Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Astigmat

Kalıtsal göz hastalıklardan biri olan astigmat pek çok kişide görülmektedir. Kişilerde çok sık rastlanılmaya başlanılan bu astigmat rahatsızlığı insanlara baş ağrısı ve gözlerde rahatsızlık hissi verir. Gözlerin baş ağrısına vurduğu tüm bu rahatsızlıklar aynı zamanda gözde bir yanma hissi yaratır. Bu yanma hissi ve de kaşıntı gibi belirtiler verir. Tüm bu rahatsızlıklar gözlerinizde meydana gelirse bir doktora başvurabilirsiniz. Doktora başvurduktan sonra da rahatsızlığınızın ne olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Astigmat hastalığınızın kesinleşmesi için ise doktor muayenesinden geçmeniz gerekebilir. Dolayısıyla da bu yapılan kontroller sonucunda sizlerin rahatsızlıkları kesin olarak bir sonuca ulaşabilir.

Astigmat, en basit anlamıyla gözünüzün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru bir şekilde kırmamasıyla görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına sebep olan bir görme bozukluğudur. İnsanlarda kornea normalde tam olarak düzgün bir yuvarlaktır. Astigmat hastalığına sahip olan kişilerin korneaları ise yumurta şeklinde gibi olur. Bu basıklık dikey ya da yatay şekilde olabilir. Aynı zamanda bu bombe tek odak noktası yerine iki odak noktası oluşturmaktadır. Dolayısıyla da görüntüde bozukluğa sebep olur.

Gözde Astigmat Neden Oluşur?

Astigmat tamamıyla bir kalıtsal hastalıktır. Bir de astigmat hastalığı genetiktir. Uzun süre bilgisayar kullanımı veya ışık gibi ekranlara uzun süre bakılmasından şikayetçi olunarak doktora gidildiği için kişiler astigmatın nedenleri arasında çok bilgisayar kullanmanın olduğunu sanabilir. Fakat aslında durum bu şekilde değildir. Astigmat genetik olarak var olan bir rahatsızlıktır. Astigmat rahatsızlığının doktorlara başvurulduğunda ortaya çıkması da bundan dolayıdır. Astigmat rahatsızlığına sahip olan kişiler eğer uzun süre bir ekrana odaklı kalırsa bu hastalık ilerleyebilir. Gözümüzü ne kadar çok yorarsak astigmat o kadar ilerleyebilir. Bu nedenle astigmatın önüne erken zamanda geçilmesi gerekir.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

astigmat

Astigmatın tam olarak başlama sebebi yoktur. Yani astigmat rahatsızlığının anlaşılması ilk etapta kolay değildir. Bu rahatsızlık tamamen bir göz kusurudur. Özellikle de daha küçük yaşlarda astigmat rahatsızlığının anlaşılması daha da zor olabilir. Bu nedenle küçük çocukları belirli aralıklarla doktorlara kontrol amaçlı götürmemiz gerekir. Çocuklarda görülen bu rahatsızlığın belirtileri arasında bulunan bazı sebepler vardır. Örneğin çocuk etrafa yakına ya da uzağa gözlerini kısarak bakıyorsa astigmat olabilir. Ya da çocuğunuz okula giderken derslerde kazandığı bir alışkanlık olan kitaba veya deftere çok yakından bakma gereği duyuyorsa bu da bir astigmat belirtisi olabilir. Çocuğunuz aynı zamanda yürürken ya da koşarken ansızın denge sorunu yaşıyorsa bunun sebepleri arasında da astigmat vardır. Bu tip durumlarla karşılaşıldığında çocuklarınızı mutlaka bir doktora götürüp kontrol ettirmenizde büyük fayda vardır. Erken teşhis mutlaka daha kısa sürede bu hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Yetişkin bireylerde ise astigmat hastalığı daha farklı belirtiler gösterebilir. Örneğin kişilerde etrafı bulanık görme, arada bulunan mesafenin artması sonucunda etrafı daha da bulanık görme bir astigmat belirtisidir. Baş dönmesi, baş ağrısı ve de okuma yaptıktan sonra ağrılar meydana geliyorsa yine aynı şekilde astigmat rahatsızlığı belirtisi olabilir. Uzun paragraflar okuyunca uzun süre dikkat toplanamaması durumunda da bireylerin bu rahatsızlığa sahip olmasından şüphelenilmektedir. Bu tip durumlarda bir astigmat testinden geçmeniz gerekmektedir.

Astigmat Tedavisi Nelerdir, Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde geliştirilen bazı hizmetler sonucunda artık pek çok hastalığa çözüm bulunmuştur. Kalıtsal ve de çözümü olmayan gibi hastalıklara bile artık çözümler üretilmiştir. Sizlerin de bildiği üzere geliştirilen teknolojik ve teknik gelişmeler sonucunda pek çok hastalığın sorunu giderilmiştir. Bunlardan bir diğeri de genetik hastalık olan astigmattır. Geliştirilen sistemler üzerinde artık astigmat rahatsızlığının da bir çözümü vardır. Astigmat üç farklı şekilde giderilebilen bir rahatsızlıktır.

İlk olarak gözlük tedavisinden başlayalım. Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtilere sahip iseniz doktora başvurduğunuz zaman ilk olarak doktor size gözlük verecektir. Bundan sonraki hayatınıza gözlük ile devam ederek bu rahatsızlığı aşabilirsiniz. Sürekli olarak kullanmanız gereken bu gözlük ile beraber sizler astigmat sorununu tamamıyla ortadan kaldıramasanız bile en azından gözlük taktığınız zaman bu soruna çözüm bulmuş olursunuz. Bu rahatsızlık boyunca gözlüğü sürekli olarak kullanmak oldukça önemlidir. Bazı durumlarda gözlüğünüzün numaraları küçültülüp büyültülebilir. Bu gibi durumlarda üç ayda bir kez göz muayenesine gitmemiz gerekir. Gözlükte meydana gelen herhangi bir değişme varsa bunu en kısa zamanda tespit ederek kendi gözlerimize uygun gözlük kullanımına geçmemiz gerekir.

astigmat

İkinci bir tedavi yöntemi ise lens kullanımıdır. Günümüzde artık pek çok gencin kullandığı lensler astigmat rahatsızlığı için de kullanılmaktadır. Astigmat rahatsızlığına sahip olan kişilerin doktorlara başvurmasından sonra kendi isteklerine göre lens ya da gözlük alabilirler. Bu tamamen sizlerin tercihine bağlıdır. Sizlerin yapacak olduğu bu tercih sonucunda hangisi daha rahat geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Bireyler için son dönemlerde kullanımı oldukça rahat bir alternatif olan bu lens kullanımı da oldukça fazladır. Bizler de artık bu lens kullanımını yaparak daha rahat şekilde gündelik hayatımızda hareket edebiliriz. Lens tedavisi için de mutlaka doktor kontrolünde olmak önemlidir. Düzenli olarak doktora giderek bu tip lens kullanımına dikkat etmemiz gerekir. Astigmat rahatsızlığında lens kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Bu durumda da bizler oldukça dikkatli olmalıyız. Sonuçta astigmat için lens kullanımı hiç de kolay değildir.

Son olarak astigmat rahatsızlığının tedavi yöntemlerinden biri de lazerdir. Lazer yönteminin son zamanlarda gelişimi bir hayli artmıştır. Tüm insan sorunlarına çözüm olan lazer tedavisi çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bizler de kısa sürede bize uygun en iyi tedaviyi kullanarak rahatsızlığımıza çözüm bulabiliriz. Lazer tedavisi lense göre yüzde doksana kadar bir başarı gösterdiği için kişilerin bu tedaviyi kullanmaları daha da iyi olabilir. Lazer tedavisi en iyi çözümlerden biri olduğu için bizler de bu yöntemi gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. Dolayısıyla bu yöntem oldukça sık bir şekilde kullanıma sahiptir. Gözlük kullanmak istemeyenler genel olarak bu yöntemi kullanmayı tercih etmişlerdir. Astigmat rahatsızlığından kalıcı olarak kurtulmak ve de bu rahatsızlığı bir daha hiç yaşamamak için kişilerin gerçek anlamda tedavi yöntemlerini araştırmaları gerekir. Bu araştırma sonucunda kişiler de en doğru ve de en iyi çözümü bulacaklardır. Yapılan tüm bu işlemler sonucunda da her tedavi yönteminin kullanımı oldukça kolay ve de basittir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.