Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşı Takvimi Hesaplama

Aşı, hastalık kaynağı olan virüsün kontrol altına alınmış bir şekilde vücuda verilmesi ve vücudun bu hastalığa karşı bağışıklık oluşturması için yapılan iğne işlemidir. Aşıların yapılması bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Çocuklarınızın aşılarını, bebeklik döneminden başlayarak zamanında yaptırmanız gerekir. Devlet tarafından belirlenmiş olan bir aşı takvimi bulunur. Bu takvimde bebeğinizin doğduğu andan itibaren hangi aylarda, hangi aşıları yaptırmanız gerektiği bilgisi yer alır. Bu takvime göre bebeğinizin aşılarını zamanında yaptırabilir ve onu ağır zararlar verebilecek hastalıklardan koruyabilirsiniz.  Bu nedenle gerek sağlık ocaklarında gerekse hastanelerde ilan edilen aşı takvimine uygun bir şekilde, çocuklarınıza aşı yaptırmanız büyük önem taşıyor.

Çocukların Aşı Dönemi Ne Zaman Başlar?

Çocukların aşı dönemleri doğdukları andan itibaren başlar. Doğduktan hemen sonra ve hastaneden ayrılmadan önce ilk olarak Hepatit B aşısı yapılır. Bu aşı anneye de yapılır. Ardından 2 aylık ve 5 aylık şeklinde aşı periyodları devam eder. 6. ayını dolduran bebeklerin yoğun olan aşı takvimi biraz azalır ve 2 yaşında son aşısı yapılır. 2 yaşından sonra ilk okul dönemine gelene kadar herhangi bir aşı yoktur. Bu dönem aralığında isteğe bağlı olarak grip aşısı yaptırabilirsiniz.

Aşının Zamanı Kaçırılırsa Ne Yapılmalıdır?

Bebeğinizin 5. ayda yapılması gereken aşısını kaçırdınız ya da unuttunuz diyelim. Bu durum herhangi bir soruna yol açmaz. Aklınıza geldiği anda aşını yaptırabilirsiniz. Aşı takvimi, kaldığınız yerden devam eder. Bu nedenle zamanını kaçırdığınız aşıları da mutlaka yaptırmanız gerekir. Ancak ne olursa olsun bebeğinizin aşı periyodlarını takip etmeniz ve bu periyodlara uymanız, onun yararına olacaktır. Bu periyodlar hakkında artık bağlı olduğunuz aile hekimliği tarafından aranırsınız ve bilgilendirme alırsınız.

Yeni yapılan uygulamaya göre bebeklerin boy, kilo, baş çevresi gelişimleri ve aşı periyodları bağlı olduğunuz aile hekimlikleri tarafından takip edilir. Zamanı geldiğinde aileler bilgilendirilir ve unutsanız bile bu uygulama sayesinde hatırlayarak, takiplerinize eksiksiz olarak devam edebilirsiniz. Bebeğinizin aylık gelişimlerini 2 yaşına kadar takip etmeniz ve 2 yaşına kadar olan aşılarını eksiksiz olarak yaptırmanız, onun gelişimini için çok önemlidir.

Aşı Takvimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu hesaplamayı yapabilmek için gerekli olan bilgi ise bebeğinizin doğum tarihidir. Bebeğinizin doğum tarihine göre, dolayısıyla kaç aylık veya kaç yaşında olduğuna göre yapılacak olan aşıları farklılık gösterir.

Aşı Takviminde Bulunan Aşılar Hangileridir?

1. BCG Aşısı

Bu aşı, verem yani tüberküloz aşısı olarak da bilinir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bebeklere 2 doz yapılması önerilmiştir. Bu nedenle aşının ilk dozu 3. ayda yapılır ve ikinci dozu da 4 ile 6 yaş arasında uygulanır.

2. Beşli Karma Aşı

Bu aşının içinde 5 önemli hastalığa karşı geliştirilen bağışıklık bulunur. Bu hastalıklar; menenjit, çocuk felci, difteri, boğmaca ve tetanostur. Bu karma aşı 2., 4., 6. ve 18. aylarda olmak üzere 4 doz şeklinde uygulanır.

3. MMR Aşısı

Bu aşı kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarını içerir. İlk senenin başında uygulanması gereken bu aşı 2 doz şeklinde uygulanır. İkinci dozu ise 5 ile 6 yaşlar arasında uygulanır.

4. Suçiçeği Aşısı

Suçiçeği, çocuklar için oldukça önemli bir hastalıktır ve oldukça bulaşıcıdır. Özellikle kalabalık yerlerde ve okullarda solunum yoluyla bulaşan bu hastalık için tek doz aşı uygulanır. 15. aya kadar bebeğiniz suçiçeği hastalığı geçirmediyse aşı yapılır. İsteğe bağlı olarak 5 ile 6 yaşlar arasında aşı tekrar yapılabilir.

5. Hepatit B Aşısı

Hepatit B hastalığı, halk arasında sarılık ismi ile bilinir. Bu hastalık Hepatit B adı verilen virüsün, karaciğerin iltihaplanmasına neden olmasıyla birlikte ortaya çıkar. Bu hastalığın önlenmesi için doğum zamanından itibaren 3 doz aşı uygulanır. İlk doz, bebek hastaneden çıkmadan önce yapılır. 2. doz ise bebek iki aylıkken uygulanır. Aşının son dozu ise bebek 6. aylıkken yapılır.

6. Rota Virüsü Aşısı

Rota virüsü bebekler için oldukça tehlikelidir. Tüm bebeklerin ishal olması bu virüse bağlıdır. İshal, bebeklerin halsiz düşmesine ve çabuk kilo vermesine neden olur. Bu durum onların gelişimini olumsuz etkiler. Rota virüsü aşısı isteğe bağlı olarak uygulanır. Doktorun tavsiyesi ile uygulanan bu aşı 3 doz şeklinde yapılır. İlk üç ay içinde aşının ilk dozu uygulanır. Diğer dozu ise en az iki ay arayla uygulanır. Son doz ise yine iki ay ara verdikten sonra yapılır. Bu virüs 6 ile 24 aylık olan bebeklerde sıklıkla görüldüğü için tüm doktorlar bu aşının aşı takvimine eklenmesini ister.

7. Zatürre Aşısı

Zatürre aşısı yalnızca zatürre hastalığının önlenmesinde değil; aynı zamanda menenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi hastalıkların önlenmesinde de etkilidir. Bu aşı 2., 4. ve 6. aylarda üçer doz şeklinde uygulanır. 14. ayına gelen bebekler için de tek doz olarak yapılır. Bu aşı, 2 yaşından sonra ilk defa yaptıracak olan bebekler için de tek doz olarak uygulanır. En büyük yan etkilerin görüldüğü aşı zatürre aşısıdır. Bu aşı yapıldıktan sonra bebeklerde yüksek ateş ve huysuzluk görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.