Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşırı Karın Guruldaması Neden Olur?

Mide derinliklerinden gelen sesler, guruldama olarak ifade edilir. Sindirim organlarımızdan birisi olan midemizin guruldaması durumuna sık sık rastlarız. Karnın yani midenin guruldaması daha çok açlık durumlarında görülür. Fakat nadir de olsa karın guruldaması, bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Vücudumuzun bir şey yemek istediğini düşünsek de, vermek istenen mesaj bundan daha da fazlası olabilir.

Eğer karın guruldaması sürekli devam ediyor ve geçmiyorsa, guruldama ile beraber dışkı yapısında da değişiklik oluyorsa ve midede ağrı hissediliyorsa rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemeli, en kısa sürede uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Aşırı Karın Guruldamasının Nedenleri Nelerdir?

Midemiz aşırı guruldadığı zaman, bu sadece sağlığımızı değil aynı zamanda sindirim sürecimizi de etkileyebilir. Hoşumuza gitmeyen guruldama sesleri açlıktan daha fazla şeyleri ifade ediyor olabilir. Aşağıda aşırı karın guruldamasının nedenlerini sizlerle paylaştık.

1. Açlık Durumu

Karın guruldamasının en bilinen sebebi açlık halidir. Açlık durumlarında vücut yemek yemeyi hatırlatan sesler çıkartabilir. Mide kaslarındaki hareketler guruldamaya sebep olur. Özellikle açken alkol veya kahve tüketildiği zaman, mide bu durumdan olumsuz etkilenir ve guruldama sesleri artış gösterebilir. Belli başlı besinleri ya da yüksek kalorili gıdaları içeren sıkı diyetler de genellikle aşırı mide sesi meydana getirebilir. Çünkü besin hızlıca sindirilebiliyor ise vücuda açlık işaretleri gönderebilir.

2. Gıda Hassasiyeti

Sütün, yoğurdun, krema ve peynirin yapısında bulunan laktoz genelde en çok bilinen hassasiyet kaynağıdır. Laktoz içeren besinler midede çok fazla kalırsa, buralardaki bakterilerin ekstra gaz ve baloncuk yapmasına neden olabilir.

Midedeki gaz ve hava karışımı da bu seslere neden olabilir. Şayet meşrubat ve karbonatlı, gazlı içecekler tüketiyorsanız sindirim sisteminizde baloncuk sayısını arttırıp mide seslerinin oluşmasına neden olabilirsiniz. Vücut bu havadan doğal yollar ile kurtulamıyorsa, bu süreç sindirim sisteminde zaman alabilir.

Aşırı hızlı yemek yemek bu semptoma neden olur. Hızlı yemek yiyen kişiler, yedikleri besinleri genelde çiğnemeden yutarlar. Besinler çiğnenmeden yutulursa ve hızlı yenilirse, fazla miktarda hava yutulabilir. Yemek yerken veya herhangi bir içecek tüketirken hızlı olmak, hava yutma dolayısıyla da midede guruldama sorununa sebep olur. Bundan dolayı mide ağrısına da sıklıkla rastlanır. Yavaş yemek yiyerek ve tüketilen besinleri iyice çiğnenerek, karın guruldamasının önüne geçebiliriz.

3. Bağırsak Rahatsızlıkları

Bağırsak rahatsızlıkları, aşırı karın guruldamasının bilindik sebepleri arasında yer alır. İshal ve kabızlık sorunlarında mideden gelen sesler belirgin olur. Ayrıca huzursuz bağırsak sendromu, diğer adıyla hassas bağırsak sendromu da, guruldama seslerine sebep olabilir. Endişe, aşırı stres ve gerginlik gibi duygular hassas bağırsak sendromunu tetikler.

4. Aşırı Stres, Endişe ve Sinirlilik (Ruhsal Sorunlar)

Gün içerisinde endişe, aşırı stres ve sinirlilik halleri yaşanabilir. Yoğun hissedilen bu duygular vücuttaki birtakım fizyolojik sonuçlara yol açabilir. Aşırı stres ve sinirlilik durumunda midede fazla miktarda asit salgılanır. Mide asitinin fazla salgılanması sorunu ise guruldamayı tetikler. Aşırı stresli ve gergin ortamlardan uzak durarak, karın guruldamasını engelleyebiliriz.

5. Mide Rahatsızlıkları

Ülser, reflü ve gastrit en bilinen mide rahatsızlıklarındandır. Bu mide rahatsızlıklarından dolayı mide ağrısı, yanma ve guruldama gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Mide rahatsızlığı olan kişiler beslenmelerine özen göstermelidir. Asitli, bol yağlı, baharat ve acı içeren gıdalardan uzak durulması gerekir.

Aşırı Karın Guruldaması Nasıl Geçer?

  • Gün içerisinde yeterli miktarda su içilmelidir.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeli, öğünler az ama sık sık tüketilmelidir.
  • Atıştırmalık yiyecekler daha kolay sindirilebilir ve midenin beyne açlık işareti göndermesine izin vermez.
  • Tüketilen besinler iyice çiğnenmelidir. Şayet vücut, midedeki katı ve sıvıları güzel bir şekilde karıştırabilirse daha az gaz üretimi olur.
  • Yemek yerken çok fazla derin nefes alınmamalı, çünkü bu şekilde sindirim sistemine daha fazla hava girmiş olur.
  • Gün içerisinde hareketli olunmalıdır.
  • Mideyi yumuşatan gıdalar tüketilmelidir.
  • Uyku yeterli miktarda alınmalıdır.
  • Yemekten sonra 1 bardak bitki çayı içmek mideye iyi gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.