Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir şekilde evinize ya da kıyafetinize asfalt lekesi bulaşabilir. Asfalt lekesinin içerisinde yer alan maddelerden dolayı çıkması en zor olan lekelerden biridir.

Halıdan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Asfalt lekesi bir şekilde halınıza bulaşırsa, çıkarmanız için bazı yöntemler bulunur. Bunun için sentetik tineri ya da benzini halınızın üzerine bir miktar dökün ve temiz bir bezle silin. Bezle çıkmazsa halı fırçası ile halınızı temizleyebilirsiniz. Asfalt lekesi çıktıktan sonra halınızı sıcak su ve deterjan yardımıyla tinerden arındırabilirsiniz. Halınızın kuruması için dışarı çıkarabilirsiniz.

Koltuktan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Asfalt lekesini çıkartırken koltuğun yapısına zarar vermemek için vazelin sürüp bir saat boyunca bekletin. Bıçağın kesmeyen kısmını ya da çorba kaşığını koltuğun yüzeyine sürtün. Daha sonra sirkeyle ayçiçeği yağını bir kapta iyice karıştırın ve asfalt lekesinin üzerine sürün. Bu karışımı bir gün boyunca bekletin. Tamamen kuruduktan sonra ılık bir su ve deterjan yardımı ile yıkayın ve koltuğu kurutun. İşlemi uyguladıktan sonra asfalt lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Elden Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir şekilde elinize asfalt lekesi bulaşırsa ellerinizi suyla yıkmayın. Çünkü asfalt lekesi suyla çıkan bir leke değildir. Asfalt lekesini çıkarmak için elinizin üzerine limon suyu sıkın ve bir bez yardımıyla lekeyi çıkarmaya çalışın. Asfalt lekesinin elinizden çıkması için lekeye kurumadan müdahale edin. Limon suyu asfalt lekesinin daha kolay çıkmasını ve yumuşamasını sağlayacaktır. Eğer limon suyu elinizdeki asfalt lekesini çıkarmada yeterli olmazsa, sentetik tinerle lekeyi çıkarabilirsiniz. Uyguladığınız tinerden sonra ellerinizi bol su ve sabun ile iyice yıkayın. Lekenin çok kısa bir sürede çıktığını göreceksiniz.

Kumaştan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle yaz aylarında asfalt lekesi büyük sorun haline gelir. Çünkü hava sıcaklığının çok fazla arttığı için yollarda asfalt çalışmaları yapılır. Asfalt hava ısındığı zaman yapışkan bir hale gelir. Asfaltla temas eden bir kişinin elbisesine ya da eline lekenin bulaşması kaçınılmaz bir durumdur. Üzerinize bulaşan asfalt lekesi oturduğunuz koltuğa, bastığınız halıya bir şekilde bulaşır. Bu nedenle kumaştan asfalt lekesini çıkarmak için vazelin sürün ve 1 saat boyunca bekletin. Leke yumuşamaya başladığı zaman ılık su ve deterjanla silin.

Camdan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabanızın ya da evinizin yakınlarında bir asfalt çalışması yapılıyorsa, asfalt lekesi camlara bir şekilde bulaşabilir. Camlara bulaşan asfalt lekesini çıkarmak için ilk olarak lekeyi yumuşatmanız gerekir. Lekenin üzerine bulaşık deterjanına batırılmış olan temiz bir bezi cama sürün, leke eğer kurumuşsa çıkarmak için daha fazla uğraşmanız gerekir. Eğer kurumamışsa bir peçete yardımı ile camın lekesini silebilirsiniz. Geri kalan lekenin üzerine cam sil sıkarak silebilirsiniz. Eğer camlarınızın daha parlak olmasını istiyorsanız, limon suyu da sürebilirsiniz. Limon suyuyla asfalt lekesi çıktıktan sonra direkt camı kurulayabilirsiniz.

Kıyafetten Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar?

Dışarıdayken üzerinize bir şekilde asfalt bulaşabilir. Bu lekeyi çıkarmak için kıyafetinizin kumaş yapısına zarar vermemeniz ve rengini muhafaza etmeniz gerekir. Asfalt lekesinin çıkması için ilk olarak lekeyi yumuşatmanız gerekir. Asfalt lekesini yumuşatmak için ilk olarak lekenin üzerine vazelin sürün ve yumuşamasını bekleyin. Vazelin her lekenin yumuşamasında çok etkili bir malzemedir. Bir saat lekenin yumuşamasını bekledikten sonra, lekenin yumuşadığını fark edeceksiniz. Lekenin üzerine bir bıçak yardımıyla kazımaya başlayın. Asfalt lekesinin bir kısmı kumaşın üzerinden çıkacaktır. Kabaca lekenin bir kısmını temizledikten sonra bir tatlı kaşığı doğal herhangi bir yağ ve aynı miktarda sirkeyi iyice karıştırın. Pamuk ya da temiz bir bezle kıyafetinizin üzerindeki asfalt lekesine uygulayın. Bu karışımı kıyafetinizin üzerinde bir gün boyunca bekletin. Asfalt lekesi çıkmamışsa, daha uzun bir süre bekletebilirsiniz. Belirtilen sürenin sonunda asfalt lekesi olan kıyafetinizi ılık su ve renginin açılmasına sebep olmayan leke giderici bir deterjanla yıkayın. Daha sonra su ile kıyafetinizi durulayarak kuruması için asabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.