Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Asabiyet ve Anksiyete İçin Çaylar

Anksiyete ya da asabilik durumu kısa bir tanımla, kaygı, korku, sıkıntı, gerilim ve endişe hali anlamına gelir. Hiçbir sebep yokken, tedirgin olma hali olarak da tanımlanabilir. Anskiyete durumu bazı doktorlara göre, insanların yaşadıkları kötü olaylardan meydana gelen iç çatışmanın bir ürünüdür. Her insan yaşadığı kötü olaylardan olumsuz bir şekilde etkilenir. Bazı insanlarda bu durum asabiyete ya da anksiyeteye dönüşebilir.

Asabiyetin ve anksiyetin meydana getirmiş olduğu stres, kaygı, endişe ya da mutsuzluk gibi durumlarla baş etmek için birçok yöntemi denemiş olabilirsiniz. Bunun için bazı yöntemler çözüm olabilirken bazı yöntemler de işe yaramayabilir. Asabiyet ve anksiyete durumunu çözüme ulaştırmak için sakinleştirici etkisi yüksek olan bitki çaylarını da düzenli olarak içebilirsiniz. Ancak herhangi bir hastalığınız varsa ve düzenli olarak bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa sakinleştirici özelliği olan bitki çaylarını içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Asabiyet ve Anksiyete İçin Hangi Çaylar İçilmeli?

1. Papatya Çayı

Papatya Çayının Faydaları?

Papatya çayı her türlü gribal enfeksiyonlarda kullanılan bir bitki olarak bilinir. Ancak papatya çayının tek faydası bununla sınırlı değil. Aynı zamanda papatya birçok ülkede bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Mesela, mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Papatya çayı sakinleştirici olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda stresi azaltmayı sağlar ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayını hazırlamak isterseniz kaynamış sıcak suyun içerisine 2 yemek kaşığı papatya çayını ilave edin. 10 dakika kadar çayın demlenmesi için bekleyin. Bu süre sonunda çayınız hazır hale gelecek. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere içebilirsiniz. Papatya çayını içtikten sonra sinirlerinizin yatıştığını ve sakinleştiğinizi hissedeceksiniz.

2. Nane Çayı

Nane Çayının Faydaları?

Nane, içeriğinde yer alan uçucu yağ sayesinde hafif uyarıcı aromatik bir bitki. Geleneksel insanlar eskiden beri her ağrı için nane ya da nane yağı kullanır. Özellikle sinirsel temelli baş ağrıları, yorgun bir sinir sistemini yeniden canlandırmak için kullanılması çok etkili olur. Özellikle asabiyet ve anksiyete durumları için en çok kullanılan bitkiler arasında yer alır. Asabiyet ve anksiyete durumu için nane çayını düzenli olarak içebilirsiniz. Bu tür durumlarda nane çayını içerek, nane bitkisinin sinirleri yatıştırıcı ve yenileyici etkisinden büyük ölçüde yararlanabilirsiniz.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayı için cezvenin içerisine bir su bardağı kadar suyu dökün ve kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı nane ilave edin ve demleninceye kadar bekleyin. Süre sonunda biraz ılıklaşınca nane çayınızı içebilirsiniz. Nane çayını düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere içebilirsiniz.

3. Kediotu Kökü Çayı

Kediotu Kökünün Faydaları

Kediotu kökü sakinleştirici çaylar arasında yer alan ve etkisi çok fazla olan bir bitki. Sakinleştirici etkisi olan, uykuya daha kolay dalmayı sağlayan, stresi ve kaygıyı azaltır. Asabiyet ve anksiyete durumlarında sakinleştirici ve gevşetici etkisi bulunur. Anksiyete ilaçlarıyla benzer etki gösteren kediotu kökü çayı beyinde yer alan gama amino butirik asit oranını arttırmada çok etkili.

Kediotu Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

Kediotu kökü çayını hazırlamak isterseniz, bunun için bir demlik kaynamış suyun içerisinde 2 çay kaşığı kediotu kökü ilave edin ve 10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Biraz ılık bir kıvama gelince kediotu kökü çayını içebilirsiniz. Bu çay yaklaşık olarak 1 ya da 2 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Kediotu kökü çayını haftada 2 ya da 3 kere içebilirsiniz.

Kediotu kökü yakın zamanda kapsül olarak eczanelerde satılmaya başladı. Doktorunuza danışarak kapsül şeklinde de kullanabilirsiniz.

4. Çarkıfelek Çayı

Çarkıfelek Çayının Faydaları

Çarkıfelek çayı özellikle sinirlere çok iyi gelen bir bitki. Aynı zamanda bazı dönemlerde yoğun olarak yaşanılan kaygının azalmasına ve uykusuzluğun giderilmesinde büyük oranda etkili olur. Aynı kedi otunda olduğu gibi, çarkıfelek çayının içeriğinde yer alan bazı maddeler beyinden vücuda doğru yayılan rahatlatıcı sinyallerin oluşmasını sağlar. Kedi otunun etkisi kadar güçlü bir etkisi olmasa da asabiyet ve anksiyete durumlarını kontrol altına alır, sinirleri büyük ölçüde yatıştırır. Aynı zamanda çarkıfelek bitkisi ile hazırladığınız çaylar çok güçlü bir sakinleştirici etki gösterir, stresi ve kaygıyı azaltır.

Çarkıfelek Çayı Nasıl Yapılır?

Çarkıfelek bitkisinin çayını hazırlamak için 2 su bardağı suyu bir demliğe boşaltın ve içerisine 2 çay kaşığı çarkıfelek otunu ilave edin. Yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Özellikle asabiyet ve anksiyete durumları için günde 2 ya da 3 bardak çarkıfelek çayını içebilirsiniz.

5. Melisa Çayı

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayının en önemli özelliği sinirleri sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisinin olması. Aynı zamanda asabiyet ve anksiyete durumunda tüketilmesi gereken bir bitki.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisinde kullanılan melisa çayını hazırlamak için, bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra içerisine 2 çay kaşığı melisa çayı ilave edin. Melisa çayı demleninceye kadar bekleyin. Bu sürenin sonunda çay ılık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Melisa çayını düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.