancak tekrar etmesi oldukça yaygın olarak meydana gelir. Eğer arpacık ısrarcı bir şekilde kendini tekrar etme eğiliminde ise doktorunuz bir takım tedavi yöntemleri uygulayabilir.

1.Antibiyotik

Pills3

Bu tedavi yönteminde doktorunuz tarafından antibiyotik göz damlası veya antibiyotik göz kremi yazılarak, göz kapağına uygulanması gerekir. Eğer oluşan arpacık göz kapağı üzerinde yayılma eğiliminde veya kalıcı bir enfeksiyon türünde ise doktorunuz tarafından yazılacak antibiyotikler hap veya tablet şeklinde olacaktır.

2.Cerrahi Operasyon

arpacık-kisti

Eğer arpacık temizlenemiyorsa, irini kurutmak için arpacıktan bir kısmı kesip alır. Bu sizlere çok daha hızlı bir iyileşmenin yanında oluşan acılarda ve şişlikler de azalma olmasını sağlayacaktır. Uygulanan tüm tedavi işlemlerine rağmen arpacık halen kalıcı bir şekilde devam ediyorsa;

 • Arpacığa hiçbir şey yapmadan geçmesini bekleyin. Özellikle arpacığın etrafındaki irini sıkıştırmayı sakın denemeyin. Bu durum enfeksiyonun daha da yayılacağı anlamına gelmektedir.
 • Sabun ve su ile arpacığın meydana geldiği göz kapağını temizleyiniz.
 • Arpacık tamamen geçene kadar herhangi bir kozmetik ve makyaj malzemesini gözünüze sürmeyin.
 • Arpacık ile alakalı durumlarda, lensler genellikle bakteri ile kirlenmektedir. Arpacık tamamen düzelene kadar lenslerinizi kullanmadan dışarı çıkmanız çok daha faydalı olacaktır.

Arpacık oluşumunu önlemek için ise günde birkaç kez ellerinizi alkol bazlı jeller ile temizleyin. Arpacığın tekrarlamaması için kozmetik ürünlerinin kullanılmasını minimum düzeye indirin. Özellikle göz makyajı ile geceyi geçirmeyin. Lens kullanan kişilerin, lens temizliğine gereken önemi vermesi de gerekmektedir. Eğer daha önce arpacık geçirdiyseniz, bu durumun tekrarlamaması için ılık bir havlu ile göz kapaklarınızı ovalayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.