Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Asma Yaprağının Faydaları

Ülkemizin birçok bölgesinde yetişen asma ağacı, tırmanarak büyüyen bitkilerdendir. Her türlü toprak koşuluna uyum sağlar ve oldukça dayanıklı bir bitkidir. Tırmanarak saran bir bitki olmasından dolayı çardakların üzerini kapatmakta da kullanılır. Hem dekoratif hem de verimlidir. Meyveleri ve yaprakları ayrı ayrı tüketilir. Asma ağacının üzüm adı verilen meyvesi çiğ olarak tüketildiği gibi, yaprakları da yemek yapımında kullanılmaktadır. Ancak asma yapraklarının lezzetli olması dışında şifa veren özellikleri de vardır. Asma yaprakları A, B6, C, ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca demir, kalsiyum, bakır, lif, folat, kalsiyum, riboflavin, manganez, magnezyum içerir.

Asma ağacında yetişen üzüm meyvesi taze ve kurutularak tüketilir. Beyaz, kırmızı, pembe ve değişik iriliklerde üzüm meyvesi mevcuttur. Oldukça şifalıdır. Ayrıca bu meyveden sirke ve alkol üretimi yapılır. Üzümün türüne göre kan yapıcı etkisi vardır. Üzüm meyvesinin çekirdekleri bile hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yani asma ve meyvelerini şifa deposu olarak adlandırmak mümkündür.

Asma yaprağı çok eski zamanlardan beri ilaç olarak kullanılmaktadır. Şifa vermesinin yanı sıra lezzetli bir bitkidir. Hafif mayhoş ve ekşimsi bir tadı vardır.

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

1. Varise Karşı Etkili

Varis Hastalığı Nedir?Asma yapraklarının toplardamarları güçlendirici etkisi bacaklarda oluşan varislere karşı tedavi edicidir. Asma yaprağının kaynatılarak içilen suyu varis oluşumunu engeller veya olan varislerin tedavisinde kullanılır.

 

2. Alkol Tedavisine Yardım Eder

Alkolü bırakmak isteyenler asma yaprağı kürü uygulayabilirler. 10 adet asma yaprağı bir bardak su ile kaynatılır ve ılındıktan sonra her gün düzenli olarak tüketilir. Asma yaprağı kürünün alkolden tiksindirici etkisi vardır.

 

3. Hafızayı Güçlendirir

Stres ve yaşa bağlı olarak zamanla unutkanlıklar başlar. Asma yaprağı ise içerdiği B6 vitamini ile yetişkinlerde hafızayı güçlendirir. Gelişme dönemindeki çocuklarda ise zeka gelişimine olumlu etkileri vardır.

 

4. Yara Tedavisinde Asma Yaprağı

Özellikle iltihaplı yaralarda ve çıbanlarda asma yaprağı tedavisi başarılı sonuçlar verir. Yaralı bölgeye üç dört adet asma yaprağı sarılır. Uygulamanın düzenli devam ettirilmesi sonunda yaralı bölge olgunlaşır ve iltihap boşalır.

 

5. Cilde ve Saça Faydalıdır

Akne ve sivilce sorunu yaşayan ciltlerde ve cansız saçların güçlendirilmesinde ise asma yaprağının budanan suyu kullanılır. Saçlarda yaşanan kepek sorununa büyük ölçüde çözüm getirir. Banyo sonrası temiz ve nemli saçlara püskürtme yöntemi ile asma yaprağı suyu uygulamak saçların parlak görünmesini sağlar. Asma ağacı budanırken çıkan sıvı bir şişede toplanır. Sorunlu bölgeye bu sıvı ile uygulama yapılır. Bu sıvı ne yazık ki çok az miktarda çıkar.

Alternatif olarak asma yapraklarının kaynatılmasından ve demlenmesinden oluşan su kullanılabilir. Bir diğer yöntem ise asma yaprağının kendisini sıkarak öz suyunu çıkarmaktır. Ezerek çıkarılan su bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Asma yaprağının sıkılarak edilen suyunun tonik özelliği vardır. Kirpikler bu su ile temizlendiğinde diplerinde oluşan kepek sorunu çözülür.

 

6. Eklem Ağrılarını Hafifletir

Eklem ağrısı yaşayanlar için de asma yaprağı rahatlatıcı olacaktır. Asma yaprağının sıkılarak elde edilen suyu ağrıyan bölgelere sürülerek ağrıların hafiflemesi sağlanır.

 

7. Kansere Karşı Koruyucudur

Çağımız kanser hastalığının yoğun olarak görüldüğü zamanlardır. Kanser, olumsuz yaşam koşulları stres ve genetik yatkınlıkla doğrudan bağlılık gösterir. Vücudun bu hastalığı yaratan etkenlere karşı savaşabilmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Asma yaprağı ise antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Yüksek miktarda A ve C vitamini ve antioksidanlar içeren asma yaprağı vücudu kansere karşı korur.

 

8. Bağışıklığı Güçlendirir

Asma yaprağının bir diğer etkisi ise bağışıklık sistemi üzerindedir. Yoğun miktarda vitamin içeren asma yaprağı bağışık sistemini destekleyen bitkilerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendiren asma yaprağı hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Okul döneminde sık sık hastalanan çocuklar için önleyici tedavi olarak uygulanabilir.

9. Sindirim Sistemini Rahatlatır

Yüksek posalı bitkilerden olan asma yaprağının kabızlığı önleyici etkisi vardır. Böylece sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına eşlik eder. Sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi ise daha az rahatsızlık vereceği için oldukça önemlidir. Kabızlık kadar ishalin tedavisinde de asma yaprağı etkilidir. İshal tedavisi için yaprak doğrudan tüketilmelidir. Posalı yapısı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar.

 

10. Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucudur

Yapılan laboratuar çalışmaları asma yaprağı içerisinde bulunan bileşenlerin alzheimer hastalığına karşı tedaviye destek verdiğini ortaya koymuştur. Alzheimer hastalığına neden olan beta amiloid plakalarının beyinde birikmesini engellediği gözlemlenmiştir.

 

11. Enerji Verir

Şehir yaşamında, gündelik hayatın içinde maruz kalınan zararlı etkenler vücutta birikir. Hem gıdalardan hem de çevre koşullarından dolayı biriken toksinler zamanla yorgunluk ve halsizlik gibi durumları ve hastalıkları beraberinde getirir. Asma yaprağı kürünün toksin atıcı etkisi vardır. Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması daha enerjik hissettirir.

 

12. Ağızda Oluşan Pamukçuklara İyi Gelir

Ağız içinde oluşan ve oldukça rahatsız edici olan pamukçuklar asma yaprağı ile tedavi edilebilir. Yaşa göre asma yaprağının demlenmesi ile elde edilen su gargara yapılır ya da asma yaprağı suyuna batırılmış bir parça temiz tülbent yardımı ile ağız içi silinir.

 

13. Hemoroid Tedavisinde Kullanılıyor

Asma yaprağının toplardamarları toparlayıcı etkisi varislerde olduğu kadar hemoroid tedavisinde de etkili. Hemoroid tedavisi için asma yaprağının demlenmesinden elde edilen sıvı her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

 

14. Safra ve Böbrek Taşlarını Düşürür

Ağrılı ve zor bir süreç olan safra ve böbrek taşı tedavisinde asma yaprağı suyu kullanılabilir. Asma yaprağı kesilirken elde edilen su safra kesesi ve böbrekte oluşan taşların düşürülmesinde etkilidir. Bu suyun her gün bir kahve fincanı kadar içilmesi taşların düşürülmesini hızlandırır.

 

Asma Yaprağı Nasıl Saklanmalıdır?

Asma yağrağı genellikle ilkbahar ve yaz aylarında taze haliyle bulunur. Saklamak için ise en çok başvuralan yöntem salamura yapmaktır. Salamura yapımında bol miktarda tuz kullanıldığı için, yaprakların salamuradan çıkarıldıktan sonra suda bekletilmesi gerekir. Böbrek ve hipertansiyon hastaları ise salamura asma yaprağı tüketmemlidirler. Salamura yapımında doğal tuz veya deniz tuzu kullanmak rafine tuzlara göre daha sağlıklı olacaktır. Asma yapraklarını saklamak için kullanılacak bir diğer yöntem ise dondurmaktır. Üst üste dizilen yapraklar dondurularak uzun süre saklanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise donmuş yaprakların üzerine ağırlık geldiğinde kırılma ihtimali olduğudur.

Asma Yaprağının Zararları Nelerdir?

Asma yaprağının bilinen bir zararı olmamasına rağmen, her türlü gıda gibi dengeli tüketilmesi daha doğru olacaktır. Tüketilmesi için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Ayrıca asma yaprağı ile yapılan yemeklerde beyaz pirinç yerine, bulgur ve türevlerinin kullanılması yemeği daha sağlıklı hale getirecektir. Genellikle zeytinyağlı olarak pişirilen asma yaprağı, zeytinyağının faydalarını da beraberinde getirecektir. Etli halde hazırlandığında ise içeriğinde bulunan C vitamini etten gelen demirin emilimini artıracaktır. Bilinen pişirme şeklinin dışında, özellikle küçük balıklar asma yaprağına sarılarak pişirildiğinde hem lezzetli hem de sağlıklı bir öğün oluşturacaktır.

Asma Yaprağı Kürü Nasıl Yapılır?

Asma yaprağı cilt ve eklem ağrıları için kullanılacaksa, yaprakların suyunu sıkarak uygulama yapılır. Diğer kullanım şekli ise bir miktar yaprağı kaynamış suda bekleterek suyunu içmektir. Bu kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Yaprak olarak ya da demlenerek tüketilen asma yaprağı birçok hastalığın önleyicisi ve tedavi sürecinde yardımcısıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.