Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşırı Aktif Mesane İçin Bitkisel Tedavi

Gece tuvalete gitmek için uykunuzdan uyanıyor, sık sık tuvalete yetişemeyip altınıza kaçırıyorsanız aşırı aktif mesane sorununuz olabilir. Tıbbi yardım almak ve mesane kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmak dışında, doğanın nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda Aşırı Aktif Mesane İçin Bitkisel Tedavi yöntemlerini ele aldık.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Aşırı aktif mesane (AAM), uluslararası literatürde sık idrara çıkma ve gece idrara çıkmanın yanında idrar kaçırmanın da olabildiği sıkışma hissi ile karakterli bir rahatsızlık olarak tanımlanmıştır. Bu tanıma göre kişide, bu rahatsızlığa yol açabilecek bir enfeksiyon ya da başka bir hastalığın olmaması gerekir. Normal şartlarda mesane, idrarı düşük basınçta depolar ve bu idrarı isteğe bağlı olarak, kontrollü bir şekilde boşaltır. Depolama ve boşaltma işlemi merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sisteminin mesane ile uyumlu bir şekilde çalışmasını gerektirir. Yapılan tüm araştırmalara rağmen, aşırı aktif mesanenin ne tür bir uyumsuzluktan kaynaklandığı bulunamamıştır. Tıp dünyasındaki genel kabule göre, mesanenin dolması ya da boşaltılması sırasında kasılmayı sağlayan kasın görevini yapmaması ya da uyarma mekanizmalarından kaynaklanan bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Türkiye’de kadınlarda %20, erkeklerde %15 gibi yüksek oranlarda görülen bir durumdur. Hastalar sosyal hayatlarında çok ciddi sorun yaşar, dışarı çıkmaktan kaçınır, giderek daha çok içlerine kapanır, kendilerini çaresiz hissederler. Uyguladıkları tedaviden sonuç alamazlarsa, asla düzelmeyeceklerini düşünür ve daha da depresif olurlar. 60 yaşın üzerindeki bireylerde daha sık görülmekle birlikte, gençlerde de rastlanabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Yaşlılıkla birlikte sık idrara çıkmanın normal kabul edildiği toplumlarda, tedavisi daha güçtür. Çünkü bu durumu yaşamın doğal seyri olarak düşünen bireyler, tedavi olabileceklerini düşünmez, yardım almayı akıllarına bile getirmezler. Cinsel hayatı da olumsuz etkileyen bu durum sürekli yaşandığından bıkkınlık ve yaşama karşı isteksizlik hissi yaratır.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Tedavisi

Aşırı aktif mesane sendromuna ait belirtiler aynı zamanda idrar yolu iltihabı, diyabet, böbrek yetmezliği, mesane taşı ya da tümörü gibi başka hastalıkların belirtileri de olabilir. Aşırı aktif mesane sendromu tedavisiyle diğer hastalıkların tedavileri birbirlerinden farklı olduğu için, önce doğru tanı konması çok önemlidir. Aşırı aktif mesane sendromunun tedavisinde çeşitli seçenekler vardır. İlk seçenek bazı alışkanlıkları değiştirmektir. Sıvı miktarını azaltmak, daha az kahve içmek,  belli zaman dilimlerinde sıkışmadan tuvalete gitmek yapılabilecek değişikliklerden bazıları. Diğer bir tedavi seçeneği ise idrar kontrolü sağlayan kasların güçlendirilmesine yönelik fizik tedavi yöntemlerini uygulamaktır. Pelvis taban kas egzersizleri olarak isimlendirilen yöntemde, hastaya idrar tutmayı sağlayan kaslar öğretilerek, hastanın bu kasları çalıştırması istenir. Bu çalışma oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Aşırı aktif mesane sendromu tedavisindeki bir başka yaklaşım da zamanlı işeme çalışmasıdır. Hastalardan belli zaman aralıklarında, sıkışmasalar bile tuvalete gidip idrar yapmaları istenir. Hasta bu süre içinde idrarını kaçırmadan durabilirse, zaman aralıkları genişletilerek, giderek daha uzun idrar tutmaları istenir. Bu çeşit davranışsal tedavi yöntemleri, ilaç tedavisiyle desteklendiğinde başarı oranı çok daha yüksektir. Aşırı aktif mesane sendromu tedavisinde, kontrolsüz kasılmaları engelleyen ilaçlar kullanılır. Sürekli ilaç kullanmak istemeyen ya da ilaçların yan etkilerinden şiddetli biçimde etkilenen hastalara Tibial Sinir Uyarı Tedavisi uygulanabilir. Oldukça etkili ve başarılı sonuçlar veren bu tedavide, ayak bileğinin iç tarafındaki kemik çıkıntısının arkasından geçen tibial sinirine, ince bir iğne ile haftada yarım saat elektriksel uyarı verilir. Tamamen ağrısız, acısız bir yöntemdir. Genel olarak 12 hafta içinde sonuç alınır. Davranışsal tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi ve tibial sinir uyarı tedavisinden sonuç alınamadığı durumlarda ise hastalara uygulanabilecek bir başka yöntem, mesaneye botoks enjeksiyonu tedavisidir. Tüm bu uygulamaların sonuç vermediği vakalarda, sıra cerrahi müdahalelere gelir. Özellikle omurilik yaralanması, multiple skleroz gibi nörolojik hastalıklara bağlı bağlı AAMS durumlarında hastalara, mesane ogmentasyon ameliyatları uygulanabilir. Bu ameliyatta amaç hastanın mesanesini genişletmektir. Bunun için hastanın kendi bağırsaklarından alınan bir parça kullanılır.

Aşırı Aktif Mesane İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bir hastalık olarak kabul edilmeyen aşırı aktif mesane için, tıbbi tedaviye ek olarak uygulayabileceğiniz basit ve doğal yöntemler, hayatınızı kolaylaştırabilir. Öncelikle bu durumun utanılacak bir şey olmadığını kabul etmelisiniz. Bu bir sağlık sorunu ve sandığınızdan çok daha fazla insan bu sorunla karşı karşıya.

1. C Vitamini

C vitamini eksikliği, mesane etrafındaki kasların sinir liflerinde problemlere yol açarak idrar kontrolünü güçleştirebilir, bu da aktif mesane sendromuna sebep olabilir. C vitamini alabileceğiniz oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Başta turunçgiller olmak üzere, pek çok meyve ve sebze zengin birer C vitamini kaynağıdır. Bitkisel yollarla yeterince C vitamini alamadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza danışarak vitamin takviyesi tabletlerden kullanabilirsiniz.

2. D Vitamini

D vitaminin pek çok faydaları içinde, kas gücünü korumaya yardımcı olması da vardır. Bu özelliği idrar kontrolünde faydalı olabilir. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini seviyesi yüksek kadınların aşırı aktif mesane sendromu da dahil olmak üzere, pelvik taban rahatsızlıklarına yakalanma riski daha düşüktür. Doğada en iyi D vitamini kaynağı güneştir. Her gün 10 dakika güneş ışığı almaya gayret edin. Balık, istiridye, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri gibi D vitamini bakımından zengin gıdaları daha çok tüketmeye çalışın. D vitamini takviyeleri için doktorunuza danışabilirsiniz.

3. Magnezyum

Sizin aşırı aktif mesane sorununuzun sebebi, aşırı su tüketiminiz olabilir. Magnezyum eksikliğinin en sık rastlanan belirtisi aşırı susamadır. Magnezyum, besinlerden aldığımız proteinlerin, karbonhidratların ve yağların sentezlenmesi için çok gerekli bir mineraldir. Eksikliğinde besinlerden gerekli faydayı sağlayamayız. Yeterince beslenemeyen hücreleri doyurmak için vücut su isteyerek sinyal verir. Böylece normalden daha fazla su tüketmeye başlarız. Bu da normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacını beraberinde getirir. Kepekli olmak şartıyla pirinç, buğday, yulaf zengin birer magnezyum kaynağıdır. Keten tohumu, susam, kabak çekirdeği, kakao da magnezyum açısından değerli besinlerdir.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kilo kontrolünde etkin bir yardımcıdır. Fazla kilolar mesaneye baskıyı artıracağından aşırı aktif mesane şikayetine sebep olabilecek bir etkendir. Öte yandan elma sirkesi toksinleri vücuttan uzaklaştırarak mesane enfeksiyonlarına karşı da bizi korur. Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı doğal elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın, günde 2-3 bardak için. 1-2 gün denedikten sonra faydasını görürseniz, dilediğiniz kadar devam edebilirsiniz.

5. Yoğurt Otu

Yoğurt otu geleneksel olarak üriner sistem sorunlarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Özellikle sistit ve aşırı aktif mesaneyi şikayetlerini gidermek için kullanılır. Mesane boyunca koruyucu bir katman oluşturarak mesanede oluşabilecek tahrişi engeller. 10 ila 15 dakika boyunca Bir fincan sıcak suya 2-3 çay kaşığı yoğurt otu ekleyin ve 10-15 dakika bekleyin. Bu çayı süzerek günde 2 defa için.

6. Sıvı Tüketiminizi Takip Edin

Her gün ne kadar sıvı aldığınızı ve kaç kere tuvalete gittiğinizi bir kenara not edin. Bu size aşırı aktif mesane sorununuzun, aşırı sıvı tüketiminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca hangi besinlerin daha çok idrara çıkma ihtiyacı meydana getirdiğini de anlamış olursunuz. Birkaç gün bu şekilde not aldıktan sonra, gerekirse sıvı alımınızı azaltır ya da sizde diüretik etki yapan besin maddelerini kullanmayı bırakırsınız.

7. Mesane Egzersizi

Mesanenin kasılmalarını kontrol altına almak, aşırı aktif mesane tedavisinin önemli bir parçasıdır. Mesane yani idrar torbası, kontrollü kaslardan oluşan bir yapıdır. Yani biz istediğimiz zaman kasıp, istediğimiz zaman gevşetebiliriz. Her kas gibi mesane kasları da çeşitli sebeplerde zayıf düşebilir, işlevini yerine getiremez hale gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.