Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşırı Bağırsak Sesi Neden Olur?

Günlük faaliyetlerimize bağlı olarak vücudumuzdaki birçok işleyiş etkilenebilir. Bu etkilenmeler kimi zaman iyi yönde olurken kimi zaman oldukça kötü olabilir. Bu faaliyetlerden en çok bağırsaklar etkilenir. Etkilenme kendisini bağırsaklarda aşırı ses oluşumu olarak gösterebilir. Bağırsaklarda meydana gelen aşırı ses oluşumunun arkasında birçok etken bulunur ve bunlardan bazıları çevreseldir. Bazı etkenler ise hastalıklara dayanabilir. Biz de sizlere bu yazımızda aşırı bağırsak ses oluşumuna neden olan etkenlerden ve bunlar için uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Aşırı Bağırsak Sesi Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Açlık hali

1. Açlık Hali

Bağırsaklarda aşırı ses oluşumunun sebeplerinden biri kişinin aç olmasıdır. Açlık durumunda mide doygunluğa ulaşamaz ve bunun sonucunda bağırsaklarda ve midede bazı ses oluşumları gözlemlenir. Açlığın ilerlemesine bağlı olarak oluşan seslerde ilerleme gözlemlenir.

2. Bağırsakta Enfeksiyon Oluşumu

Dışarıdan vücuda ulaşan zararlı bakteri veya virüsler bağırsaklara yerleşebilir ve buralarda iltihaplanmalara sebep olabilir. Bu iltihaplanmalar sonucunda bağırsaklarda tahribat meydana gelebilir ve bu tahribat sonucunda midede aşırı miktarda gaz birikmesi gözlemlenir. Burada biriken aşırı miktardaki gaz bağırsaklardan aşırı bir ses oluşmasına ve aynı zamanda gurultu duyulmasına sebep olur. Enfeksiyona bağlı olarak belirtilerde ilerleme gözlemlenebilir.

3. Sağlıksız Beslenme

Beslenmenin düzenli olmaması ve beslenmenin sağlıksız besinler üzerinden gerçekleştirilmesi kişide birçok probleme yol açabilir. Özellikle kişi acılı ve baharatlı besinler tüketmesi bağırsak ve mide bölgesine zarar verebilir. Bu besinler gibi gazlı içecekler tüketimi de bağırsaklarda birçok hareketlenmeye ve bununla beraber burada ses oluşumuna sebep olur. Tüketilen bu zararlı besin ve içecekler fazla olması yüzünden oluşan bu ses zamanla artar ve daha şiddetli bir hale gelir.

4. Vitamin Eksikliği

Vitamin bilindiği gibi vücutta birçok işleyişin devamı için gereklidir. Vitaminin eksikliği ile vücutta işleyiş aksar. Özellikle demir eksikliği bağırsaklarda problemlerin oluşmasına yol açar. Demir ihtiyacının yeteri kadar vücuda alınmaması durumunda kişinin bağırsaklarından ses gelmesine sebep olur. İhtiyacın zaman içerisinde giderilmemesi ile ses gelmesiyle başka problemler oluşabilir ve bunların şiddeti zamanla artabilir.

5. Aşırı Tüketim

Açlık durumunun aksine aşırı derecede tüketim de kişide bağırsak seslerinin meydana gelmesine sebep olabilir. Bilindiği gibi aşırı tüketim ile mide gereğinden fazlaca dolar ve kişinin bağırsakları bu durumdan etkilenmeye başlar. Bu etkilenme neticesinde kişinin bağırsaklarında hareketlenme ve zaman içerisinde bağırsaklarda ses oluşumu gözlemlenir. Midede yer alan gereğinden fazla besinin sindirilmesine kadar bu ses oluşumu devam eder.

Aşırı Bağırsak Sesi Oluşumu Nasıl Geçer?

Bağırsaktan ses gelmesi

Bağırsak sesi oluşumuna sebep olan birçok etken bizlerin gün içerisinde gösterdiğimiz faaliyetlere dayanır. Ancak bazı durumlarda bu belli başlı kronik durumlardan gerçekleşebilir. Bu sebeple bu tür durumlara uygulanacak olan tedavinin belirlenebilmesi için bu duruma sebep olan etken belirlenmesi gerekir. Aksi taktirde gereksiz tedavilerin uygulanması başka sorunlara yol açabilir.

  • Bağırsaklarda ses gelmesi durumuna kişinin açlık durumu sebep oluyor ise bir an önce kişinin açlığını gidermesi gerekir. Mide doygunluğa ulaşana kadar besin tüketilmesi kişinin bağırsaklarında oluşan bu seslerin ortadan kalkmasına yol açabilir.
  • Vitamin eksikliği durumu ile ortaya çıkan bağırsak seslerinde kişinin tüketimini besin değeri yüksek ve aynı zamanda vitamin açısından zengin olan besinler ile gerçekleştirmesi gerekir. Bu şekilde bir tüketim bağırsağa ihtiyacı olan vitamin ve besinleri sağlar ayrıca buradaki bağırsak faaliyetlerinin zaman içerisinde düzelmesini sağlar.
  • Aşırı tüketimden kaçınmak bağırsaklardaki sesin zamanla yok olmasını sağlar. Ayrıca aşırı tüketim mideye de zarar vereceği için aşırı tüketimi bırakmak kişinin mide sağlığını da korumasını sağlar. Ancak aşırı tüketim durumunda sindirime yardımcı sıvıların tüketilmesi bir an önce oluşan baskıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Sağlıksız beslenme neticesinde meydana gelen bağırsak seslerini ortadan kaldırabilmek için kişinin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle acı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi bağırsaklarda meydana gelen sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca gazlı içecek tüketiminin bırakılması bağırsaklarda ve midedeki gaz oluşumunu ortadan kaldırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.