Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Astigmat Lens Kullanımı

Göz, 5 duyu organımızın en önemlilerindendir. Hem bedeni hem de insan psikolojisini tamamlayan bu organ yapı itibari ile oldukça hassas bir yapıya sahiptir. İşlevselliğini sağlayan bazı organeller bulundurur. Bu organeller kendine düşen görevi yapmaları sonucunda kişinin gözünde görüntülerin yansıması belirerek kişinin görme yetisini kazanmasına yardımcı olur. Göz oldukça hassastır. Bu nedenden dolayı kişilerin göz sağlığına dikkat etmesi gerekmekte ve herhangi bir şikayetinde mutlaka uzman bir hekime kontrol ettirmelidir. Çünkü bazı göz rahatsızlıkları zamanında müdahale edilmediği için tedavileri ancak operasyonlarla gerçekleştirilmektedir. Göz sağlığına dikkat etmek için ilaçlara gerek yoktur. İlk etapta göz sağlığını korumak ve yapısının bozulmaması için bazı yapmanız gerekenler vardır. En çok vakit harcadığınız ve gözünüzü saatlerce odakladığınız televizyonlar, tabletler, bilgisayarlar, cep telefonları gibi cihazları kullanırken bu cihazla gözünüz arasındaki mesafeyi kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde görmenizi sağlayan gözün organellerinin artık kusurlu bir hale gelmesine neden olabilirsiniz.

Göz Sağlığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Göz sağlığınız için evde, işte okulda ve diğer alanlarda vatandaşlar karış hesabı yaparak bu cihazlarla arasındaki mesafeyi ölçmelidir. Bu karış hesabı ise ilkokuldan bu yana bize öğretildiği gibi ortalama 2 karıştır. Ancak bu cihazların gönderdiği ışınlardan korunmak için kişi vakit harcarken mutlaka gözlük takmalıdır. Eğer kişi bu hususlara dikkat etmezse göz sağlığı bozulabilir ve kişide kalıcı hasarlar bırakabilir. Göz sağlığına kadınların daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü kadınlar sıkça makyaj yapmakta ve bazen de bu makyajla gece de uyumaktadır. Bu oldukça yanlış bir harekettir. Kişinin kullandığı ürünlerin içerisindeki kimyasallara göz gece boyu maruz kalmakta bununla beraber de kişinin göz pınarları bu malzemeyle dolmaktadır. Bu da kişinin gözünde ciddi hasarlar bırakmasına neden olur. Aynı zamanda kişi eli ile her yere dokunmaktadır her ne kadar sıkça ellerini yıkasa da mikropların her an elimizde olduğunu ve taşınması en kolay yerde olduğunu unutmamak gerekir. Kişinin gözlerini ovuşturması bununla beraber gözlerine dokunması kişinin gözlerinde ciddi enfeksiyonlara yol açmaktadır. Aynı zamanda kişisel bakımda kullanılan ürünlerin gözle temasını düşünerek organik ürünler tercih edilmeli, özellikle içerisinde alkol olmayan ürünler alınmalıdır. Aksi halde gözde ciddi yanmalar meydana gelerek gözde kızarıklık ve görüntü bulanıklığı da oluşabilir.

Göz Muayenesi

Göz hastalıkları da bazen kalıtsal olarak kişiden kişiye aktarılmakta bazen de çevresel faktörler sebebi ile kişide görülmektedir. Eğer kişi kişisel göz temizliğini tam olarak sağlıyorsa ve hala görme ile ilgili problem yaşıyorsa mutlaka bir uzman hekime görünmelidir. Uzman hekim sizlere bazı testler yapacaktır. Bu testlerin doğruluğu için gözünüzü çok yormadan teste karşılık vermeniz gerekmektedir. Eğer muayenenizde hiçbir sonuç çıkmadıysa ancak siz hala aynı şikayetten muzdarip iseniz başka bir muayene için mutlaka randevu almalısınız. Çünkü bazı göz rahatsızlıkları ilk testlerde ortaya çıkmayabilir.

Göz Hastalıkları ve Tedavide Lens Kullanımı

Eğer kişi uzağı görmekte sıkıntı çekiyor ancak yakını gayet sağlıklı bir şekilde görebiliyorsa kişide miyop rahatsızlığı var demektir. Kişi uzaktaki eşyayı ya da kişiyi görmek için gözlerini odaklamak amaçlı kısarak uzağa bakmaya ve görmeye çalışıyorsa durum ciddi demektir ve kişi mutlaka uzman bir hekime görünmelidir. Doktora gittiğiniz takdirde göz numaranıza göre bir gözlük verecektir. Ancak gözlükler her zaman estetik bir görüntü oluşturmadığı için teknolojinin ve tıbbın ilerlemesinin bir sonucu olan lensleri de kullanarak günlük yaşantısına döner ve görme yetisini bu şekilde sağlayabilir. Kontakt lensler renk çeşitliliği açısından da oldukça zengin olduğu için kişi istediği renkte lensleri ile tekrar sağlıklı bir şekilde görmeye devam edebilir.

Ancak kişi uzağı görmekte sıkıntı çekmiyor ve bununla beraber yakınında olan kişileri ya da objeleri görmek için uzaklaşıyorsa ve yakını göremiyorsa hipermetropi rahatsızlığı var demektir. Hipermetropi rahatsızlığı da ciddi bir rahatsızlık olmakla beraber özellikle yaşlı kişilerde sıkça görülür. Bulanık bir görüntüye sebep olan bu hastalık gerekli muayene sonuçlarına göre bir gözlük uygun görülür. Kişi bu gözlük yerine konfor açısında da kullanımı oldukça rahat lensleri seçerek konforlu bir şekilde sosyal alanda kendini de iyi hissedecektir. Ancak kişinin mutlaka gerekli testlerden geçmesi gerekmektedir. Ne yazık ki bu rahatsızlık ilk testte kendini göstermemektedir. Bu nedenden dolayı eğer ilk test sonuçlarınız normal çıktığı halde bu sıkıntıyı hala yaşıyorsanız mutlaka tekrar bir testten geçmeniz gerekmektedir.

Bir de kişide astigmat olma olasılığı vardır. Astigmat ise yukarıda yazdığımız rahatsızlıklardan kişiyi daha çok rahatsız etmekte ve kişinin sosyal alandaki yaşantısını da kısıtlamaktadır. Astigmat ise uzak ya da yakın fark etmeksizin etrafta bulunan objeleri ve kişileri bir şekle benzetemeden görmekte ve bu da kişinin birçok alanda başarısız olmasına neden olmaktadır. Gözde zararlı ışınları kırma görevini gerçekleştiren organelin bozulmasından kaynaklanan bu durum kişinin hayati tehlike geçirmesine de neden olabilir. Özellikle araç kullanan kişilerin mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir.

Astigmatlar İçin Lens Kullanımı

Bu rahatsızlık birçok alanda kişiyi rahatsız etmekte ancak kişi bu durumdan kontakt lensler sayesinde kurtulabilir ve eski sağlıklı yaşantısına geri dönebilir. Bir uzmana göründüğü zaman kişiye mutlaka bir gözlük önerilecektir. Ancak gözlük kullanan kişiler bu durumdan oldukça şikayetçidir. Sosyal alanda ve daha birçok alanda kişi gözlük kullanımını bir engel olarak görmektedir. Kişinin kendini daha iyi hissetmesi için ve daha konforlu bir yaşam kalitesi elde edebilmek için bu lenslerden faydalanabilir. Astigmat için üretilen lenslerde genellikle göz kuruluğu da yaşanmaktadır. Ancak bu durumun önüne geçildiği lensler üretilmiştir. Astigmatlılar için bu buluş oldukça büyük bir fırsattır. Küçük bir lens sayesinde hayatınızı tehlikeye atan bu durumdan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda astigmat zararlı ışınlardan dolayı gözün hasar görmesinden kaynaklandığı için bu lens kullanımı sizlerin gözlerini zararlı ışınlardan da koruyacaktır. Ancak yaz aylarında kişinin bu lensin yanında ekstra olarak uv ışınlarından koruyan bir güneş gözlüğü ile bu koruma işini sağlamlaştırabilir ve lenslerin kullanım ömrünü bu şekilde uzatılabilir. Bu lensleri kullanan kişilerin mutlaka lens bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde kişinin göz sağlığı başka bir rahatsızlıkla bozulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.