Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Astigmat Tedavisi, Nasıl Geçer?

Astigmat, gözlerde eğrilik oluşması ile meydana gelen ve genellikle pratik şekilde tedavi edilebilen bir göz kusurudur. Astigmat bulanık görmeye sebep olabilmektedir.

Astigmat, gözün ön yüzeyinde (kornea) ya da göz merceğinde, gözün içinde meydana gelmektedir ve tek yönde oluşan hafif yüzey eğriliği şeklinde oluşmaktadır. Yüzey eğrilikleri, her yönde eşit ve pürüzsüz olmaktan ziyade, bazı alanlarda düz bazı alanlarda ise dik şekildedir.

Tüm mesafelerde görüşün bulanıklaşmasına neden olan astigmat, genellikle doğumla birlikte, miyop ya da hipermetrop karışımı şeklinde meydana gelmektedir. Genellikle bu durum düzeltici eylem gerektirecek kadar belirgin değildir. Tedavi seçenekleri ise, düzeltici lensler ve ameliyat şeklindedir.

Oluşum Nedenleri

Göz odak görüntüleri iki bölümden oluşmaktadır; kornea ve mercek. Mükemmel şekilde dizayn edilmiş olan gözün, bu odaklama unsurlarından her biri pürüzsüz bir top yüzeyi gibi mükemmel bir eğriliğe sahiptir. Böyle bir yüzey kavisine sahip olan kornea ya da mercek, aynı şekilde gelen tüm ışınları, gözün arka kısmında (retina) odaklayarak bir görüntü oluşturur.

Ancak, kornea ya da merceğin eşit ve düzgün şekilde kavisli olmaması sonucu, ışınlar dengesiz şekilde odaklanır yani göze gelen ışık düzgün şekilde değil de, farklı birkaç açıda kırılır. Bu durum ışınların kırılmasında hataya neden olur. Böylece, bir kırılma sorunu olan astigmat meydana gelir.

Astigmatta, kornea ya da mercek, diğerlerinden farklı olarak, daha dik ve tek yönde kavislenir. Eğer, korneal astigmat söz konusu ise, kornea bozuk ve biçimsiz bir şekle sahip olacaktır. Öte yandan eğer merceksel astigmat var ise, mercekte şekil bozukluğu olacaktır. Astigmatın hemen her tipi, bulanık görmeye sebep olmaktadır. Bulanık görme, birden fazla yönde oluşabilen, yatay, dikey ya da çapraz yönde oluşabilir.

Astigmat, diğer kırılma kusurlarının bir kombinasyonu ile birlikte oluşabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Miyop (uzağı görememe): Miyop, korneanın çok kavisli olması ya da gözün normalden daha uzun olması sonucu meydana gelmektedir. Bu durumda, retina üzerinde kusursuz şekilde odaklanma olmaz, ışık retinanın önünde toplanır ve böylece uzaktaki nesneler bulanık görünür.

Hipermetrop (yakını görememe): Hipermetrop, korneanın çok az kavisli olması ya da gözün normalden kısa olması sonucu meydana gelmektedir. Etkileri miyop göz kusurunun tam tersi şeklindedir. Göz rahat bir durumdayken, ışık gözün arka kısmında toplanır ve böylece yakındaki nesneler bulanık görünür.

Astigmat, doğuştan olabileceği gibi, göz yaralanmaları, göz hastalıkları ya da göz ameliyatları sonucu da oluşabilmektedir. Astigmat, yetersiz ışıkta okuma, televizyonu yakın mesafeden izleme ya da gözleri çok kısmak nedeni ile meydana gelmez ya da bu nedenlerden dolayı daha da kötüye gitmez.

Tanı ve Testler

Doktorlar, gözün durumunu teşhis edebilmek için, semptomları gözden geçirerek, kapsamlı bir göz muayenesi yapabilmektedir. Göz muayenesi birkaç testten oluşabilir ve şu şekildedir;

Görme testleri: Bu test kapsamında doktor, kartlar üzerindeki yazıların okunmasını isteyerek, görme keskinliğini kontrol etmektedir.

Kornea eğriliğini ölçmek için test: Keratometre adı verilen bir cihaz yardımı ile korneanın yüzeyinden yansıyan ışıklar ölçülür ve  kornea yüzeyindeki eğrilik miktarı hesaplanır. Böylece eğrilik durumuna göre astigmat var olup olmadığı tespit edilir. Bu testin adı ise, keratometri şeklindedir.

Kornea eğriliği, kontakt lens montajı için önemli bir bilgidir. Astigmatta eğimler düzensiz olmaya eğilimlidir.

Doktorlar, kornea yüzey eğriliğindeki değişimleri ölçmek için, bilgisayarlı kornea haritalama adı verilen bir yöntem kullanabilmektedirler. Bu yöntemde bir kamera yardımıyla kornea yüzeyi haritalanır.

Odağı ölçmek için test: Bu test yardımı ile gözün ne kadar ışık topladığı ölçülmektedir. Doktor, gözün ön kısmına farklı mercekler yerleştirerek, phoropter adı verilen bir cihaz yardımı ile ölçüm yapmaktadır. Ayrıca, doktor retinascope adı verilen bir cihaz kullanarak, gözün içine direkt olarak ışık huzmesi gönderip, ölçümler de yapabilmektedir. Böylece gözün ne kadar miktarda ışık topladığı belirlenmiş olur. Bu yöntemler yardımı ile, kırılma kusurunun derecesi ölçülür ve hastaya uygun, kontakt lens ya da gözlük camı belirlenir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astigmat tedavisinde amaç, düzensiz eğrileri baz alarak, bulanık görmenin nedenini saptayarak, görme kalitesini artırmaktır. Astigmat tedavisi, düzeltici lensler ve refraktif cerrahi işlemlerini kapsamaktadır. Astigmat tedavisindeki düzeltici lensler, korneadaki düzensiz eğrileri etkisiz hale getirmektedirler ve şu şekildedirler;

1.Gözlük

cheap-eyeglasses-great-quality-02

Gözlük tedavisinde kullanılan gözlükler, özel merceklerden yapılmaktadır ve gözlerin retinasındaki düzensiz şekilleri eşitlemektedir. Gözlük, astigmata ek olarak, miyop ya da hipermetrop gibi diğer kırılma kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilmektedir.

2.Kontakt Lensler

Sleeping-with-Contact-Lenses-2-600x400

Gözlüklerde olduğu gibi, kontakt lensler de astigmat göz kusurunu düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Birçok türde kontakt lens bulmak mümkündür. Bu kontakt lensler, sıkı, yumuşak, genişletilmiş kullanımlı, tek kullanımlık, sert, gaz geçirgenliği olan ve bifokal (çift odaklı) kontakt lensler şeklindedir.

Kontakt lensleri tüm artıları ve eksileri ile doktorunuza danışarak, sizin için kontakt lens tedavisinin ne derece uygun olacağını öğrenmenizde fayda vardır.

Ayrıca, ortokeratoloji adı verilen bir işlem için kullanılan kontakt lensler, sert kontakt lens formundadır ve günde birkaç saat kullanılarak, gözde meydana gelen eğimleri düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Daha sonra, gözün yeni şeklinin korunması için, daha az sıklıkta kontakt lens kullanılmaya devam edilir. Eğer, hastanın gözleri tekrar eski haline döner ise, bu defa tedaviyi kesmek durumunda kalınır. Ayrıca, çok uzun süreler boyunca kontakt lens kullanmak, gözlerde enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir.

Astigmat tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise, refraktif cerrahi işlemleridir. Gözün yüzeyini yeniden onararak göz kusurunu düzeltmeye yardımcı olan bu tedavi yönteminde, doktorlar, ameliyat öncesi bazı işlemler uygulamaktadırlar. Buna göre, refraktif cerrahi işlem için bir değerlendirme yapılmaktadır. Refraktif cerrahi işlem metodları ise şu şekildedir;

3.LASIK Ameliyatı

778114-figure-2

Lazer destekli keratomileusis (LASIK), bir astigmat tedavi sürecidir. Doktor, keratom adı verilen ince bir alet kullanarak, gözün içine yani retinaya, ince yuvarlak menteşeli bir kesim uygular. Ayrıca, bu kesim işleminin aynısı, özel olarak lazer yardımı ile de yapılabilmektedir.

Ameliyatı yapan cerrah kapağı kaldırır ve daha sonra bir excimer lazer kullanarak, kapağın altından korneanın kalıbını oyar. Excimer lazer ise, diğer lazerlerden farklı olarak, ısı yaymamaktadır.

4.Fotorefraktif Keratektomi (PRK)

prk

Bu işlem sırasında doktor, kornea eğriliğini düzeltmek için, excimer lazer kullanmadan önce, retinanın dış koruyucu tabakasını kaldırır ve böylece kornea eğriliği düzeltilir.

5.LASEK Ameliyatı

LASEK-vs-LASIK-eye-surgery

Lazer yardımlı subepitelyal keratomileusis (LASEK), korneanın geriye katlanmış daha kalın tabakası, gözü daha az savunmasız hale getirerek, hasar vererek yaralanma meydana getirir. Bundan dolayı, lazer yardımlı supepitelyal keratomileusis tedavisi, eğer kornea çok ince yapıda ise uygun olabilir. Ayrıca, eğer işyerinde ya da spor sırasında yaralanma riski yüksek ise, bu tedavi yöntemi yine uygun olacaktır.

Belirtileri

Astigmat belirti ve semptomları aşağıdaki gibidir;

  • Bulanık ya da bozuk görme,
  • Göz yorgunluğu,
  • Baş ağrısı.

Öte yandan, eğer bu belirtiler ile birlikte, günlük hayat akışınızı aşırı derecede aksatacak görme sorunlarını da yaşıyorsanız, bir göz doktoruna gitmeniz doğru olacaktır. Eğer, 40 yaşından fazla sağlıklı bir yetişkinseniz, 55 yaşına kadar her iki ya da dört yılda bir göz muayenesinden geçmeniz tavsiye edilmektedir. 55 yaşından sonra ise, her bir ya da üç yılda bir kontroller yaptırılmalı, 65 yaşından sonra ise yılda bir ya da iki yılda bir kontrollere devam edilmelidir. Fakat zaten astigmat hastasıysanız, kontroller daha sık aralıklar ile yapılmalıdır. Bir de eğer, diyabet ve göz tansiyonu gibi sağlık sorunları söz konusu ise, göz hastalıkları riski daha yüksek olacaktır. Bundan dolayı, göz kontrolleri de daha sık olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.