Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ASTIM TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Astım hava yollarının daraldığı, tıkandığı ve ekstra mukus üretiminin olduğu bir rahatsızlıktır. Nefes almayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca öksürüğü, hapşırmayı ve nefes darlığını da tetiklemektedir. Astım belirtilerinin ciddiyeti kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı insanlarda astım sadece hafif bir mide bulantısı oluşturur. Bazı insanlarda ise astımın etkileri hayatı zorlaştırarak günlük aktiviteleri engellemekte ve hatta hayatı tehdit eder bir hale gelmektedir.

Astım tedavi edilemez ancak etkileri kontrol altına alınabilir. Çünkü astım zamanla değişime uğrar. Bu yüzden doktor kontrolü altında işaretler ve belirtiler incelenerek ihtiyaç duyulan tedavi sağlanabilir. Düzgün bir tedavi ile tüm belirtiler kontrol altına alınarak yaşam kalitesi eski düzeye çekilebilir.

Astım Neden Olur?

Bazı insanlarda astım hastalığının ortaya çıkması, bazı insanlarda ise bu duruma rastlanmamasının sebebi pek açık değildir. Ancak bunun sebebi muhtemelen çevresel ve genetik faktörlerin bir birleşimidir.

Astım genel olarak bronş adı verilen hava keseciklerinde meydana gelen iltihap sonucu, akciğerlere hava giriş çıkışının engellenmesi ile ortaya çıkar. Astım hastalığına sahip olan kişilerin bronşları normal insanlara göre çok daha hassastır. Ayrıca astımı tetikleyen birtakım durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Polen, hayvan tüyü, küf, hamam böceği ve toz partikülleri gibi alerjen maddeler,
 • Soğuk algınlığı gibi solunum sistemi enfeksiyonları,
 • Egzersiz gibi fiziksel aktiviteler,
 • Soğuk hava,
 • Beta bloker, aspirin, ibuprofen ve naproxen gibi bir takım belirli ilaçlar,
 • Güçlü duygular ve stres,
 • Şarap, bira, kurutulmuş meyveler, işlenmiş patates gibi koruyucu eklenmiş yiyecekler, içecekler ve sülfit,
 • Mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkarak tahribata sebep olan reflü hastalığı gibi birtakım tetikleyiciler astıma sebebiyet veren tetikleyiciler arasındadır.

Özellikle işyerlerinde solunan havada bulunan alerjenler bu duruma sebep olurlar. Herhangi bir belirtiyi fark ettiğiniz anda bir doktora danışmanız gerekmektedir. Astım hastalığının oluşmasının bir diğer sebebi de aile fertlerinden birinde bu hastalığın bulunuyor olmasıdır. Astım küçük yaştaki çocuklardan yaşlı insanlara kadar her yaşta gelişebilen bir rahatsızlıktır.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Nadir aralıklarla astım belirtisi gösteriyor olabilirsiniz. Bu egzersiz yaparken ki gibi belirli zamanlarda ortaya çıkar. Ayrıca bu belirtiler her zaman da görülebilir. Astım işaretleri ve belirtileri;

 • Nefes darlığı,
 • Göğüste sıkışma ve ağrı,
 • Nefes darlığından, öksürükten veya hapşırmadan dolayı uyku sorunları yaşanması,
 • Özellikle astım olan çocuklarda nefes alıp verirken hırıltı veya ıslık sesi oluşması,
 • Solunum sisteminde bulunan virüslerin (soğuk algınlığı veya grip virüsleri) öksürürken veya hapşırırken belirtilerin oluşmasına sebep olması bu durumun belirtileri olarak sıralanabilir.

Ayrıca astımın giderek kötüleşme durumu da vardır. Bunu ise astım belirtilerinin giderek belirgin hale gelmesi ve sıklaşması ile, nefes alma zorluklarının artması ve nefes alma cihazını daha sık kullanma ihtiyacı duyulması gibi belirtilere göre astımın kötüleştiğini anlayabilirsiniz.

Bazı insanlarda astım belirti ve işaretleri birtakım durumlarda ortaya çıkar.

 • Egzersiz sırasında ortaya çıkan belirtiler, hava soğuk ve kuru ise daha da kötü hale gelir.
 • İşyerinde ortaya çıkan belirtiler ise işyerinde bulunan kimyasal dumanlar, gazlar ve tozlara göre tetiklenerek ortaya çıkar.
 • Alerjiye bağlı belirtiler ise, hayvan tüyü, hamam böceği veya polenler ile temasa göre ortaya çıkmaktadır.

Ciddi astım atakları tehdit edici bir hale gelmektedir. Kötüleşen belirtileri doktorunuz ile ortak bir çalışma yaparak çözüm yolunu belirleyin. Hızlı bir şekilde nefesiniz daralıyorsa ve nefes alma cihazına oldukça sık ihtiyaç duyuyorsanız derhal bir medikal yardım almanız gerekmektedir.

Astım Risk Faktörleri Nelerdir?

Gelişen astımda ortaya çıkan değişimler birtakım faktörlere göre artmaktadır.

 • Astımla alakalı aile fertleri arasında bir kan bağının bulunması,
 • Cilt sorunu gibi alerjik durumlara sahip olma,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Sigara kullanıyor olmak veya pasif içici olmak,
 • Fabrika dumanı veya diğer tip kirliliğe maruz kalmak,
 • Tarım, kuaför veya üretim alanında kullanılan kimyasallara maruz kalmak astımın risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Astım Komplikasyonları Nelerdir?

Astım komplikasyonları;

 • İşaret ve belirtilerin uykuda, işte veya herhangi bir aktivite sırasında ortaya çıkması,
 • İşte veya okulda astım belirtilerinin artması ile hasta günler geçirilmesi,
 • Bronş tüplerinde oluşan kalıcı daralmaların nefes darlığına sebep olması,
 • Ciddi astım ataklarında sık sık hastaneye gitme durumu,
 • Astım ataklarını düzenlemek için uzun süre kullanılan çeşitli ilaçların oluşturduğu yan etkiler bu durumun komplikasyonları arasında sayılmaktadır.

Astım Teşhisi Nasıl Yapılır?

Astım teşhisinde kullanılan yöntemler arasında fiziksel test, akciğer fonksiyonunu ölçme testi ve ek testlerdir.

Fiziksel test: Doktorunuz tarafından yapılan fiziksel test ile solunum yolunda oluşan enfeksiyon ve akciğerde bulunan kronik rahatsızlıklar tespit edilmeye çalışılacak ve buna yönelik sağlık problemlerinize, astım işaret ve belirtilerine ait birtakım sorular sorulacaktır.

Akciğer fonksiyonunu ölçmek için 2 farklı test yapılır. Bunlar spirometre ve peak flow testleridir. Spirometre testi; bronşlarda ne kadar daralma olduğunu belirlemek için yapılır. Bunun için derin bir nefes alıp vermeniz gerekmektedir. Böylece tek seferde ne kadar hava soluyabildiğiniz belirlenir. Peak flow metre cihazı ile yapılan peak flow testi ise havayı ne kadar zorlukla dışarıya verdiğinizi anlamak için yapılır.

Ek testler ise metakolin (astım tetikleyicisi olan metakolin solunup solunmadığını belirlemek için) testi, nitrik oksit (nefesinizde ne kadar nitrik oksit olduğunu belirler) testi, alerji (cilt ve kan testi ile alerjinin sebebini belirleme) testi, görüntüleme (X-ray ile bilgisayar üzerinde solunum sistemini gözlemleme) testi ve egzersiz için proaktif test (hava yollarını tıkayan etmenleri belirleme) gibi birtakım testleri kapsar. Bunlardaki amaç hastalığa sebep olabilecek etmenleri çok daha ayrıntılı bir şekilde incelemektir.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astım ataklarını uzun süre boyunca kontrol altına almak ve önlemek için birtakım yöntemler mevcuttur. Tedavi işlemi genelde astım tetikleyicilerini belirlemeye, onlardan kaçınma yöntemlerini ortaya koymaya ve astım ilaçlarına göre nefes alıp verme adımlarını incelemek için yapılır.

1.İlaç

a1

Astımı kontrol altına alabilmek için en uygun yöntem ilaçlardır. Ancak yaşa, belirtilere, astım tetikleyicilerine göre en uygun ilaç belirlenmelidir. Uzun süreli kontrol ilaçlarının kullanılması, belirtilere sebep olan hava yollarındaki tahrişi ortadan kaldırmaktadır. Soluk alma cihazları ise hızlı bir şekilde tıkanmış hava yollarını açmaktadır. Kullanılan ilaç çeşitleri ise uzun dönemli astım kontrol ilaçları, soluk alma cihazları ve alerji ilaçları olmak üzere 3’e ayrılır.

2.Bronş Termoplastisi

a2

Bu yöntem herkes için uygun değildir. Kullanılan ilaçlar ile herhangi bir gelişme göstermeyen, ciddi astım hastalarına uygulanır. Uygulanan tedavi yöntemi ise akciğerde bulunan hava yollarını bir elektrot vasıtası ile ısıtarak yapılır. Havayollarının sıkışma kabiliyetini kısıtlar ancak nefes almayı kolaylaştırır ve olası astım ataklarını azaltır.

3.Astım Kontrolü

a3

Astımla savaşabilmek için doktorunuz ile birlikte bir astım tedavi planı yapmanız gerekmektedir. Belirtilerinize göre ilaç belirlenmeli ve ilaçların dozları hastalığın durumuna göre belirlenmelidir. Ayrıca astım tetikleyicilerinin bir listesi yapılmalıdır. Tüm adımlar listelenmeli ve her durum ayrıntılı bir şekilde not edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.