Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Arsenik Kanser Yapar mı?

Arsenik doğal bir element olup dünya genelinde az olarak bulunan, yarı metal olarak adlandırılan, bilimsel anlamda simgesi As, atom sayısı otuz üç olan, maden filizlerinde yaygın olarak bulunan (Özellikle bakır ve kurşun), basit element çeşididir. Metal ile ametal arasında özelliğe sahiptir.

Genel olarak oksijen, klor ve kükürtle bileşim halde bulunur, kokusu yoktur ve buharlaşma özelliğine sahip değildir. Kolaylıkla suda çözünebilen arsenik, buharlaşmaz, vücuda alımı ise solunum ve ağız yoluyladır. Ağız yoluyla alımı içecek ve kalitesiz makyaj ürünü olan ruj sayılabilir. Biz de bu yazımızda arsenik kanser yapar mı sorusunu inceleyeceğiz.

Arsenik Nerelerde Bulunur ve Nerelerde Kullanılır?

Arsenik yeryüzünde dağılmış halde az olarak bulunmaktadır. Kullanım alanları ise, mürekkep yapımında, tekstil boyaları ve kozmetik boyalarda, ahşap da, haşere öldürücü ilaçlarda, sigarada bulunmaktadır. Çin ve Uzak Doğu’da çok fazla kullanılan arsenik, diğer ülkelerde yasaklanmasına karşın Çin bu yasağa rağmen halen kullanımına devam etmektedir, bu sebeple Çin’den ithal edilen hemen hemen tüm ürünler fazla miktarda arsenik içermektedir. Özellikle oyuncaklar bu kapsamdadır. Çin mallarının alınmaması, kullanılmaması sağlığınız açısından uygun bir davranış olacaktır.

Bunların yanı sıra kalitesiz olarak uygun olmayan şartlarda üretilen makyaj malzemelerinde de aynı tehdit söz konusudur.

Gıda ürünlerinde de bulunan arsenik özellikle deniz ürünleri, pirinç, kümes hayvanları ve mantarlarda da bulunmaktadır.

Arsenik Zararları Nelerdir?

Yeryüzünde az miktarda bulunan arsenik aklınıza gelen her şeyde mevcuttur, ancak bilinçsiz bir şekilde kullanımı insan sağlığı açısından oldukça sakıncalı ve tehlikelidir.

İnsan sağlığı her şeyden önce gelir, bu nedenle arsenikli ürünlerden olabildiğince uzaklaşmak gerekmektedir. Ne var ki uygun ortamlarda üretilmeyen, kozmetik ürünler olan makyaj malzemelerinden tutun da boyalar, oyuncaklar yapay olarak üretilip insan vücuduna girdiği için, hep risk olarak değil tehlikeli olarak adlandırılmıştır.

Vücuda çok miktarda alınan arsenik, mide bulantısı, kusma ve boğazda yanma şeklinde kendini gösterir. Daha yüksek dozda alımı ise, dolaşım bozukluğu, kalp krizi ve benzeri ölümcül hastalıklara neden olur. Zehirlenme olarak adlandırılan bu bulguların, kronik zehirlenmesinde ise sinir sisteminin çökmesi, bilinç kayıpları ve ölümle sonuçlanan sebepleri beraberinde getirmektedir.

Kişilerde arsenik miktarının belirlenmesi amacıyla, arsenik ölçümü saç ve tırnaklar ile yapılmaktadır. Ancak bu testler sadece arsenik miktarı ölçümü içindir, olan bir hastalığı belirlemek adına bu testler yapılmaz.

Tüm bu nedenlerle hastalık yapan arsenik oranı yüksek olan malzemeleri kullanmaktan şiddetle kaçınmalı veya kullanılması gerekiyorsa koruyucu önlemler alınarak kullanılmalıdır, örneğin haşere ve böcek ilaçlanmasında, boya kullanımında, sigarayı aşırı olarak tüketilmemesi anlamında dikkat edilmelidir.

Arsenik Kansere Sebebiyet Verir mi?

Zararlı özelliklerine göz atıldığında karşımıza arsenik kanser yapar mı sorusu karşımıza çıkıyor. Arseniğin kanser üzerinde küçümsemeyecek şekilde etkileri vardır, bu yüzden pek çok kanser türüne neden olduğu yapılan araştırmaların sonucudur.

Özellikle hazır elma sularında arsenik miktarının, limitin üzerinde bulunması endişe vericidir. İçme sularında da bulunan arsenik arıtma tesisleriyle bu sorunu çözmeye çalışmıştır.

İnsanlardaki kanser oranının artışında arseniğin payı küçümsenmeyecek derecededir, özellikle akciğer kanseri, cilt kanseri (Uzun süre arseniğe maruz kalanların ciltlerinde kararma ve vücutta kabarma ve siğiller şeklinde görülür), karaciğer kanseri, böbrek ve lenf kanserleri, kan kanseri ve karaciğer kanserleri olarak. Kanser çeşitleri bölgelere göre değişmekle birlikte tiroit kanseri ve mesane kanserleri de sayı olarak azımsanmayacak derecededir. Kısacası arsenik kanser yapar mı sorusunun cevabı evet olmaktadır.

Arsenik bilinen bir kanserojendir maddedir, inorganik (Yani yapay, yani organik değil veya anorganik) arsenik insan sağlığı açısından en çok zehir barındıran bileşendir, organik arsenik ise daha az zehir barındıran bileşenlerdir.

Sonuç olarak arsenik tehlikeli bir bileşendir ve pek çok kanser türüne sebep olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.