Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Astigmatla Kontakt Lens Kullanımı

Göz oldukça hassas bir yapıya sahip olan içerisindeki birçok organelin görevini yapması ile insanın görüntüleri yansıma olarak algılanmasına yarayan bir organdır. Göz 5 duyu organımızdan biri olup insanlar için hem sağlık açısından hem sosyal açıdan konforlu bir yaşam sürebilmesi adına büyük rol oynar. Göz aynı zamanda hassas yapısından dolayı oldukça korunması gereken de bir organımızdır. Diğer organlarımız deri altında olduğu için, deri korumak için iyi bir unsurdur. Ancak göz de durum böyle değildir. Göz direkt hava ile temasta olduğu için oldukça sakıncalı olmakla beraber oldukça riskli bir organdır. Bu nedenden dolayı göz sağlığı da gözün herhangi bir şekilde rahatsızlanmaması açısından oldukça önemlidir.

Göz Sağlığı

Göz sağlığı için oldukça temiz ve titiz davranmalıdır. Gerek göz bakımı gerektirdiği durumlarda gerek sivri uçlu cisimler kullanırken araya koyduğu mesafe ya da koruma amaçlı taktığı gözlüklerle bunu korumalıdır. Kişi öncelikle eğer sık sık makyaj yapıyorsa kesinlikle makyajla uyumamalıdır. Ayı zamanda göze yapılacak olan makyaj ürünlerini seçerken de içeriğinin mutlaka okunması ve zararlı maddeler içermediğinin öğrenilmesi gerekir. Eğer suyla makyaj çıkarılamıyorsa kesinlikle zorlamamalı ve ekstradan makyaj temizleme suları ile bu görevi yapmalıdır. Aynı zamanda ellerimiz sıkça başka yerlerle temas etmekte ve bu şekilde mikropları da elimizi sürdüğümüz her yere taşımaktayız. Ve birçok rahatsızlıklar da bu şekilde taşınmaktadır.

Kişi mutlaka ellerini gün içerisinde sıkça yıkamalı ve gözleriyle gereksiz bir temastan da kaçınmalıdır. Aksi olduğu takdirde kişinin gözünde enfeksiyon oluşabilir. Bunların haricinde kişi eğer göz alerjisi durumu yaşıyor ise ve bundan oldukça şikayet ediyorsa mutlaka alerjisine sebep olan madde ile göz temasını kesmeli, bu durumlarda mutlaka göz damlası kullanmalıdır. Göz damlası bu dönemlerde gözün kuruluğuna engel olarak batma ve yanma hissini azaltacaktır. Eğer kişi lens kullanabiliyorsa mutlaka alerji dönemlerinde kullan-at lenslerden kullanmalı ve bu şekilde gözüne zarar veren etken madde ile temasını keserek gözün hasar görmesini engellemiş olmalıdır. Aynı zamanda kişi bu kullan- at lensler sayesinde de temizliğine dikkat etmiş olacak ve temizlik esnasında oluşacak herhangi bir gözden kaçan durumda bu lensler kişinin göz sağlığını koruyacaktır. Bunların haricinde gözü ile problem yaşamayan her insanın mutlaka dikkat etmesi  gereken genel kurallar da vardır. Bunlardan en önemlileri gözleriniz meşgul ettiğiniz cihaz ya da kitaplar ile aranızdaki mesafeyi korumak. Bu mesafe göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Göz Rahatsızlıkları ve Astigmat

Günümüzde son teknolojiye ait olan kameralar bile belli bir süre sonra mutlaka bulanık göstermeye başlar bunu çok sık yapmasa da yaptığı durumlar olur. Gözümüz de bu hassas yapısıyla bu olumsuz durumdan oldukça etkilenecek ve kişinin göz sağlığını bozacaktır. Eğer kişi ne kadar mesafe koyacağını ölçemiyor ise karış hesabıyla iki karış mesafe koyarak göz sağlığını koruyabilir. Göz eksikliği ya da rahatsızlığı durumunda insanlar aynı zamanda sosyal alanda da sıkça olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenden dolayı bu rahatsızlığa yakalanmadan önce ve kayıp yaşamadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken konulara dikkat etmek gerekmektedir. Bir de göz rahatsızlıkları yaşayan kişilerin gözlerin yapısının bozulmasının ana sebebi ise etraftaki zararlı ışınlardır. Uv ışınlarından en çok etkilendiğimiz dönemler ise güneşin kalma saatinin çok olduğu yaz aylarıdır. Yaz aylarında kişi mutlaka güneşin dik geldiği zamanlarda dışarıya çıkmamalı ve çıktığı takdirde de mutlaka koruyucu bir lensle beraber bir de uv ışınlarından koruyan bir gözlük takmalıdır. Gözlük seçimi oldukça önemlidir ki keza bu durum lenslerde de böyledir. Çünkü yeterince kaliteli olmayan bu ürünlerde sizler güneşe bakarken rahatsız olmadığınız halde direkt olarak yansıyan bu ışınlar sizleri rahatsız etmeyerek gözlerin yapısını yavaş yavaş bozmaktadır. Bu nedenden dolayı kişi mutlaka kaliteli lens ve gözlük kullanmalıdır.

Astigmatla Kontakt Lens Kullanımı

Yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmeyen kişilerde görme kaybına kadar giden göz rahatsızlıklarının oluşması oldukça normaldir. Kişi göz sağlığına dikkat etmediği takdirde bazı görme bozuklukları yaşayabilir. Örneğin eğer kişi uzağı görmekte sıkıntı çekiyor ve gözlerini kısarak etrafa bakınıyor ise bu kişi de miyop olma olasılığı oldukça fazladır. Bu kişi uzağı yeterince net görememekle birlikte göz kısması bir süre sonra kişide tik olarak da kalabilir. Bu nedenlerden dolayı kişi mutlaka uzman bir hekime muayene olması gerekmektedir. Miyop, yapılan testler sonucu ortaya çabuk çıkan, teşhisi çabuk konulan bir rahatsızlıktır. Ancak bu durum ne yazık ki hipermetropi için böyle değildir. Kişi aynı zamanda uzağı gayet net görebiliyorken yakını seçmekte zorlanıyorsa bu kişide hipermetropi rahatsızlığının oluşması normaldir. Bu kişilerin muayene olma sonucunda bu rahatsızlığa teşhis koymak zor olabilir. Eğer siz muayene olduğunuz halde bu teşhis konulmadıysa, ancak hala bu sorunları yaşıyorsanız mutlaka bu durumu hekiminize bildirmeli ve daha detaylı bir muayeneden geçmelisiniz. Eğer kişi hem yakını hem de uzağı göremiyorsa kişi de büyük olasılıkla astigmat oluşmuş demektir.

Astigmatta göz yuvarlağının şeklini koruyamaması ve zaman içerisinde yumurta şekline benzer bir şekil almasıyla ortaya çıkar. Bu da korneanın gelen ışınları farklı şekilde kırmasına sebep olarak hem yakını görmekte hem de uzağı görmekte kişinin sıkıntı yaşamasına neden olur. Genel olarak kusurlu bir kırılma hastalığıdır diyebiliriz. Ve eğer bu kişi muayene olmadıysa ve tedaviye başlamadıysa kişide sıkça baş ağrılarına ve boyun ağrılarına da sebep olarak kişinin sosyal alandaki hareketliliğini de kısıtlamış olur. Ancak astigmat genel olarak genetik bir hastalıktır yani yukarıda saydığımız hususlara dikkat edilse bile bu hastalık bazı kişilerde görülebilir. Ancak tedavi sonucunda doktorun sizlere verdiği gözlük numarasına uygun bir gözlük takmanız sonucunda bu hastalık tedavi edilebilir. Ancak insanlar artık gözlüğün konforsuz olmasından ve estetik anlamada hoş durmaması açısından pek tercih etmemektedir. Bunların yerine teknolojinin ve tıbbın geliştirmiş olduğu kontakt lensler mevcuttur. Eğer kişi astigmat sorunu yaşıyorsa ve gözlük takmayı reddediyorsa mutlaka bu ağrıları ve sıkıntıları çekmek yerine kontakt lenslere başvurabilir. Ancak bu lens seçiminde de astigmatın ne kadar ilerlemiş olduğuna bakılır. Eğer kişinin gözündeki hastalık boyutu 0-1 arasında ise kişi astigmat lensi takarak bu durumdan kurtulabilir. Ancak daha ilerisi için doktorlar yeni teknolojik ameliyatlara başvurmaktadır. Astigmat kontakt lens kullanımı aynı zamanda kişinin diğer ışınlardan korunmasına yol açarak hem hastalığının ilerlememesine hem de lensin ömrünü uzatmasına sebep olacaktır. Ancak mutlaka uzman bir muayene sonucu hekiminizin tavsiyesine göre lens seçiminde bulunun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.