Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aseton Kanser Yapar mı?

Asetonun kimyasal anlamda, sözlükteki açıklama şekli, kireç ile doyurulmuş odun asidinin kuru damıtılmasıyla elde edilen, renksiz, kolay alev alır, eter kokulu (Keskin bir kokuya sahip), uçucu, pek çok organik madde için çözücü, eritici olarak kullanılan bir sıvıdır. Aseton kimya biliminde molekül olarak bir keton maddesidir.

Çok fazla organik maddeyi eritme özelliğine sahip olan aseton maddesi, kimya sanayisinde önemli bir yer işgal eder. Biz de bu yazımızda asetonla alakalı bilinmesi gerekenler ve aseton kanser yapar mı sorusunun cevabını açıklayacağız.

Asetonun Zararları Var mıdır?

Uzun süreli asetona maruz kalındığında, solunum yoluyla alındığından, solunum yollarında tahrişe, baş ağrısına, huzursuzluğa sebep olur, daha fazlası ise baygınlığa sebep olur. Yine uzun süreli, asetona temas yoluyla maruz kalındığında, cilt kuruluğuna sebep olduğu saptanmıştır.

Aseton alkolden daha az zehirli olmasına rağmen, uzun bir süre asetona maruz kalındığında sarhoşluk ve uyku verici olarak zararı görülür.

Aseton çevremizde oldukça geniş bir alanı işgal etmesine rağmen aseton zehirlenmesi oldukça nadir görülen bir durumdur. Farkında olarak veya yanlışlık ile ağızdan alınan aseton, ağız içine zarar verdiği gibi bilinç kaybına da neden olur. Aseton kanser yapar mı sorusu da bu konular ışığında ortaya çıkmıştır.

Asetonun Yararları Var mıdır?

Aseton kullanıldığı alanlarda faydalı gibi görünse de insan sağlığı açısından o kadar da masum değildir. İnsan sağlığı açısından yararları konusunda her hangi bir bulguya saptanmamıştır.

Aseton Nerelerde Kullanılır?

Aseton nerelerde kullanılır sorusunun cevabı aslında çok basit. Günlük hayatımızda da, özellikle bayanlar aseton kullanmaktadır.

Aseton parafinin (Petrol, neft, katran gibi maddelerden çıkarılan, beyaz renkli, katı ve yarı saydam, buharı parlak bir alevle yanan bir hidrokarbon) saf hale getirilmesinde, fotoğraf filmlerinin hazırlanmasında, yağ, mum, reçine, plastik, vernik gibi malzemelerin çözücü maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu çözücülüğü sebebi ile aseton patlayıcı madde yapımında ve sentetik fabrikalarında çok fazla kullanılmaktadır.

Aseton yanıcı, alev alıcı bir madde olduğu için ateşle yaklaşmamalı ve kolayca alevlenebilecek elyaf ve elyaf ürünleri de asetondan uzak tutmalıdır. Aynı şekilde plastik ve plastik malzemeler de, selülozik (Selülozdan, kağıt, suni deri, saydam plastikler elde edilir) maddelerin de asetondan uzak tutulması gereken malzemelerdir.

Aseton, çözücü özelliğinden dolayı oje ve tırnaklardaki cila katmanlarını çıkarmaya yarar, ancak kimyasal çözücü olduğu için, tırnakları güçsüz ve zayıf hale getirdiğinden dolayı, bu nedenden dolayı tırnaklar kolayca kırılabilir duruma gelir, tırnak ve tırnak kökleri için yani tırnağın etle birleştiği kısım için oldukça zararlıdır. Ojenin içeriğinde bulunan renk çözücüler de in vücudundaki endokrin (Hormon sistemi) ve sinir sistemi için oldukça zararlıdır ve oje çok fazla toksin içerdiğinden, kozmetik ürünlerinin içerisinde tehlike içeren ve zararlı olanların en üst sırasında yer alır.

Ayrıca aseton, polislerin olay sonrası da deliller ile kesin bir sonuç çıkarılabilmesi, net bir sonuç elde etmek adına delillerin temizlenmesi için kullanılır. Aseton bazı durumlarda cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılacak ilaçların içeriğinde, alkol ve gliserinle birlikte kullanılmaktadır.

İnsanın idrar ve kanında da çok az miktarda bulunan aseton, insanın kan ve idrarında yapılan test ve tahliller de olması gerekenden fazla bulunan aseton maddesi, kişideki beslenme bozukluğu veya beslenme eksikliği olduğunu gösterir, ayrıca yapılan zayıflama diyetlerin de idrar ve kanda aseton bulunması, genelde şeker hastalarının da idrarında aseton fazla miktarda bulunur. Kişinin idrar ve kanında gereğinden fazla aseton bulunması idrarının aseton gibi keskin bir kokuya sebep olur, idrarın kokusu keskindir.

Şeker hastalarının da aseton fazla miktarda bulunduğundan, ağız kokusuna müteakip, ağızları aseton gibi kötü bir koku salgılar.

Aseton Kanser Yapar mı?

Asetonun kansere sebep olup olmadığı bilimsel olarak açıklanmamıştır. Aseton kanser yapar mı sorusunun tam olarak cevabı bilinmemekle birlikte tersi de söz konusu değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.