Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aspirinin Daha Önce Denemediğiniz Mucizeler Yaratan 7 Kullanımı

Aspirinin bildiğiniz üzere asetilsalisilik asit, analjezik, anti-koagülan ve güçlü anti-enfamatuvar özelliği bulunuyor. İşte tüm bu etkili özelliklerinden dolayı aspirin bugün dünyada en fazla tüketilen ve reçetesiz satılan ilaçlardan bir tanesi. Hepimiz günlük hayatımızda öyle ya da böyle aspirini kullanıyoruz. Hatta çok küçükken bile bebe aspirini olan versiyonu sık sık kullanıyorduk. Aspirine başvurmamızı sağlayan en yaygın nedenler arasında baş ağrısı, kas arısı ve bazen de soğuk algınlığı bulunuyor. Bu gibi durumlarda eğer ağır ilaçlar kullanmak istemiyorsak aspirin gerçekten de imdadımıza yetişiyor.

Hatta dolaşım sorunu olan kişilerde ve kalp krizi riskini en aza indirmek isteyenlerde de aspirin bir hayli etkili. Fakat biz aspirinin iç organlarımızda yarattığı mucizelerden bahsetmeyeceğiz. Çünkü aspirin günlük hayatımızda da hiç tahmin etmeyeceğimiz mucizevi etkilere sahip. Aspirinin bu 9 farklı kullanım şeklini okuduktan sonra artık onu bir daha yanınızdan hiç ayırmayacağınıza eminiz.

1- Ev Yapımı Dudak Eksfoliantı

Aspirinin içinde asetilsalisilik asit olduğunu söylemiştik. İşte tam da bu özelliğinden dolayı aspirin dudaklarınızdaki ölü hücreleri yok etmeye ve dudaklarınızı korumaya yardımcı oluyor. Yani dudaklarınızdaki sürekli kuruyup soyulmalardan, biriken ölü derilerden ve çatlaklardan kurtulmak istiyorsanız bu aspirin ile hazırlayacağımız bakım tarifini kesinlikle denemelisiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 çay kaşığı kadar esmer şeker (12.5 gramlık), 1 çay kaşığı kadar doğal bal (7.5 gramlık), 1 çay kaşığı kadar zeytin yağı (5 gramlık), 2 tane aspirin ve 6 damla kadar E vitamini yağı.

Bu etkili tarifi hazırlamak için ilk olarak yapmanız gereken şey aspirini bir kabın içine toz haline getirmek. Ardından diğer tüm malzemeleri kabın içine ilave etmek ve kıvamlı bir hal alana kadar karıştırmak. Hafif macun kıvamına geldiğinde işlem tamamdır. Bundan sonra artık karışımı dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Verim almak için bizim tavsiyemiz dudaklarınızı bu karışım ile ovmanız ve dairesel hareketler ile dudaklarınıza masaj yapmanız. Yeteri kadar uyguladıktan sonra karışımı 5 dakika kadar dudaklarınızda bekletmeniz faydalı olacaktır. Ardından dudaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bu karışımı haftada 1 defa uygulamanızı tavsiye ederiz.

2- Yenileme Peelingi

Peeling vücudumuzdaki ölü derilerden kurtulmak için ilk başvurduğumuz mucizevi malzemelerden bir tanesi. Bu yüzden peelinglere neredeyse bir servet yatırıyoruz. Oysa o kadar fazla para harcamamıza hiç gerek yok. Hepimizin evinde bulunan aspirini kullanarak da şahane bir yenileme peelingi yapabiliriz. Bu sayede cildimizdeki lekelerden ve ölü derilerden kurtulup çok daha gençleşmiş bir cilde sahip olabiliriz.

Bu yenileme peelingini hazırlamak için öncelikle 5 tane aspirine, 2 çorba kaşığı kadar limon suyuna (20 mL kadar) ve 1 çorba kaşığı kadar karbonata (10 gram kadar) ihtiyacınız var.

Sıra geldi yenileme peelingini hazırlayıp uygulamaya. İlk olarak aspirin ile limon suyunu karıştırıp yüzünüze ovalayarak sürün. Bu şekilde peelingi 20 dakika kadar cildinizde bekletmeniz gerek. Ardından yine dairesel hareketler ile masaj yapıp sonrasında da bol su ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bir sonraki aşamada ise limon kaynaklı asidi nötrleştirmek adına bu kez de cildinize karbonat uygulayın ve sonrasında yeniden cildinizi durulayın. Bu işlemi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

3- Ayak Tedavisi

Belki inanmayacaksınız ama aspirin ayaktaki mantar oluşumuna, nasırlara ve kuruluğa da çok iyi geliyor. Bu nedenle ayak sağlığınızı geri getirmek için de aspirin kullanabilirsiniz.  Aspirinin içeriğindeki maddeler cildin yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda ayakta meydana gelebilecek hastalıklara karşı cildi mikroplardan koruyor.

Ayak tedavisi için aspirin kullanmak adına öncelikle bir karışım hazırlamanız gerekiyor. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 5 adet aspirin, 1 çay kaşığı kadar limon suyu (5 mL kadar) ve 1 çorba kaşığı kadar kaşığı su (10 mL kadar)

Karışımı hazırlamak adına ilk olarak yapmanız gereken şey bir kabın içinde aspirinleri ezmek. Ardından içine limon suyu ve su ilave edip iyice karıştırın. Karışımın bir macun kıvamına gelmesi gerekiyor. Sonrasında bu karışımı ayaklarınızda sorun olan bölgeye biraz ovalayarak sürün. Bu şekilde karışımın cildinizde 30 dakika boyunca kalması gerekiyor.

Sonrasında ılık suyla durulayabilir ve ponza taşı kullanarak ölü hücreleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu şekilde işlemi haftada 3 defa uygulamanızda fayda var. Aynı zamanda mutlaka rutin olarak kullandığınız nemlendirici kremlerinizi de uygulayın.

4- Leke Çıkarıcı ve Beyazlatıcı

Daha önce belirttiğimiz asetilsalisilik asit çamaşırlarımızın üzerinde de bir hayli etkili. Özellikle ter lekelerini çıkarmada ve beyazların renginin bozulmasına neden olan lekelerin giderilmesinde aspirin kesinlikle çok işe yarıyor. Tabii aspirini kullanmak için bir karışım hazırlamanız gerekiyor. Ancak bu dünyanın en kolay karışımı. Çünkü yalnızca bir miktar suyun içine 5 tane aspirini koyup iyice karıştırıyorsunuz. Bu arada aspirinlerin ezilmiş olması gerekiyor. Sonrasında karışımı çamaşırlarınızdaki ter lekelerine ya da diğer lekelere sürebilirsiniz. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Ardından normal yıkama sürecinizdeki gibi çamaşırlarınızı yıkamaya devam edebilirsiniz. Tüm işlem sonunda ortaya çıkan temizliğine inanamayacaksınız.

5- Batık Kıllar

Batık kıllar kadınların en büyük sorunlardan bir tanesi oluyor bazen. İşte onların yarattığı o sevimsiz halden kurtulmak için de aspirinin peeling özelliğinden faydalanabilirsiniz. Aspirin ile hazırlayacağınız karışım sayesinde hem bölgedeki kızarıklığı azaltabilir, hem de batık kılların kolay bir şekilde çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 tane aspirin ve 1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı (7.5 gram kadar). İlk olarak aspirini bir kabın içinde ezin. Sonrasında içine Hindistan cevizi yağı ilave edip karıştırmaya başlayın. Ardından karışımı batık kılların bulunduğu yere uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletip durulayabilirsiniz. Sorun tamamen ortadan kalkana kadar bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

6- Banyo Temizleyici

Banyonuzda özellikle küvetinizde ve lavabonuzda ne kadar uğraşsanız da çıkmayan zorlu lekeleriniz vardır mutlaka. İşte o lekelerden kurtulmak için de çare aspirin.

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler 5 tane aspirin ve sıvı sabun ya da deterjan. Hazırlamak için ise 5 tane aspirini dilediğiniz bir sıvı sabunun ya da deterjanın içinde çözmeniz yeterli. Sonrasında direkt olarak temizlenmesini istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekletmenizde ve sonrasında durulamanızda fayda var.

7- Sivilce Tedavisi

Sivilceler yalnızca ergenlik döneminde değil kadınların her yaşında başına bela olan cilt sorunlarından. Özellikle bazı kadınlarda her regl dönemi öncesinde çıkmaya başlıyor. Bu da demek oluyor ki bazı kadınlar her ay belli bir süre sivilce problemi yaşıyor. İşte sivilcelerden kurtulmak için de etkili olabilecek yöntemlerden bir tanesi aspirin.

Aspirinin içinde bulunan salisilik asit sayesinde ciltteki yağ ve ölü hücreler temizlenebiliyor. Bu şekilde sivilce oluşumunun önüne geçmek mümkün oluyor. Ayrıca cildinizde kızarıklık, acı ve iltihaplanma da varsa bunun da önüne aspirin ile geçebilirsiniz.

Sivilce tedavisi için aspirini kullanmak üzere ilk olarak bir kabın içinde iki ya da üç tane aspirini ezmeniz gerekiyor. Ardından aspirinlerin içine bir miktar limon suyu ya da tercihen sadece su ilave edip kıvam alana kadar karıştırmalısınız. Karışım hazır olduğunda cildinizdeki sivilce bulunan bölgeye uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra birkaç dakika boyunca karışımı cildinizde bekletin. Ardında bol su ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün 1 defa yapmanızda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.