Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Aşılama ya da tıbbi ismi ile IUI özellikle erkeğe bağlı sperm sorunlarında ya da nedeni belirsiz olan hamile kalamama vakalarında uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olup aşılamanın yapılabilmesi için gereken çeşitli durumlar bulunur. Bunlar;

 • Kadınlarda rahim ve yumurta üretimi ile ilgili sorun olmaması ve tüpün sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir.
 • Spermlerin belirli sayıda ve belirli yapısal ve hareketlilik özelliklerine sahip olması gerekir.
 • Kısırlığın nedenine göre yapılmakta olan bir tedavi yöntemi olmayan aşılama işlemi yalnızca gebelik ihtimalini yükseltir.
 • Burada amaç, fallop tüplerinin içerisinde sperm ve yumurta sayısını arttırmak ve bu yumurta ile spermleri birbiriyle buluşturmaktır.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama işlemlerinde yumurtalıkların ilaç ile uyarılması gerekir. Bu işlem cilt altına yapılacak bir iğne ya da hap ile gerçekleşir. Uyarılmayan yumurtalıklar ile gebelik oranı %5’in altında olacağı için tercih edilmez. Erkeğe bağlı olan bir sorunda dahi yumurtalıklar uyarılmalıdır. İğne yapıldıktan sonra yumurta sayısı artacağı için gebe kalma oranı da artar. Fakat hap kullanımı rahim iç tabakasına zarar verebileceği için gebe kalma olasılığını düşürebilir. Diğer yandan iğne tedavisi daha pahalı olur. İğne ya da hap ile uyarılan yumurtalar ultrason yardımı ile takip edilir. Yumurtaların olgunlaşması ile birlikte çatlaması için bir iğne daha yapılır. Ardından 36-40 saat geçer ve erkekten alınan spermlerin yıkanması ile hareketliliği arttırılır. Böylelikle küçük bir hacme yoğunlaştırılıp rahme bırakılır. Üçten fazla gelişmiş yumurta sayısının olması halinde çoğul gebeliğe yol açabileceği için ülkemizde çifte haber verilir ve tedavi iptal edilir. Bu gibi durumlarda tüp bebek tercih edilebilir.

Kimler Bu Tedaviden Faydalanabilir?

Aşılama sebebi belirlenememiş olan infretilite vakalarında, hafif sperm bozukluklarının olması halinde uygun olur. Düşük yumurtalık kapasitesine sahip olan kadınların tüp bebeği tercih etmesi gerekir. Aşılamanın yapılabilmesi için en az bir tüpün açık olması gerekir. Daha önce tüplerin durumunun incelenmemiş olması halinde laparoskopi ya da rahim filmi ile kontrol edilir. Tüplerin kapalı olduğuna dair bir şüphe olması halinde aşılama yapılmaz. Fakat uzun süre boyunca gebe kalamama gibi bir sorunu olmayan genç kişilerin ultrason ve jinekolojik muayenesinde bir sorun ile karşılaşılmaması durumunda tüplerde sorun çıkma ihtimali %5’ten düşük olduğu için rahim filmine gerek duyulmaz.

Aşılama ile Gebelik Oranları

Aşılamanın başarısı kadının yaşına, gebe kalamama süresine, sperm sayısına, tüp açıklığına, sperm hareketliliği ve yapısına göre değişse de ortalama olarak %9 – 10 civarındadır.

Aşılama, 39 yaşından büyük ise, spermlerde yüksek seviyede bozukluk bulunuyorsa, sekiz yıldan fazla süren gebelik istemi varsa, hareketli sperm sayısı 5 milyon / mL’den düşükse ve yumurtalık rezervleri azsa tercih edilmez. Üç dört defa yapılan fakat sonuç alınamayan durumlarda tüp bebek önerilir. Aşılama hem düşük maliyetli hem de kolay bir tedavi yöntemi olduğu için önerilir.

Aşılamanın ardından yalnızca on dakika yatmak dahi yeterli olur. İşlem günü işe gitmek gibi durumlar olmasa dahi ilerleyen günlerde istirahat gerekmez.

Aşılama Sonrası Ne Yapılır?

Aşılama işleminin ardından kramp ve kasık ağrıları görülebilir. Aşılamanın akşamı ve bir gün sonrasında cinsel ilişki iyi gelir. Takip eden günlerde de yapılabilir. Normal yaşam kaldığı yerden devam eder. Aşılamanın ardından progesteron tedavisinin de verilmesi mümkündür. Bu tedavinin gebelik testi alıncaya dek kullanılması gerekir.

Aşılamanın ardından bir hafta geçtikten sonra kanda progesteron hormuna bakılır ve 5 ng/ml’den yüksek olması halinde yumurtlama başarılı olmuş olur. İki hafta sonra ise gebelik testi yapılır. Kanama olması halinde de gebelik testinin yapılması gerekir. Dış gebeliğin bir göstergesi olabilen kanama gebeliği işarete edebilir. İdrar testleri ise erken dönemde güvenli bir ölçüm kaynağı olmaz. İki haftadan önce yapılan gebelik testleri yanlış sonuçlar verir.

Aşılama Sonrasında Gebelik Ne Gibi Belirtiler Verir?

Aşılamanın ardından gebelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sık acıkma
 • Sık idrara çıkma
 • Bel ağrısı
 • Uyku hali
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Adet hissi veren kasık ağrıları
 • Göğüslerde hassaslık ve dolgunluk

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.