Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşırı Saç ve Kıl Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Görünüşümüzü tamamlayan en doğal aksesuarımız saçlarımızdır. Saçlar bizlerin hem güzel görünmesini hem de sağlıklık görünmesini sağlar. Ancak bazen aşırı dökülmeler nedeniyle hem görünüşümüz hem de sağlığımız bozabilir. Saçların dökülmesinin psikolojik ve fizyolojik pek çok sebebi olabilir. Artık günümüzde dökülme nedenlerine göre çeşitli tedaviler mevcuttur. Saç dökülmelerinin tüm detaylarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Aşırı Saç ve Kıl Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Stres birçok hastalığın sebebi olduğu gibi saç dökülmesini de olumsuz etkiliyor. Hormonlar üzerinde ciddi bir etkisi olan stres hormonların salgısı miktarını değiştirebiliyor. Bu durumdan saçlar da etkileniyor ve hızlı bir dökülme söz konusu olabiliyor. Saç dökülmeleri genelde gençlerde sadece saç olarak kalıyor ancak yaşlılarda diğer tüylü bölgelerdeki kılların da dökülmelerine neden olabiliyor. Saçların dökülmesiyle birlikte kişide daha büyük bir stres olabiliyor. Bu da daha fazla saçın dökülmesi anlamına geliyor.

Bazen kullanılan ilaçların da yan etkilerinin arasında aşırı saç dökülmeler ve kıl dökülmeleri yer alabiliyor. Özellikle kemoterapide alınan ilaçlarda neredeyse hiç saç ve kıl kalmaması mümkün. Bunun yanı sıra hormon ilaçları ve doğum kontrol ilaçları saç dökülmelerinde büyük rol oynuyor.

Saçın yapısını oluşturan keratin ve biotinin oluşmasına yardımcı olan bazı vitaminler vardır. Bunların eksikliğinde saç dökülmeleri olabilir. Özellikle A vitamini ve demir eksikliği bunlardan yalnızca birkaçıdır. Saç dökülmeleri sadece sterse bağlı olarak değil ani travma değişikliğine maruz kalan psikolojik sorunu olan kişilerde de görülebiliyor.

Gebelik döneminde östrojen seviyeleri sürekli olarak değişkenlik gösterir. Bu da saç dökülmesinde büyük rol oynuyor. Saç bakımı vaadinde bulunan ancak saçların dökülmesini sağlayan bazı saç bakım ürünleri de saçların dökülmesine neden olabilir. Özellikle bu ürünleri sık sık değiştirmek aşırı saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi aynı zamanda kalıtsal bir rahatsızlıkta olabilir. Ailenin genelinde bu durum yaşanıyorsa saçların kaderi dökülmeye mahkumdur diyebiliriz. Saçları sürekli olarak sık sık yıkamak saçın yağ tabakasının incelmesine neden olur. Yağ tabakasına tutunan kıllar da tutunacak bir tabaka olmadığından kökten dökülür. Saç dökülmelerine yönelik  günümüz teknolojisinde pek çok tedavi yöntemi vardır.

Aşırı Saç ve Kıl Dökülmesi Nasıl Geçer?

Aşırı saç dökülmelerinin tedavi yöntemleri öncelik teşhisin koyulmasıyla başlar. Aşırı saç dökülmelerinden şikayetçiyseniz bir cildiyeye görünmeniz gerekir. Burada birkaç hormon ve kan tahlili yaptırılır. Tahliller sonucunda eğer vitamin eksikliğinden veya demir eksikliğinden kaynaklı bir dökülme varsa bu vitaminlerin takviyesini ilaçlarla sizlere sağlarlar. Bunun haricinde eğer gebeyseniz östrojen seviyenizi normalde tutacak bazı doğal besinlerden faydalanabilirsiniz. Bunun bir süreç olduğunu unutmamanız gerekir.

Stres altındaysanız ve bu nedenden dolayı saçlarınızın döküldüğünü düşünüyorsanız kendinizi rahatlatacak bitki çayları ya da aktiviteler edinebilirsiniz. Bu şekilde olabildiğince stresinizi kontrol altına alırsınız. Bunun haricinde eğer saç bakım ürünlerini sıklıkla kullanıyorsanız bir süre ara vermenizde fayda vardır. Ayrıca saçlarınızın dibinde kalan saç bakım ürünlerinin kalıntılarını temizlemek için arındırıcı bir şampuan kullanabilirsiniz.

Ayrıca saçlara doğal yağlarla bakım yapmak saç derisini güçlendirir. Bu şekilde kopmalara dökülmelere en gel olabilirsiniz. Eğer kişinin kalıtsallığından dolayı bu durum yaşanıyorsa saç ektirme yöntemleri bu sorunu kökünden çözecektir. Ancak son zamanlarda saç ektirmelerine alternatif bir yöntem olarak saç mezoterapisi yöntemini uygulayabilirsiniz. Saçı ihtiyacı olan tüm gerekli maddeleri deri altına enjekte edilmesiyle saçlarınız eskisinde daha güçlü olabilir.

Kan dolaşımını olumsuz etkileyen sigara alkol gibi maddelerden de olabildiğince uzak durmaya özen gösterin. Saçlarınızı günlük olarak değil de iki günde bir yıkamanız saç yapısının doğallığını korur bu şekilde saç derinizdeki oluşan yağdan da saç kökleriniz faydalanır. İlaçların yan etkisi olarak bu durumla karşılaştıysanız ilacı veren doktorunuza mutlaka bu durumu haber verin. Buna yönelik saçlarınızı koruyan bir ilaçla birlikte bu yan etkiyi ortadan kaldırabilir. Saçlarınızın güçlenmesi için saç şekillendirici aletlerden de uzak durmanız gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.