Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Sürekli oje kullanan ve her gün kıyafetinin rengine göre, farklı renkte oje süren kadınların vazgeçilmez ürünlerinden biri de şüphesiz asetondur. Oje kullanan kadınların, ojelerini çıkarmak için aseton kullanması gerekiyor. Oje çok sık kullanılan bir kozmetik ürün olduğu için bazen istenmeyen kazalar yaşanabiliyor. Aseton kıyafetinize, halıya, koltuğa ya da farklı bir yüzeye dökülüp, leke kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle kadınların en çok korktuğu lekelerden biri haline geliyor. Aslında birkaç farklı yöntemle farklı yüzeylerde yer alan aseton lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Halıdan Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Asetonun içeriğinde yer alan bazı kimyasal maddeler oje çıkarmada yarar sağlar ve aynı zamanda aseton çevrede çok fazla madde için çözücü bir özelliğe sahiptir. Eğer ojenizi çıkarırken halıya aseton döküldüyse bu lekeyi çıkarmak için halı için özel üretilen deterjanları kullanabilirsiniz. Halınız beyaz ise, beyazlatıcı özelliği olan deterjanları tercih edebilirsiniz. Halınız eğer renkliyse, renkli halılar için üretilen leke çıkarıcı deterjanları kullanabilirsiniz. İlk olarak küçük bir kabın içerisine leke çıkarıcı deterjanı ve biraz da suyu ilave edin. Deterjan köpürmeye başladığı zaman, temiz bir bezle halınızı silin, isterseniz halı fırçası da kullanabilirsiniz. Aseton lekesi çıktıktan sonra halınızı durulayabilirsiniz.

Koltuktan Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton oje için çıkarıcı bir etkiye sahip olsa da, farklı yüzeyler için leke oluşturan bir üründür. Koltukta oluşan aseton, ton farklı meydana getirecek bir lekeye neden olur. Asetonun içeriğinde yer alan bazı kimyasal maddeler, renkli bir zemine döküldüğü zaman rengin kalıcı bir şekilde açılmasına neden olur. Aseton lekesini çıkarmak için, leke çıkarıcı deterjan kullanmanız gerekir. Ilık bir suyun içerisine leke giderici özelliği bulunan deterjanı bir ölçü kadar ekleyin ve temiz bir bezle silin. İsterseniz leke giderici deterjanı direkt lekenin üzerine belirli bir miktar dökebilirsiniz. Bu yöntemle de aseton lekesinden kurtulabilirsiniz. Koltuğunuz kuruduğu zaman aseton lekesi çıkmış olacak ve eski rengine geri dönecektir.

Deriden Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton içeriğinde bulunan bazı kimyasal maddeler sebebiyle, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Eğer asetonla ojenizi çıkarırken, aseton derinize temas ederse hiç vakit kaybetmeden, derinizi bol su ve sabunla yıkayın. Derinizi mutlaka asetondan temizleyin. Eğer gözünüze aseton kaçarsa yine bol su ile yıkayın.

Elden Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton içerisinde yer alan kimyasal maddelerden dolayı, yanıcı bir özelliği vardır. Bu nedenle insan sağlığı için çok zararlıdır. Elinize aseton döküldüğü zaman ilk olarak su ile temizleyin, asetonun elinizde kalmasına izin vermeyin. Daha sonra sabun ile elinizi tekrar yıkayın.

Kumaştan Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton lekesi, ojenizi çıkarırken farkı yüzeylerde yer alan kumaşlara çok kısa bir sürede bulaşabilir. Asetonun çok sıvı bir kıvamı olduğu için dökülmesi ve leke yapması saniyeler içerisinde gerçekleşir. Aseton kumaşa döküldüğü zaman fazla beklemeden müdahale etmeniz gerekiyor. Eğer aseton lekesinin üzerinden çok uzun süre geçtiyse, asetonun içerisinde yer alan uçucu maddeler gitmiş ve leke kalıcı hale gelmiştir. Aseton lekesi kuruduktan sonra lekeyi çıkarmak mümkün olmayacaktır. Aseton lekesi kurumadan, farklı bir asetonla ya da leke giderici deterjanla lekeyi yok edebilirsiniz. Bunun için aseton lekesinin üzerine farklı bir aseton ya da deterjanı dökün, kısa bir süre lekeye nüfuz etmesi için bekleyin. Daha sonra bir bez yardımıyla lekenin üzerini silin.

Kıyafetten Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton ile oje çıkarırken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü aseton kıyafete, halıya ya da koltuğa dökülebilir. Asetonun içerisinde uçucu maddeler yer aldığı için çok çabuk kuruyan bir üründür. Bu nedenle aseton lekesi kurumadan lekeyi çıkarmak gerekiyor. Aseton lekesi kıyafetinizde oluştuysa, kıyafetinizin rengine göre ton farklı oluşacaktır. Bu lekeyi çıkarmak için asetonun içeriğinde bulunan kimyasal maddeler kullanmak gerekir. Günümüzde en zorlu lekeleri bile çıkarıcı etkisi olan deterjanlar üretilmektedir. Elbisenizde oluşan aseton lekesini çıkarmak için, bu deterjanlardan birini alın. Kıyafetinizde yer alan aseton lekesinin üzerine, leke ebatında olacak şekilde dökün. Lekenin üzerinde 10 dakika boyunca bekleyin ve daha sonra çamaşır makinesine atın. Kıyafetiniz yıkandıktan sonra herhangi bir lekesi kalmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.