Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aspirinin Faydaları

Aspirin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aspirin, yoğun olarak rahatsızlık vermeyen ağrılarda ve çeşitli bedensel sızıları gidermede kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip önemli bir ilaçtır. Bilinen en önemli faydası ise kanı seyreltici yani sulandırıcı etkiye sahip olması ve kalp krizine karşı da koruyucu bir kalkan görevi üstlenmesidir. Az dozlar halinde kullanıldığı takdirde her gün tüketilebilir.

Kimyasal karşılık olarak asetil şahsilik asit anlamına gelen aspirin, suda erime özelliğine sahip kristal ve beyaz bir tozdur. Ateşli hastalıklar ile mücadele eden hastalarda ateşi düşürmek ve çeşitli hastalıklar için de ağrıları gidermek için kullanılan aspirin, romatizma hastalıklarında da kullanılabilmektedir. Mide ile ilgili hassasiyeti ve hastalık geçmişi olan kişilere pek önerilmeyen aspirinin en önemli zararı mide kanaması yapması ve kanamaya eğilimi artırdığı yönündedir. Yapılan son bilimsel araştırmalar ışığında da trom-bositlerin bir araya gelmesini engellediği saptanmıştır.

Kan pıhtılaşmasına olumsuz etkisi bulunan aspirini günümüzde hiç bir hekim bu yönde ince rahatsızlığı bulunan hastalara ve özelliklere kalp hastalarına önermemektedir. Ayrıca aspirinin mideyi tahriş edici özelliği bulunmaktadır. Mideyi doğabilecek bir takım olumsuz durumlardan koruma maksadı ile karbonatlı aspirin kullanmalı ve bu aspirini süt ile beraber tok karnına alınmalıdır. Aspirinin mideyi tahriş edici etkisinden korunmak için tamponlu veya karbonatlı aspirinler kullanmalı ve süt ile beraber tok karnına alınmalıdır.

Ayrıca aspirin’in ilk versiyonunun tıp biliminin babası olarak bilinen Hipokrat tarafından söğüt ağacı kabuğu ile yapılarak tedavilerde kullanıldığı ve etkisinin de 3 bin yıldan fazla zamandır bilindiği söylenmektedir.

Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Genel Faydaları

 1. En önemli ve bilinen ağrı kesicilerden biridir. Özellikle baş ağrılarının giderilmesinde ve diş sızlamalarında etkilidir.
 2. Siyatik denen ağrıların giderilmesinde etkendir.
 3. Diyabet, gözün retinası ve böbreklerde bulunan kılcal damar tıkanıklıklarında damar açıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
 4. Alzheimer ve Parkinson gibi ilerleyen yaşlarda kendini gösteren birtakım önemli hastalıkların açığa çıkmasını engeller.
 5. Aspirin’in ayrıca, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda birtakım ilaçlar ile kullanımı ile beraber yumurtalıklarında kan dolaşımını artırıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
 6. Kanı sulandırıcı ve inceltici özelliği bir çok tedavide önemli rol oynamaktadır.
 7. Kadınlar için regl söktürücü özelliğe sahip olmakla beraber bu dönemde oluşan sancıların yatıştırılmasında da etkilidir.
 8. Boğaz ağrılarının geçmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.
 9. Kadınların en önemli hastalıklarından olan meme kanserinin tekrarlamasını önleyici özelliği vardır.
 10. Beyin kanamalarının tekrarı gibi durumların önüne geçer.
 11. Migren tedavisinde kullanımı önerilir.
 12. Ateşli hastalıklarda, grip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların giderilmesinde ateş düşürücüdür.
 13. Romatizmada ve lumbagodada enflamasyonu azalttığı gözlenmiştir.
 14. Kadınlar için önemli bir durum olan ilk hamilelik dönemlerinde, bebeğin erken doğmasına sebep olan ve yine ölümle sonuçlanan doğumların önemli bir sebebi olan preeklempsi hastalığını engelleyici etkisi vardır.
 15. Kalp ve tansiyon gibi önemli hastalıklara iyi gelir.
 16. Kalp krizini önleyici özelliği vardır ve felci engellediği gözlemlenmiştir.
 17. Kolon (kalın bağırsak) kanserinin önlenmesinde önemli rol üstlenir.

Cilde Faydaları

1. Kaşıntıyı keser

Kaşıntı gibi rahatsız edici bazı derisel rahatsızlıkların giderilmesinde aspirinin rolü büyüktür. Birkaç tablet aspirinin ezildikten sonra toz haline getirilmesi sonra bir nemlendirici krem aracılığı ile karıştırılarak kaşıntının olduğu bölgeye sürülmesi bu rahatsızlığı gidermede önemli bir uygulama biçimidir.

2. Güneş yanıklarına iyi gelir

Cilt yüzeyinde meydana gelen ve göze hoş görünmeyen güneş nedeniyle oluşan su kabarcıklarının geçmesinde ve lekelerin azaltılmasında yardımcı görev üstlenir. Güneşten kaynaklı yanmanın azalmasında ve cildin su toplamasının önlenmesinde kullanılır.

3. Siğilleri yok eder

Bir yara bandının ortasını delme suretiyle tam siğilin üzerine gelecek şekilde yapıştırılan yara bandı siğilin üzerine toz haline getirilmiş olan aspirin ile kapatılır, üzerine tekrar başka bir bant kapatılır ve hava ve dışarı ile teması önlenir. Cildin diğer bölgelerine sürülmemesi gereken bu uygulama 3 gün tekrarlanmalıdır.

4. Uçukları azaltır

Uçuk gibi iltihaplı yaraların tedavisinde de kullanılan aspirin bu yönü ile de yara kurutucu bir etkiye sahiptir.

5. Nasırın geçmesine yardım eder

Nasırlı bölgeye 4-5 adet toz haline getirilen aspirin yarım çay kaşığı limon ve yine yarım çay kaşığı su ile karıştırılarak sürülür. Nemli ve sıcak bir bez yardımı ile kapatılan nasır ve üzerine sürülen karışım 10 dakika bekletilerek kaldırılınca nasırı yumuşatıcı etki gösterir.

Saça Faydaları

 1. Saç derinizdeki tıkalı gözeneklerin açılmasında etkilidir.
 2. Saç derinizin rahat oksijen almasına yardımcı olur.
 3. Saçınızda kepeklenme sorununuz var ise önüne geçer.
 4. Duş sonrası saç diplerinizde kalan şampuan ve yağ gibi kalıntıların temizlenmesinde etkilidir.
 5. Saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayarak sağlıklı olmasına yardım eder.

Unutmadan! Evde kolayca hazırlanabilecek bir saç maskesi ile saç bakımınız konusunda önemli sonuçlar alabileceğiniz bir aspirin kürü tarifi vereceğiz. Bunun için gerekli olan malzemeler ise 1 bardak sıcak su, 30 adet aspirin ve 1 çorba kaşığı karbonattır. 30 adet aspirin sıcak suyun içinde eridikten sonra ortaya çıkan bu karışımı karbonat ile tekrar karıştırıp soğumaya bırakılması gerekmektedir. Saçlarınızın bakım öncesinde temiz olması gerektiğini hatırlatarak, hafif nemli saç diplerine masaj yapılarak sürülen bu karışımı 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkayıp durulayarak ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Aspirinin Olası Yan Etki veya Zararları Nelerdir?

1. Mide yanması: Aspirinin en yaygın görülen olumsuz etkisi kuşkusuz mide yanmasıdır. Bu şikayet dikkate alınmadığı takdirde ciddi ve geri dönülmesi zor sorunlara sebep olabilir. Böyle bir yan etki veya rahatsızlık hissettiğiniz durumda acil olarak doktorunuza danışmalısınız.

2. Alerjik etki: Aspirinin bazı insanlarda alerjik etki yarattığı saptanmıştır. Bu tür yan etkiler ile karşılaşmış olan kişilerde özellikle dudaklar, dil ve burunda yer yer şişme ve baş dönmesi gibi bir takım semptomlar ortaya çıkabilmektedir.

3. Hamilelik: Hamilelikte kullanılan aspirin ilacı anneden ziyade bebeğe olumsuz etki sağlamaktadır. Özellikle çocuğun ileri zamanlarda çeşitli kalp sorunları, kilo kaybı gibi çok ciddi ve önemli sonuçlar ile mücadele etmesine sebep olabilir. Ve bu semptomların anneden bebeğe süt aracılığı ile de geçtiği gözlemlenmiştir.

4. Ameliyat öncesi kullanım: Aspirin kan inceltici ve kan pıhtılaşmasını önleyici özelliği olduğundan dolayı ameliyat öncesi kullanımı sonucu bazı kişiler için aşırı ve uzun süreli kanamaya sebep olabildiği bildirilmiştir.

5. Reye sendromu: Karaciğer ve beyinde önemli ve riskli fonksiyon bozukluklarına sebep olabilen reye sendromu genellikle çocuklarda ve ergenlerde görülebilen fakat oldukça tehlikeli ölümcül bir hastalığa başlangıç sağlayabilir. Özellikle grip ve suçiçeği gibi enfeksiyon geçiren çocukların aspirin almaması şiddetle tavsiye edilir.

6. Karaciğere Etkileri: Karaciğerde işlev bozukluğuna sebep olan aşırı aspirin tüketimi yine önemli bir riskli durumdur. Bu durum çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanıza sebep olabileceği gibi daha riskli durumlarda ortaya çıkarabilmektedir.

7. Böbrek yetmezliği: Aspirinin uzun süreli ve aşırı dozlar halinde kullanımı böbreklerin düzenli çalışmamasına ve çeşitli hasarlara yol açabilmektedir. Böbrek yetmezliğine yakalanmak istemezsiniz dikkatli kullanmalısınız.

8. Kulak Çınlaması: Düzenli aspirin kullanımı yine bir çok yan tesir gibi kulağın çınlamasına da sebep olabiliyor. Bu şikayeti dikkate almazsanız kalıcı bir işitme kaybına uğrayabilirsiniz. Yine böyle bir etkinin görülmesi halinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

9. Astım: Aspirin ilacı astım hastalarının atakları için tetikleyici bir faktör olarak gösterilmiştir. Bu nedenle astım hastalarının kullanmaması veya çok zor durumda kaldıklarında kullanmaları tavsiye edilir.

10. Deri ve Cilt Problemleri: Aspirin kullanımı her zaman olmasa da bazen deride bir takım morarma, şişme, kabarma gibi reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık tesisine gitmenizi önemle hatırlatıyoruz.

11. Gut Atağı: Yine yüksek dozda aspirin kullanımı böbrekler üzerinde  çeşitli ürik asit emilimlerini düşürebilir ve bu sebepten dolayı da gut hastaları için atağa sebep olabilmektedir.

12. Ülser: Yine yüksek dozda aspirin kullanımı kanamalara sebep olabildiği gibi ülsere de neden olabilmektedir.

13. Sinir Sistemine Zararlı Etkileri: Aspirinin düzenli kullanımı yine bazı kişilerde uyuşukluk, yer yer baş dönmesi ve zihin bulanıklığı gibi durumlar doğurabilmektedir. Her ne kadar yaygın olarak görülmese de bu şikayet yine de kalıcı beyin ve sinir hasarına sebep olabileceği için yine doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Aspirin Nereden Temin Edilir?

Daha önceleri bakkallar dahil olmak üzere birçok market zincirinde bile satışı yapılabilen ağrı kesici aspirin, yapılan son düzenlemeler ve genel sağlık standardı çerçevesinde sadece eczanelerden temin edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.